, 17:15  |  Svet

Drago Kos na čelu delovne skupine OECD za preprečevanje podkupovanja

Na mestu prvega moža skupine bo zamenjal Švicarja Marka Pietha

Kos je povedal, da si bo na čelu delovne skupine prizadeval, da bi poslovanje po svetu potekalo brez korupcije, da bi odločala kakovost in cena.

Kos je povedal, da si bo na čelu delovne skupine prizadeval, da bi poslovanje po svetu potekalo brez korupcije, da bi odločala kakovost in cena.
© Boban Plavevski

Drago Kos, nekdanji prvi mož slovenske komisije za preprečevanje korupcije, je bil izvoljen za vodjo delovne skupine za preprečevanje podkupovanja v mednarodnih poslovnih transakcijah Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), so potrdili na ministrstvu za zunanje zadeve. Kos je bil na mesto vodje delovne skupine izvoljen v petek, pri čemer je prejel soglasno podporo 40 delegacij članic konvencije OECD, katere namen je boj proti mednarodni korupciji, so zapisali na MZZ. Petletni mandat bo nastopil 1. januarja 2014, predhodno pa bo povabljen k podpisu izjave o preprečevanju konflikta interesov.

Kos je medtem pojasnil, da se je za kandidaturo vsak kandidat odločil sam, njega pa je h kandidaturi spodbudila ena od večjih evropskih sil. Slovenec bo na mestu prvega moža skupine zamenjal Švicarja Marka Pietha. Sicer je Kos povedal, da si bo na čelu delovne skupine prizadeval, da bi poslovanje po svetu potekalo brez korupcije, da bi odločala kakovost in cena. Na spletni strani OECD je mogoče prebrati, da je bila delovna skupina za preprečevanje podkupovanja v mednarodnih poslovnih transakcijah ustanovljena leta 1994 in je odgovorna za nadzorovanje implementacije in uveljavljanja konvencije OECD proti podkupovanju, priporočil o boju proti podkupovanju iz leta 2009 ter z njima povezanih instrumentov. Ta sistem nadzora izvajajo v treh fazah in ga nevladna organizacija Transparency International označuje za "zlati standard" nadzora, še poudarjajo na OECD.

Delovna skupina je sestavljena iz predstavnikov držav podpisnic konvencije. Gre za države OECD ter Rusijo, Brazilijo, Argentino, Kolumbijo in Južnoafriško republiko. Srečuje se štirikrat letno v Parizu, vsa poročila o uveljavljanju pravil za preprečevanje podkupovanja v posameznih državah pa objavlja na spletu. Drago Kos je bil med drugim med letoma 2004 in 2010 predsednik slovenske komisije za preprečevanje korupcije. Med letoma 2002 in 2011 je bil predsednik Skupine držav proti korupciji (Greco), ki deluje pri Svetu Evrope, pred tem pa njen podpredsednik. Predsedoval je tudi afganistanskemu Neodvisnemu odboru za boj proti korupciji. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.