, 11:10  |  Družba

Fotkaj račun in pomagaj državi!

Zoper sivo ekonomijo tudi z MMS sporočili

Sodobna orodja bodo omogočila učinkovitejše in hitrejše zaznavanje kršitev ter njihovo sankcioniranje.

Sodobna orodja bodo omogočila učinkovitejše in hitrejše zaznavanje kršitev ter njihovo sankcioniranje.
© Arhiv Mladine

Vlada v iskanju rešitev za visok proračunski primanjkljaj napoveduje tudi okrepljen boj proti sivi ekonomiji ter bolj učinkovito pobiranje davkov. Tako se že pripravlja aplikacija za pošiljanje fotografij računov preko MMS sporočil, s katero želi država potrošnike spodbuditi, da zahtevajo račune za nakup blaga in storitev. Aplikacija bo omogočala, da potrošniki prejeti račun fotografirajo in ga v obliki brezplačnega MMS sporočila pošljejo na davčno upravo za namene nadaljnje obravnave, so pojasnili na finančnem ministrstvu.

Vlada bo izboljšala obstoječo zakonodajo na področju pobiranja dajatev in nadaljevala z modernizacijo davčnega in carinskega informacijskega sistema. Še naprej si bo prizadevala za širitev uporabe elektronskega poslovanja, načrtuje tudi nadaljnji razvoj novega davčnega informacijskega sistema, nova programska oprema pa je predvidena tudi v okviru carinskega informacijskega sistema, in sicer za trošarine in okoljske dajatve. Sodobna orodja bodo omogočila učinkovitejše in hitrejše zaznavanje kršitev ter njihovo sankcioniranje oz. odpravljanje nepravilnosti, so prepričani na finančnem ministrstvu.

Pomemben segment delovanja sistema javnofinančnih prihodkov predstavljajo tudi učinkovite izvršbe v primeru, da zavezanec ne poravna svojih obveznosti prostovoljno. S tem namenom je davčna služba pristojnosti za izvajanje izvršbe večinoma prenesla na carinsko službo. K večji učinkovitosti pri izrabi razpoložljivih človeških virov na področju zmanjševanja davčnih utaj bo prispevala tudi načrtovana združitev davčne in carinske službe v enotno Finančno upravo RS ter razširitev pooblastil carinske službe za ukrepanje v primeru odkritja dela na črno. Delovati naj bi začela v letu 2014.

Na področju postopkov za izpolnjevanje davčnih obveznosti in ukrepov za preprečevanje neplačevanja davkov so sicer že bile uveljavljene nekatere spremembe zakona o davčnem postopku. Nanašajo se predvsem na določitev uporabe računalniškega programa ali elektronske naprave, ki ne omogoča brisanja, popravljanja ali kakršnegakoli spreminjanja izvornega zapisa, shranjenega v napravi ali na drugem mediju, brez hrambe prvotnih podatkov in vseh poznejših sprememb. Gre za podobno rešitev, kot so t.i. davčne blagajne, a je cenejša za davčne zavezance, pravijo na ministrstvu. Po drugi strani ta ukrep, ki bo polno zaživel s 1. julijem, pomeni močno orodje države za povečanje stopnje prostovoljnega plačevanja davčnih obveznosti.

H krepitvi davčne kulture prav tako prispeva javna objava neplačnikov davkov, katerih dolg presega 5.000 evrov in zamujajo s plačilom vsaj 90 dni. Seznam je bil prvič objavljen aprila. Da bi se izognili posegom v pokojnine in kriznemu davku, si je vlada kot eno izmed prioritet zastavila tudi racionalizacijo sistema javnega naročanja. Tega naj bi prenovili tako, da bi imeli večji vpliv gospodarnost in učinkovita poraba javnih sredstev. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.