STA, MM

 |  Družba

Tajkun naposled dobil svoj medij

Novinarski združenji kritični do Šrotovega vodenja NT&RC - Z Odprtim pismom zaposlenih novinarjev v medijski hiši NT&RC

Boško Šrot ne skriva navdušenja nad pravno državo.

Boško Šrot ne skriva navdušenja nad pravno državo.
© Arhiv Mladine

Novica, da je nekdanji prvi mož Pivovarne Laško prevzel vodenje medijskega podjetja Novi tednik in Radia Celje (NT&RC), o čemer v zadnji Mladini piše Klemen Košak, je po navedbah Društva novinarjev Slovenije (DNS) ne glede na osebne okoliščine direktorja družbe Srečka Šrota, do katerih ima društvo razumevanje, v vsakem primeru presedan. V DNS in Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) so zelo kritični do tega, da vodenje medijske hiše NT&RC prevzema nekdanji tajkunski predsednik uprave Pivovarne Laško Boško Šrot. Po njihovi oceni je namreč Šrot v preteklosti medije zlorabil za uresničevanje zasebnih ciljev. VEČ>>

"Ne le da je Šrot pravnomočno obsojen na večletno zaporno kazen zaradi gospodarskega kriminala, ampak gre tudi za menedžerja, ki je nekaj let zlorabljal medije in z njimi trgoval za doseganje nekaterih drugih zasebnih ciljev. Časopis Delo je dal v upravljanje politiki, zato je njegova vrnitev v medije v posmeh novinarstvu in celotnemu medijskemu prostoru," so sporočili iz DNS. Predsednik ZNP Tino Mamić pa je povedal, da Šrotov prevzem medija ni nič posebej presenetljivega, saj so njegovi apetiti do medijev vidni že leta. Mamić je spomnil na to, kako so pred leti uredniki Dela hodili na sestanke k Šrotu.

"Problem vseh slovenskih medijev so lastniki, ki so v veliki večini primerov tesno povezani s politično levico. Strici iz ozadja zato že leta nasprotujejo prodaji medijev in jim je vseeno, če bodo zaradi tega propadli," je še dejal Mamić. Šrot je vodenje medijske hiše NT&RC kot namestnik direktorja in prokurist prevzel pred kratkim. Na to mesto ga je zaradi zdravstvenih težav imenoval direktor in brat Srečko Šrot, je poročal časnik Finance.

Največja lastnica družbe z 12,4 odstotka je Šrotova žena Anica Aužner Šrot. Po 10 odstotkov lastništva imata tudi Slovenski državni holding in Kapitalska družba, slabih osem odstotkov družba Atka v lasti Srečka Šrota, 6,2 odstotka pa ima Delo. Lastnik petine NT&RC je Atena 1. sklad, pooblaščena investicijska družba. Šrot, ki je bil v primeru Istrabenza zaradi zlorabe položaja pravnomočno obsojen na pet let in 10 mesecev zapora, je danes za STA sporočil, da se na zadevo ne more odzvati, ker je na poti.

Za Finance pa je pred dnevi povedal, da je položaj sprejel, ker ne morejo dopustiti, da medijska družba posluje brez vodstva nekaj mesecev. Toliko časa naj bi njegov brat ostal na zdravljenju. Zagotovil je, da se z mediji nikdar ni veliko ukvarjal in da se nikdar ni vtikal v vsebine.

ODPRTO PISMO ZAPOSLENIH NOVINARJEV V MEDIJSKI HIŠI NOVI TEDNIK IN RADIO CELJE

 Zadnje dni smo v različnih medijih zasledili prispevke, ki se ukvarjajo z novo zaposlitvijo Boška Šrota, ki je pred kratkim postal prokurist in namestnik direktorja NT&RC. Ob tem se omenja tudi delo uredništva Novega tednika in Radia Celje, ki delujeta v okviru omenjene medijske hiše. Nekatere navedbe v teh prispevkih novinarji ostro zavračamo, zato v tem odprtem pismu opozarjamo na nekatera dejstva, ki jih »poznavalci« razmer ne poznajo ali jih zamolčijo. Za začetek bi ti morda lahko preverili podatek o lastniški strukturi naše medijske hiše, kjer razni skladi Atene že desetletje niso več aktualni…

 Predvsem pa želimo opozoriti na naslednja dejstva.

 Sredi poletja je medijska hiša ostala brez vodstva, saj je direktorja Srečka Šrota težka bolezen prisilila k intenzivnemu zdravljenju. V časih, ko je zaradi zaostrenih razmer na trgu treba ves čas bdeti nad poslovanjem hiše, je uredništvo zato pozvalo lastnika, da čim prej najde rešitev, da bolezen ne bi ustavila uspešnega delovanja. Tako je Boško Šrot prevzel vodenje medijske hiše, ki zagotavlja delo in redne plače 30 ljudem. Za razliko od mnogih medijskih hiš v Sloveniji NT&RC v zadnjih letih ni odpuščala svojih novinarjev, pač pa jih še vedno zaposluje. Nazadnje se je znašla na »prangerju« novinarskih kolegov, ki se v svojih uredništvih s čim podobnim žal ne morejo pohvaliti.

 Vsak od nas se zaveda, da je za obstoj obeh medijev pomembna njuna kakovost. Zato se svojega dela lotevamo profesionalno in odgovorno do več tisoč bralcev in poslušalcev, ki nas spremljajo že desetletja in ki nam zaupajo kot osrednjima medijema v Savinjski regiji. Novi tednik in Radio Celje smo novinarji in sodelavci, ki ustvarjamo oba medija, so tudi vsi naši bralci in poslušalci in ne le Srečko ter Boško Šrot. Tega se je vodstvo hiše dobro zavedalo že v preteklosti, zato sta bili izbira tem in njihova obdelava že od nekdaj domena uredništva, torej novinarjev časopisa in radia na čelu z odgovornima urednikoma. Bi se sicer lahko oba medija obdržala v tem prostoru toliko časa (radio 60 in časopis 69 let), če bi se ravnala po trenutnih navdihih lastnikov in vodstva?

 Zato verjamemo v prihodnost obeh medijev. Želimo, da se vodenje hiše čim prej dokončno uredi v korist vseh, ki ustvarjamo časopis in radio in tudi vseh tistih, za katere vse to počnemo.

 Celje, 2. 9. 2014

 Novinarji Novega tednika in Radia Celje

Bojana Avguštinčič

Tatjana Cvirn

Robert Gorjanc

Janja Intihar

Brane Jeranko

Anja Kovačič

Saška T. Ocvirk

Špela Ožir

Jerica Potočnik

Biserka Povše Tašić

Ivana Stamejčič,

Simona Šolinič

Dean Šuster

Tina Vengust

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.