, 19:00  |  Svet

Riedl podkupoval slovenske politike

Riedl na sodišču na Dunaju obsojen podkupovanja v Sloveniji

Avstrijsko tožilstvo trdi, da je Riedl v kovčku v Slovenijo odnesel 900.000 evrov in jih predal Jožetu Zagožnu, končni naslovnik pa naj bi bila stranka oziroma SDS nekdanjega slovenskega premiera Janeza Janše.

Avstrijsko tožilstvo trdi, da je Riedl v kovčku v Slovenijo odnesel 900.000 evrov in jih predal Jožetu Zagožnu, končni naslovnik pa naj bi bila "stranka" oziroma SDS nekdanjega slovenskega premiera Janeza Janše.
© Jutarnji.hr

Deželno sodišče na Dunaju je danes izreklo prvostopenjske sodbe v primeru Patria. Prvoobtoženi Wolfgang Riedl je bil spoznan za krivega v več točkah obtožnice, med drugim za podkupovanje v Sloveniji. Tako tožilstvo kot obramba sta napovedala pritožbo. Trije soobtoženi so bili oproščeni, Walterju Wolfu pa zaradi odsotnosti sodbe niso izrekli. Poleg podkupovanja v Sloveniji je bil Riedl danes obsojen še poskusa goljufije in davčne utaje, sta na spletu poročala Večer in Delo. Glede na izrečeno kazen bo moral avstrijski poslovnež, ki je bil v času sporne nabave oklepnikov posrednik Patrie v Sloveniji, za vsaj leto dni v zapor.

Hkrati bo moral plačati 850.000 evrov kazni zaradi davčne utaje. Ta znesek po pisanju Večera predstavlja 60 odstotkov od 1,5 milijona evrov utajenih davkov. V primeru, da kazni ne bo plačal, bo preživel v zaporu še dodatnih osem mesecev. Avstrijsko-slovenskega podjetnika Walterja Wolfa danes iz zdravstvenih razlogov znova ni bilo na sodišče, kar je bil ponavljajoči se vzorec že nekaj časa, zato mu sodbe niso mogli izreči. Wolf je bil sicer obtožen, da je skupaj z Riedlom oblikoval kriminalno združbo, in v tej točki obtožnice je bil Riedl danes oproščen, poroča avstrijska tiskovna APA in dodaja, da bo posledično verjetno oproščen tudi Wolf. Preostali trije soobtoženi - Hans-Peter Wilhelmer, Wilfred Albrecht in Wolfgang Karlhofer - so bili danes oproščeni obtožb o industrijskem vohunjenju oziroma utaji davkov.

Albrecht in Karlhofer, oba nekdanja uslužbenca avstrijsko-ameriškega koncerna Steyr, naj bi po trditvah tožilstva preko Riedla Patrii priskrbela podatke o konkurenčni ponudbi Steyra za oklepnik Pandur 2, s čimer sta ji pomagala oddati boljšo ponudbo. Wilhelmer naj bi bil kot direktor družbe ICB seznanjen z davčnimi utajami Riedla. Kot piše APA, sta tako Riedlova obramba kot tudi tožilstvo takoj napovedala ničnostno pritožbo in pritožbo na danes izrečeno sodbo. Oprostilni sodbi Albrechtu in Karlhofer sta medtem nemudoma postali pravnomočni, saj nobena stran ni napovedala pritožbe.

Glavna sodnica Marion Zöllner, ki je odločitev sprejela skupaj z dvema porotnicama, je ob izreku sodbe ocenila, da ni dvoma, da so bili slovenski politiki podkupljeni in da so priredili razpis v korist Patrie. Kot je dejala, obstaja dovolj dokazov, da je Riedl organiziral podkupovanje ljudi v Sloveniji, ki so imeli vpliv na odločanje o izbiri ponudnika osemkolesnikov. Riedlova pojasnila je označila kot neverodostojna. O tem, kdo naj bi prejel podkupnine, sodnica ni govorila, je pa dala po pisanju Večera jasno vedeti, da verjame razlagi avstrijskega tožilstva. To je menilo, da je Riedl v kovčku v Slovenijo odnesel 900.000 evrov in jih predal Jožetu Zagožnu, končni naslovnik pa naj bi bila "stranka" oziroma SDS nekdanjega slovenskega premiera Janeza Janše, pojasnjuje Večer.

Sojenje na Dunaju je povezano s prodajo 135 oklepnikov finskega podjetja Patria Sloveniji leta 2006. V igri naj bi bile milijonske podkupnine v Sloveniji, s katerimi naj bi poskušali iz 278-milijonskega posla izločiti Sistemsko tehniko, partnerja avstrijskega Steyrja. Tožilstvo je peterici obdolžencev z Riedlom na čelu očitalo ustanovitev kriminalne združbe, goljufije, utaje davkov, industrijsko vohunjenje in podkupovanje v Sloveniji.

