, 07:10  |  Svet

"Ljudska revolucija s pomočjo vojske"

Ameriški predsednik Barack Obama je egiptovsko vojsko pozval naj vrne oblast demokratično izvoljeni civilni vladi, vendar pri tem ni omenjal odstavljenega predsednika Mohameda Mursija. Vojsko je le pozval naj ga ne aretira. K hitri vrnitvi demokracije so pozvali tudi drugi svetovni voditelji.

Tiskovna agencija AFP sicer poroča, da je policija dobila ukaz za aretacijo 300 voditeljev in članov Mursijeve Muslimanske bratovščine. Aretirana naj bi bila že dva njena vodilna člana, televizija Al Džazira pa poroča, da so na njihovi egiptovski postaji aretirali producente, goste in voditelje oddaje v živo. Vojska je zaprla tudi islamske televizijske postaje.

Sin Mursijeve desne roke Gehad el Hadad je za AFP povedal, da je njegov oče Esam el Hadad skupaj s predsednikom Mursijem in celotno predsedniško ekipo v hišnem priporu v Klubu predsedniške republikanske garde. Mursija je v sredo odstavil poveljnik egiptovske vojske Abdel Fatah al Sisi. Ta je sporočil, da bo državo do predčasnih predsedniških volitev vodil predsednik vrhovnega sodišča Adli Mansur skupaj z vlado narodne enotnosti. Vojska je hkrati zamrznila ustavo.

"Kot sem govoril že vse od začetka revolucije v Egiptu - ZDA podpirajo osnovna načela, vključno z nasprotovanjem nasilju, zaščito univerzalnih človekovih pravic in reforme, ki uresničujejo legitimne težnje prebivalstva. ZDA ne podpirajo določenih posameznikov ali političnih strank, ampak so zavezane demokratičnemu procesu in spoštovanju vladavine prava," je sporočil Obama. Povedal je tudi, da ZDA spremljajo položaj v Egiptu in verjamejo, da lahko prihodnost države določijo le njeni prebivalci. "Vseeno smo globoko zaskrbljeni zaradi odločitve oboroženih sil Egipta, da odstranijo predsednika Mursija in zamrznejo ustavo." je sporočil Obama.

Vojsko je pozval naj čim prej vrne oblast demokratično izvoljeni civilni vladi ter naj ne aretira Mursija in njegovih podpornikov. Zaradi odstavitve predsednika je Obama zveznim agencijam naročil naj pregledajo legalnost nadaljevanja ameriške pomoči vladi Egipta.

Ameriški predsednik je egiptovsko vojsko prav tako pozval naj zaščiti vse pravice vseh prebivalcev, vključno s pravico do mirnega zborovanja in poštenega sojenja na civilnih sodiščih. "Cilj političnega procesa mora biti vlada, ki spoštuje pravice večine in manjšine. Poslušati je potrebno glasove vseh, ki so mirno protestirali. Tiste, ki so pozdravili odstavitev in tiste, ki so podpirali predsednika Mursija," je med drugim sporočil Obama.

Mursijevi nasprotniki so odstavitev bučno pozdravili na trgu Tahrir, kjer se je začela revolucija, ki je leta 2011 odnesla s položaja predsednika Hosnija Mubaraka. Al Sisi jim je zagotovil, da bo za trenutno obdobje oblikovana trdna in sposobna tehnokratska vlada. Poleg generala je bil pri objavi odstavitve tudi opozicijski vodja Mohamed el Baradej, skupaj s koptskim papežem Tavadrosom II in velikim šejkom Ahmedom al Tajebom.

Časopis Al Ahram poroča, da je po odstavitvi Mursija ponekod prišlo do spopadov, ki so zahtevali osem življenj ranjenih pa je bilo 343 ljudi. Vojska je v Kairu obkolila zbrane pristaše Mursija, ki je odstavitev po twitterju zavrnil kot vojaški udar. Vodja socialdemokratske stranke Mohamed abu al Gar pa je dejal, da ni šlo za udar, ampak ljudsko revolucijo s pomočjo vojske. "Ne želimo in ne sprejemamo vojaške vladavine. Politično delo bodo vodile civilne sile," je po poročanju AFP povedal al Gar.

Odzivi prihajajo tudi iz drugih delov sveta. Visoka predstavnica EU za zunanjo politiko Catherine Ashton je obsodila prelivanje krvi in pozvala k hitri vrnitvi demokracije. "Pozivam vse strani naj hitro povrnejo demokratični proces, vključno s svobodnimi in poštenimi predsedniškimi ter parlamentarnimi volitvami in potrditvijo ustave.

Ashtonova je izrazila upanje, da bo prehodna vlada spoštovala človekove pravice in vladavino prava. "Ostro obsojam vsa nasilna dejanja in izražam sožalje družinam žrtev ter pozivam varnostne sile naj storijo vse kar je v njihovi moči, da zaščitijo življenja in dobrobit državljanov Egipta," je poudarila Ashtonova.

Britanski zunanji minister William Hague je sporočil, da njegova država za reševanje sporov v demokratičnem sistemu ne podpira vojaškega posredovanja. Pozval je k zgodnjim in poštenim volitvam na katerih bodo lahko sodelovale vse stranke. "Položaj je očitno nevaren in pozivamo vse strani naj se vzdržijo nasilja," je sporočil Hague.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je izrazil zaskrbljenost nad dogajanjem, čeprav je obenem dodal, da so prebivalci Egipta razočarani in imajo legitimne skrbi. Tudi Ban se je zavzel za mir in dialog ter pristop, ki bo vključeval sodelovanje vseh strani v Egiptu.

Iz Saudske Arabije in Združenih arabskih emiratov (ZAE) pa sta po poročanju AFP prišla pozdrava vojaškemu posredovanju. Saudski kralj Abdulah je čestital novemu začasnemu predsedniku Egipta Mansuru in pohvalil vojsko. Zunanji minister ZAE Šejk Abdulah bin Zajed al Nahjan pa je sporočil, da razvoj dogodkov spremlja z zadovoljstvom. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.