TK, STA

 |  Ekonomija

Ljubljansko okrožno sodišče za ustavno presojo zakona o bančništvu

© Uroš Abram

Okrožno sodišče v Ljubljani je na ustavno sodišče podalo zahtevo za oceno ustavnosti zakona o bančništvu. Ustavno sodišče naj bi zahtevo prvič obravnavalo v četrtek. Ustavnost novele je sicer začelo presojati že jeseni lani, a je nato postopek prekinilo, dokler ne dobi odgovorov Sodišča EU.

Zakon o bančništvu in njegovo novelo, ki je omogočila državno reševanje bančnega sistema ter v okviru tega razlastitev delničarjev in imetnikov podrejenih obveznic bank, je ustavno sodišče začelo presojati na pobude oz. zahteve med drugim Vseslovenskega združenja malih delničarjev, društva Mali delničarji Slovenije, varuha človekovih pravic in državnega sveta.

Pri odločanju o ustavnosti se je ustavno sodišče obrnilo na Sodišče EU z več vprašanji glede veljavnosti in razlage sporočila Evropske komisije o uporabi pravil o državni pomoči za podporne ukrepe v korist bank v okviru finančne krize od 1. avgusta 2013 ter razlage direktive Evropskega parlamenta in Sveta EU z dne 4. aprila 2001 o reorganizaciji in prenehanju kreditnih institucij.

Sanacija bančnega sistema je znova v središču pozornosti v zadnjih dneh, potem ko so se pojavili očitki o domnevnih nepravilnostih pri ukrepih za sanacijo bank konec leta 2013 in lani, predvsem v povezavi z določitvijo ceno likvidacijske vrednosti posamezne banke ter z izbrisom delnic in podrejenih obveznic. O tem je v zadnji Mladini pisal tudi Borut Mekina

Finančni minister Dušan Mramor je sicer včeraj na zasedanju v Bruslju dejal, da želi biti v izjavah previden, ker ni bil del tega procesa, da pa so bili po njemu dostopnih informacijah postopki »ustrezni, pravilni in pravno podkovani«.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.