Dunajsko sojenje se je začelo januarja lani in je trajalo za Avstrijo neobičajno dolgo. Na enajstih obravnavah so zaslišali več deset prič, tudi iz Slovenije, med drugim novembra lani tedanjega slovenskega premiera Janeza Janšo. Sojenje v zadevi Patria poteka tudi v Sloveniji od septembra 2011; ob Janši in Wolfu so obtoženi še nekdanji direktor HSE Jože Zagožen, brigadir Tone Krkovič ter direktor Rotisa Ivan Črnkovič.

Po mnenju zagovornika Jožeta Zagožna Borisa Marčiča razsodba avstrijskega sodišča v aferi Patria na postopek, ki teče v Sloveniji, ne bo vplivala. "Slovensko in avstrijsko sodišče sta dve povsem avtonomni sodišči, vsako pa bo odločalo na podlagi dokazov, ki jih ima samo," pravi. Marčič, ki poudarja, da je z razsodbo za zdaj seznanjen le iz medijev, pravi, da lahko iz obrazložitve avstrijskega sodišča sklepamo, da je bil razpis za Patrie v Sloveniji prirejen. "Če to drži, to pomeni, da so ga lahko priredili samo na obrambnem ministrstvu, ne pa tisti, ki so v Sloveniji obtoženi," pravi.

Odvetnik dodaja, da se v slovenskem procesu že nekaj časa ukvarjajo s vprašanjem, ali je na odločitev obrambnega ministra glede izbire oklepnikov vplival kdo iz politike. "Do zdaj v kateri koli fazi postopka ni bil izveden en sam dokaz, ki bi potrdil, da je kdor koli vplival na obrambno ministrstvo," je dejal. Sam proces v Sloveniji se sicer po njegovi oceni počasi bliža koncu, saj so bili dokazi bolj ali manj izvedeni: "Računam, da bo zaključen nekje pred poletjem." Odvetnik Janeza Janše Franci Matoz razsodbe ne želi komentirati, saj je, kot je zapisal, z njo seznanjen le iz medijev: "Lahko pa z gotovostjo zatrdim, da Janez Janša nikoli ni sprejel nobene obljube nagrade in je postopek zoper njega popolnoma neutemeljen."

Avstrijsko sodišče je sicer po mnenju Matoza o zadevi razsodilo dokaj hitro. "Tudi naše sodišče bi po mojem mnenju lahko že zdavnaj zaključilo ta kazenski postopek zoper Janeza Janšo, saj se glede na očitke tožilstva o neznanem kraju, neznanem času in neznanem komunikacijskem načinu, kazenski postopek ne bi smel niti začeti," dodaja. 

Razsodba avstrijskega sodišča glede zadeve Patria po mnenju nekdanjega predsednika komisije za preprečevanje korupcije Draga Kosa pomeni, da se zadeva počasi začenja razpletati. Po njegovem bo zdaj zelo čudno, če bo slovensko sodišče, kljub temu da je vezano na lastne dokaze, ugotovilo, da v Sloveniji ni bilo nikogar, ki je prejel podkupnino.

Na vprašanje, kako bo današnja razsodba na Dunaju vplivala na proces, ki poteka v Sloveniji, Kos odgovarja, da pravno-formalno ne more vplivati, saj slovensko sodišče v zadevi presoja glede na obtožni predlog in dokaze, s katerimi razpolaga samo. Lahko pa po njegovi oceni pride do "zelo zanimive situacije, če bi se slučajno zgodilo, da bi bili vsi obtoženi oproščeni". "Ker potem je očitno, da so bodisi slovenski bodisi avstrijski organi naredili nekaj hudo narobe," dodaja.

Tudi po mnenju državnega tožilca Andreja Ferlinca, ki v sojenju v Sloveniji zastopa državno tožilstvo, razsodba avstrijskega sodišča načeloma ne more vplivati na postopek v Sloveniji. V izjavi za Svet na Kanalu A pa je tudi on opozoril, da "je treba upoštevati, da so očitki v avstrijski obtožnici enaki oziroma podobni" kot v slovenskem primeru. Sojenje petim obtoženim v Sloveniji - Janezu Janši, Jožetu Zagožnu, Ivanu Črnkoviču, Tonetu Krkoviču in Walterju Wolfu - Kos sicer spremlja. Pri tem ocenjuje, da se vleče preko vsake razumne meje in da obtoženi izkazujejo "izrazito nespoštljiv odnos do pravosodne veje oblasti". Sam je pričakoval, da bo zadeva na sodišču obravnavana hitreje in učinkoviteje. Kos je bil sicer v času zadeve Patria na čelu protikorupcijske komisije. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.