|  Družba

Zaradi meteorita poškodovanih 1200 ljudi

Zaradi petkovega padca meteorita v pokrajini Čeljabinsk v osrednji Rusiji je zdravniško pomoč poiskalo 1200 ljudi. Meteorit naj bi sicer povzročil škodo na domovih okoli 100.000 prebivalcev, skupno pa so škodo ocenili na milijardo rubljev (25 milijonov evrov).

Med poškodovanimi je tudi več takih, ki so utrpeli hujše poškodbe. Neko žensko so morali zaradi poškodb hrbtenice danes zjutraj s posebnim letalom odpeljati v Moskvo, je sporočila civilna zaščita. Večina poškodb je nastala zaradi udarnega vala ob eksploziji meteorita, ki ga je razneslo v spodnjih slojih atmosfere. Pri tem se je sprostila velika energija in udarni val, ki je spremljal eksplozijo, je razbijal stekla ter lomil okna in vrata. Na Zemljo so padli tudi številni delci meteorita, ki so prav tako povzročali škodo. Nihče pa ni bil ranjen neposredno zaradi trka kakšnega delca meteorita. Meteorit tudi ni zahteval smrtnih žrtev. Kot je danes sporočil guverner pokrajine Mihail Jurevič, je položaj sedaj pod nadzorom.

Padec meteorita velja za največjo katastrofo, ki jo je v zadnjih stoletjih povzročil padec nebesnega telesa na Zemljo. Ostanke meteorita so našli na treh krajih v pokrajini Čeljabinsk. Dva delca so našli na območju mesta Čeljabinsk, tretjega pa v okrožju Zlatoust, so sporočili z ruskega notranjega ministrstva.

Ruski predsednik Vladimir Putin je po padcu meteorita v odredil nujno pomoč za ranjence. Poudaril je, da je treba narediti vse za pomoč ranjenim in za popravilo nastale škode. Zaradi hudega mraza je potrebno poškodovana poslopja nemudoma ponovno zadelati, da bodo vzdržala mraz, je opozoril ruski predsednik. "Incident moramo obravnavati z vidika pravočasnega opozarjanja prebivalcev pred tovrstnimi nesrečami in morebitne vzpostavitve sistema za zgodnje alarmiranje," je še dodal Putin.

Po navedbah ministrstva za izredne zadeve je bilo v pokrajini Čeljabinsk poškodovanih najmanj 3000 hiš in poslopij v šestih mestih pokrajine, med drugim šole, bolnišnice, tovarna cinka in stadion za hokej na ledu. Pokrajina Čeljabinsk je veliko industrijsko središče s številnimi tovarnami in drugimi obrati. Tam se nahaja tudi jedrska elektrarna in veliko jedrsko odlagališče Majak. A predstavnik državne jedrske korporacije Rosatom je povedal, da meteorit ni vplival na delovanje njihovih obratov v regiji.

Ministrstvo za izredne razmere pa je sporočilo, da se radioaktivno sevanje na območju ni povečalo, na pomoč pa so poslali 20.000 reševalcev. Tudi obrambno ministrstvo je na območje poslalo vojake.

Deli meteorita, ki so potovali z veliko hitrostjo, so povzročili močno svetlobo in silovit udarni val. Večina delov je med padanjem zgorela, ostali pa so upočasnjeni padli na Zemljo. Padajoči delci meteorita so povzročili precej panike med lokalnim prebivalstvom. Številni so namreč mislili, da je šlo za strmoglavljenje letala.

Zaradi meteorita je obstal jutranji promet v Čeljabinsku, številni ljudje pa so si zavetje poiskali v bližnjih zgradbah. Začasno je bilo prekinjeno delovanje mobilnih telefonov. Šole in vrtci v celotni pokrajini pa so bili danes zaprti.

Britanski strokovnjak za vesolje Robert Massey je sporočil, da je današnji meteoritski dež povzročil največje število poškodovancev v zabeleženi zgodovini človeštva. Kot je dejal, je izjemno redko, da ob takšnih pojavih pride do človeških žrtev.

Tudi pri evropski vesoljski agenciji Esa so povedali, da tovrstnega trka meteorita še ni bilo. Čeprav vsakih nekaj mesecev pride do trka meteorita v Zemljo, se to zgodi večinoma nad oceani, puščavami ali neposeljenimi predeli Sibirije. Zato doslej ni nikoli prišlo do tolikšnega števila ranjenih in materialne škode.

Ko majhni predmeti priletijo v ozračje, zgorijo, z Zemlje pa so videti kot utrinki. V redkih primerih večji objekti preživijo prvo fazo padca, nato pa v nižji atmosferi eksplodirajo, kar se je danes zgodilo v Rusiji, pojasnjuje Massey iz britanskega kraljevega astronomskega društva.

Ob Zemljo lahko trčijo tudi zelo veliki predmeti - eden takšnih naj bi pred približno 65 milijoni let pokončal dinozavre - vendar so ti dogodki še redkejši. Massey ocenjuje, da je bil današnji meteorit manjši od desetih metrov, preden je trčil ob Zemljo.

Massey še meni, da panika zaradi tega dogodka ni potrebna. "Takšni dogodki so redki - v 20. stoletju je bilo več večjih padcev, najmanj dva sta bila v Sibiriji, vendar jih glede na to, da dve tretjini Zemlje pokrivajo oceani, zgrešimo," je pojasnil Massey.

Pri Esi pa so poudarili, da padec meteorita v Rusiji ni povezan z asteroidom, je na majhni razdalji letel mimo Zemlje. "Meteoritski dež in asteroid sta nekaj popolnoma drugega. Usmeritev meteorita in lokacija trka to dokazujeta," so danes sporočili iz Ese. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.