Staš Zgonik  |  foto: Miha Fras

 |  Mladina 19  |  Družba  |  Intervju

Steve Jobs je razvil naprave, zasnovane za to, da svoje uporabnike nadzorujejo bolj kot kadarkoli doslej. To ni napredek. To je temeljno zlo.

Richard Stallman: »Pri programski opremi sta samo dve možnosti: ali uporabnik nadzoruje program ali pa program nadzoruje uporabnika.«

borec za digitalno svobodo

Edini računalnik, ki ga Stallman uporablja, je kitajski mini notesnik Lemote Yeelong. Razlog: je edini računalnik, ki ima nameščeno izključno svobodno programsko opremo.

Edini računalnik, ki ga Stallman uporablja, je kitajski mini notesnik Lemote Yeelong. Razlog: je edini računalnik, ki ima nameščeno izključno svobodno programsko opremo.

Dr. Richard Stallman je leta 1984 pustil službo v laboratoriju za umetno inteligenco znamenite tehniške univerze MIT in se odločil posvetiti razvijanju svobodne programske opreme (angl. Free Software), kar pomeni, da ima vsak pravico do kopiranja in redistribucije programa, z morebitnimi spremembami ali brez njih. Sklenil je izdelati prvi vsem dostopen računalniški operacijski sistem. Poimenoval ga je GNU.
Stallman je zelo občutljiv za besede. Posebej nas je opozoril, naj pri prevajanju besede ’free’ ne uporabimo besede ’prosto’, temveč ’svobodno’. Gre za svobodo govora, ne zastonj pivo, pojasnjuje. Strogo loči med izrazoma odprtokodni in svobodni programi, čeprav priznava, da se izraza pomensko večidel prekrivata. A glavna razlika je po njegovem v filozofiji. »Odprta koda je razvojna metodologija; svobodna programska oprema je družbeno gibanje.«

Najobčutljivejši pa je za poimenovanje svobodnega operacijskega sistema, znanega kot Linux. Vztraja, da bi ga morali imenovati GNU/Linux. Kot pravi, njegov operacijski sistem GNU zaradi nekaterih nerešenih težav več let ni zaživel tako, kot bi si želel. Jedro operacijskega sistema ni delovalo, kakor bi moralo. Nato pa je leta 1992 Linus Torvalds »osvobodil« Linux. Združitev Linuxovega jedra z nedokončanim operacijskim sistemom GNU, poudarja Stallman, je dala prvi popolnoma svoboden operacijski sistem. Poimenovanje GNU/Linux sicer nima veliko podpornikov, številni pa Stallmanu zamerijo trmasto vztrajanje pri njem, češ da si želi zgolj nahraniti ego. Številne nasprotnike imajo sicer tudi radikalne ideje in opozorila, ki jih razglaša že 30 let, a z napredkom tehnologije številna postajajo vse bolj utemeljena.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.