dv

 |  Politika

Luka Mesec ostro nad finančnega ministra

© Borut Krajnc

Medtem ko se med voditelji držav z vsega sveta vse bolj uveljavlja prepričanje, da je varčevalna politika krizo poglabljala, in ne reševala, v EU ostajata vsaj dva finančna ministra, ki se s tem ne strinjata, je zapisal poslanec Združene levice. To sta nemški, ki se mu to izplača, in slovenski, ki »trpi za politično slepoto in pomanjkanjem poguma«. Več>>

Napovedi ministra Dušana Mramorja, da bo vlada poskušala v letu 2015 zmanjšati porabo države za 754 milijonov evrov, pri čemer ne bo prihranjeno niti tistim, ki prejemajo socialne prispevke, prihajajo v času, ko se znotraj EU oblikuje blok proti varčevalni politiki. »Nedavno sta npr. Italija in Francija sporočili, da bosta zaveze k varčevanju, ki jih vsiljuje EU preprosto ignorirali. Pač, ker jima škodijo in ker ni nobenega razloga, da bi to upoštevali. Nenazadnje je tudi Nemčija pred krizo gladko kršila zaveze, ko se ji upoštevanje pač ni izplačalo,« je zapisal Mesec.

O tem, da bi se morali odpovedati varčevanju, v tekstu Urše Marn>> 

»A vendar obstaja v Evropi še en finanzminister, ki bo v tem času mesarsko zarezal v proračun. Ime mu je Dušan Mramor. Ta gospod za naslednje leto napoveduje največje reze v javni sektor in socialo doslej. Zarezal naj bi kar za 700-800 milijonov EUR, pri čemer posebej poudarja, da so "najučinkovitejši prav rezi v socialo". Ja, prav ste slišali. Najučinkovitejši so prav rezi v socialo,« piše Mesec.
»To je še posebej žalostno zaradi trenutka, v katerem drugi človek vlade izgovarja te napovedi. To se namreč dogaja v času, ko najbolj zakrknjeni kapitalisti na srečanju G-20 ugotavljajo, da je to narobe. Ko IMF in ZDA pozivata evropske države, naj nehajo s temi neumnostmi. Ko v Evropi končno nastaja blok, ki se bo uprl nemškemu pritisku na periferijo. Ko fiskalni pakt v Evropi razpada. In ko imamo za sabo šest let poglabljanja krize, dve recesiji, 20 milijonov brezposelnih v Evropi, propad srednjega sloja, 291.000 ljudi pod pragom revščine v Sloveniji ter primer Grčije, ki je zaradi tega postala država tretjega sveta.«

»A to našega finanzministra ne prepriča,« nadaljuje Mesec. »On se je odločil z brutalnimi rezi uravnotežiti proračun do leta 2016. Kot kaže, bo pri tem kmalu ostal sam. Drugi spoznavajo, da je to pot v pogubo, a na stari celini sta vsaj še dva branika stare pravde. Nemška in slovenska administracija. Pa čeprav imata za to vsaka svoje razloge. Nemški se te politike izplačajo, slovenska pa spet trpi za politično slepoto in pomanjkanjem poguma. Spet smo dobili vlado, ki bi rada bila le "dobra učenka".«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.