Borut Mekina

 |  Mladina 24  |  Politika

Študenti po tekočem traku

Katere zasebne fakultete imamo, kdo so njihovi lastniki in koliko državnih subvencij dobivajo

Dr. Dušan Lesjak (SDS), vodja projekta ustanavljanja nove Celjske univerze, znotraj katere naj bi mesto našla tudi njegova Mednarodna fakulteta za družbene in poslovne študije.

Dr. Dušan Lesjak (SDS), vodja projekta ustanavljanja nove Celjske univerze, znotraj katere naj bi mesto našla tudi njegova Mednarodna fakulteta za družbene in poslovne študije.
© Mediaspeed

Dr. Dejan Škerjanc, nekdanji predsednik nekdanjega akreditacijskega senata pri svetu za visoko šolstvo, je pred časom za Mladino dejal, da je leta 2008 Mateja Makaroviča, predstavnika Fakultete za uporabne družbene študije v Novi Gorici, spraševal o razmerah za delo in ustrezni infrastrukturi. »V elaboratu je pisalo, da imajo en kabinet in eno sobo ter najete predavalnice na različnih lokacijah,« se je spomnil Škerjanc. »Zanimalo me je, na primer, kje raziskujejo. Odgovor je bil: doma,« je dodal. Večina zasebnih fakultet, ki smo jih dobili v letih 2006 in 2007, je kljub izredno pomanjkljivi infrastrukturi prava kovačnica kadrov. Profesorji so pogosto »sposojeni« z drugih fakultet ali iz tujine, pouk pa pogosto poteka prek interneta. Na že omenjeni FUDŠ je sodeč po zadnjem letnem poročilu recimo vpisanih več kot 360 študentov, Mednarodna fakulteta za družbene in poslovne študije v Celju ima kar 700 študentov. Ob tem, da je glede na število opravljenih ur (po GVIN) na FUDŠ zaposlenih 12 ljudi, na omenjeni mednarodni fakulteti za družbene in poslovne študije pa 22. Število študentov pri zasebnih koncesionarjih se je v Sloveniji v zadnjih letih, od leta 2004, povečalo s 3000 na okrog 11 tisoč na leto. Za primerjavo, po teh istih merilih je na Fakulteti za družbene vede, kjer redno študira 2500 študentov, zaposlenih 270 ljudi.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.