|  Družba

Zakon o prostituciji razdelil Francijo

V Franciji naj bi bilo po ocenah od 20.000 do 40.000 prostitutk. Med 80 in 90 odstotkov naj bi bilo tujih državljank, ki večinoma delajo za tihotapce z ljudmi

Francoske prostitutke predlogu zakona nasprotujejo in s transparenti sporočajo: Ponosne, da smo kurbe.

Francoske prostitutke predlogu zakona nasprotujejo in s transparenti sporočajo: "Ponosne, da smo kurbe."
© Le Monde

V Parizu se je včeraj, ko so francoski poslanci začeli razpravo o spornem zakonu o prostituciji, na protestih tako za kot tudi proti zakonu zbralo več sto ljudi. Zakon naj bi uvedel kazni za stranke, ki si pri prostitutkah privoščijo vročo zabavo. Vlada želi z zakonom preprečiti nasilje nad ženskami in zaščititi prostitutke, ki so žrtve tihotapcev z ljudmi, kritiki pa poudarjajo, da bo zakon prostitutke potisnil še nižje in s tem v še večjo nevarnost. Nekateri menijo tudi, da bi ljudem morali omogočiti, da svoje telo uporabljajo na način, ki se jim zdi primeren.

Predlog zakona ukinja dosedanje kazni za prostitutke in jih nadomešča s sankcijami za njihove stranke. Tistemu, ki bi plačal za seks, bi grozilo 1500 evrov kazni, če bi prekršek ponovil, pa bi se kazen lahko podvojila. Ob tem bi lahko stranki naložili tudi obisk predavanja o pogojih, v katerih se odvija prostitucija. V Franciji je prostitucija vsaj zaenkrat zakonita, kaznivo pa je nagovarjanje k prostituciji, zvodništvo in prostitucija mladoletnih. Trenutno so lahko v Franciji prostitutke za napeljevanje k spolnim odnosom kaznovane s 3750 evri kazni.

Nov zakon poleg določb o kaznih tudi uvaja možnost pomoči prostitutkam pri iskanju drugačnega dela. Tujim državljankam bi zakon tudi omogočil, da zakonito ostanejo v Franciji. Francoske prostitutke sicer predlogu zakona nasprotujejo. Združenja, ki sodelujejo s kraljicami noči, opozarjajo, da bo kaznovanje strank prostitucijo potisnilo v podzemlje, zato bodo prostitutke bolj izpostavljene zlorabam in izkoriščanju. Skupina znanih novinarjev, pisateljev, umetnikov in strokovnjakov pa je v nasprotovanje zakonu spisala manifest z naslovom Roke stran od moje kurbe. V njem trdijo, da vsakemu pripada pravica, da "svobodno prodaja svoje čare". Francoska ministrica za pravice ženske Najat Vallaud-Belkacem je sicer v nagovoru parlamenta danes zavrnila kritike, da se Francija spreminja v pestunjo. "Nismo tu, da bi ljudi učili morale," je poudarila. "Problematičen je denar, ki napaja zvodništvo."

"Trditev, da se imajo ženske pravico prodati, prikriva dejstvo, da jih imajo moški pravico kupiti," pa je bila ostra socialistična poslanka Maud Olivier, ki je predstavila predlog zakona. Če ena prostitutka razglasi, da se s prodajo spolnosti ukvarja svobodno, to po njenem še ne more biti dovolj, da "bi postalo zasužnjevanje drugih spoštovanja vredno in sprejemljivo". V Franciji naj bi bilo po ocenah od 20.000 do 40.000 prostitutk. Med 80 in 90 odstotkov naj bi bilo tujih državljank, ki večinoma delajo za tihotapce z ljudmi.

Francoski socialisti so navdih za predlog zakona našli na Švedskem, ki je plačevanje za seks kriminalizirala leta 1999. Od takrat se je število prostitutk v državi prepolovilo. Nemčija je leta 2001 ubrala nasprotno pot in z zakonom skušala odstraniti stigmo, povezano s prostitucijo. Prostitutkam je na primer dodelila pravico do socialne podpore. Nemčija ima sedaj okoli 400.000 prostitutk, kar kritiki vidijo kot velik znak neuspeha.

Parlament bo o zakonu glasoval v sredo. Levica je glede njega razdeljena, za sprejem pa naj bi zadostovala podpora opozicije. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.