, 13:00  |  Svet

Varuj se prijateljev!

Der Spiegel: EU med prioritetami nadzora NSA

Ameriški predsednik Obama je sicer v petek obljubil večji nadzor nad ameriškimi tajnimi službami ter večjo transparentnost njihovega delovanja.

Ameriški predsednik Obama je sicer v petek obljubil večji nadzor nad ameriškimi tajnimi službami ter večjo transparentnost njihovega delovanja.
© Getty Images

Evropska unija je po poročanju nemškega tednika Der Spiegel, ki se sklicuje na dokument, ki ga je javnosti razkril ameriški žvižgač Edward Snowden, ena ključnih tarč nadzora ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA). Der Spiegel se sklicuje na zaupen dokument iz aprila 2013, v katerem naj bi Washington kot najpomembnejša področja nadzora EU navedel zunanjo politiko, mednarodno trgovino in ekonomsko stabilnost unije. Področji novih tehnologij in energetske varnosti pa naj bi bili za ZDA manj pomembni.

Zadnja razkritja naj bi tako potrjevala poročila o vohunjenju ZDA v prostorih EU v Washingtonu, New Yorku in Bruslju, ki so razburila evropsko javnost, dodaja nemški tednik. Glede posameznih držav je sicer Washington na vrh seznama najpomembnejših ciljev nadzora uvrstil Kitajsko, Rusijo, Iran, Pakistan in Severno Korejo, medtem ko naj bi bil nadzor Nemčije, Francije in Japonske le srednjega pomena, dodaja Der Spiegel. Zaradi razkritja spornih vohunskih programov je Washington v zadnjih tednih na udaru številnih kritik, afera pa je tudi ogrozila trgovinska pogajanja med EU in ZDA.

Ameriški predsednik Obama je sicer v petek obljubil večji nadzor nad ameriškimi tajnimi službami ter večjo transparentnost njihovega delovanja, nekdanji pogodbeni analitik NSA Snowden pa se trenutno nahaja v Rusiji, ki mu je v začetku meseca odobrila enoletni azil. Odločitev Rusije je tako razočarala Obamo, da je odpovedal srečanje z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom pred vrhom držav G20, ki bo potekalo 5. in 6. septembra v Sankt Peterburgu.

Ustanovitelj spletne strani WikiLeaks Julian Assange je ob tem prepričan, da so Američani so veliki dolžniki Edwarda Snowdna, saj je z razkritjem tajnih programov nadzora poskrbel, da je ameriški predsednika Barack Obama obljubil pregled programov vladnega nadzora. "Prihaja do reform in zato so (ameriški) predsednik, Američani in ljudje po svetu veliki dolžniki Edwarda Snowdna," je v komentarju na WikiLeaksu zapisal Assange. "Kot je dejal Snowden, ga je glede razkritja zaupnih podatkov najbolj skrbelo, da ne bi prišlo do sprememb," je dodal ustanovitelj WikiLeaksa. Tedne po tem, ko je Snowden svetovni javnosti razkril sporne ameriške programe nadzora nad telekomunikacijami in internetom, Obama sicer zanika, da bi prišlo do zlorab obveščevalnih programov, hkrati pa priznava, da se je z nastalo situacijo potrebno soočiti. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.