, 17:30  |  Svet

Nasilje na paradi ponosa v Budvi

Lezbična sekcija ŠKUC-LL iz Ljubljane se je ob homofobičnem nasilju v Budvi odzvala z ogorčenjem v pismu črnogorskemu veleposlaniku v Sloveniji Ivanu Miliću

Črnogorska vlada je parado podprla, premiera Mila Đukanovića pa v Budvo ni bilo. Kot je izjavil, bi bila njegova udeležba le politično paradiranje, čemur pa nasprotuje.

Črnogorska vlada je parado podprla, premiera Mila Đukanovića pa v Budvo ni bilo. Kot je izjavil, bi bila njegova udeležba le "politično paradiranje", čemur pa nasprotuje.
© Twitter

Prva parada ponosa v Črni gori, ki so jo danes pripravili v Budvi, se je žalostno končala. Udeležilo se je je kakih 40 pripadnikov in privržencev črnogorske skupnosti LGBT, ki pa so jih pričakali nasilje in zmerljivke nasprotnikov. Na koncu so jih morali celo evakuirati s policijskimi čolni. Nekaj ljudi, tudi policisti, je bilo lažje poškodovanih. Večina udeležencev se je na parado pripeljala z avtobusom iz Podgorice. Še pred opoldanskim začetkom parade je izbruhnilo nasilje med policisti in nasprotniki parade, ki so udeležence zmerjali in njihov avtobus obmetavali z jajci.

Policija je nekaj ljudi pridržala, parada pa se je nato z manjšo zamudo vendarle začela. Vodila je od trdnjave v starem delu Budve po rivieri do avtobusne postaje in nazaj. Med parado je prišlo do več nasilnih incidentov med policijo in več sto protestniki, večinoma mladimi. Slednji so udeležence parade obmetavali z jajci, kamenjem, steklenicami in dimnimi bombami ter vzklikali "ubij pedra". Nasprotnikov dogodka je bilo toliko, da se je policija na koncu odločila, da varnosti ne more več zagotavljati in je udeležence iz starega mesta evakuirala s patruljnima čolnoma. Policistov je bilo sicer več kot 400.

Po zadnjih informacijah črnogorske tiskovne agencije Mina je bilo aretiranih okoli 20 ljudi. Notranji minister Ratko Konjević je danes v parlamentu že zatrdil, da ne bo nobenih kompromisov in da bodo proti njim odločno ukrepali. Na paradi so sicer sodelovali tudi pomočnici ministra za človekove pravice in pravice manjšin, svetovalec premiera za človekove pravice in varstvo pred diskriminacijo ter več predstavnikov političnih strank.

Vlada je parado podprla, premiera Mila Đukanovića pa v Budvo ni bilo. Kot je izjavil, bi bila njegova udeležba le "politično paradiranje", čemur pa nasprotuje. Lezbična sekcija ŠKUC-LL iz Ljubljane se je ob homofobičnem nasilju v Budvi že odzvala z ogorčenjem v pismu črnogorskemu veleposlaniku v Sloveniji Ivanu Miliću, ki ga objavljamo v celoti:

Nj. eksc. gospod Ivan Milić, veleposlanik

Ob homofobičnem nasilju, ki se je zgodilo danes, 24. julija 2013 okrog 12. ure v Budvi, ob poskusu prve parade ponosa v Črni gori, ki se je po 20 minutah končala z nasiljem, odvrženo bombo in več ranjenimi udeleženci, smo ogorčeni.

Homofobično sovraštvo in nasilje ter vsako nasilje in nehumano ravnanje ostro obsojamo in z zaskrbljenostjo ugotavljamo, da Črna gora ne uspeva v osnovnem zagotavljanju zaščite osebne varnosti in človekovih pravic manjšin ter ne zagotavlja temeljne svobode združevanja. Oblasti Črne gore pozivamo, da nemudoma ukrepajo proti storilcem kaznivih dejanj, storjenih iz homofobičnega sovraštva, ter zagotovijo varnost, zaščito in pravico do mirnega javnega zbiranja in združevanja vsem državljanom in državljankam Črne gore, ne glede na spolno usmerjenost ali spolno identiteto.

Hkrati izražamo vso našo podporo in solidarnost LGBT skupnosti Črni gori, kolegom in kolegicam aktivistom in vsem podpornikom gibanja za enake človekove pravice za vse.

S spoštovanjem,

dr.Tatjana Greif, koordinatorica Lezbične sekcije ŠKUC-LL

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.