Neža Mlakar

, 07:05  |  Politika

Mladi Grki o referendumu: zakaj smo glasovali proti

Grki so v nedeljo na referendumu jasno zavrnili dogovor z mednarodnimi posojilodajalci. Med njimi je ogromno Grkov mlajše generacije. Te je namreč finančna kriza močno prizadela, bolj kot skoraj katerokoli drugo družbeno sfero, navaja Guardian. Nezaposlenost med mladimi je rekordno narasla, Grčija pa beleži tudi najslabši nivo osebne blaginje vseh držav članic Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj.

Kot smo pisali v Mladini, je na grškem referendumu glasovalo proti več mladih od povprečja vseh prebivalcev. Po podatkih Guardiana kar dve tretjini grške mladine. Guardian je nekaj mladostnikov povprašal, zakaj so se odločili glasovati proti.

20-letni George je glasoval proti, ker meni, da jim bo lastna valuta omogočila boljše in učinkovitejše upravljanje z ekonomijo. »Vzemimo primer Islandije. Mednarodnemu denarnemu skladu (IMF) so rekli ne in po petih letih so postali država z najhitrejšo ekonomsko rastjo v Evropi.« Dejal je, da je preteklo leto bil sprejet na univerzo v bližnjem mestu, a je v tem času v njihovi družini imel službo le oče: »Moja družina si ni mogla privoščiti, da bi me poslala tja, tako sem obtičal v svojem mestu. Naša ekonomija je omejila ne samo mojo, ampak prihodnost večine otrok. Sedaj oba moja starša delata v privatnem sektorju in ne vesta, ali bosta jutri še imela službo. Privoščimo si lahko samo osnovno: hrano in vodo. Vsak mesec se trudimo preživeti in denar moramo jemati iz naših prihrankov, da lahko plačamo vse račune in kredite. Čeprav nisem volil Sirize, verjamem, da je to najboljša vlada v sodobni zgodovini.«

Georgia Anastasiadou iz Aten je volila ne, ker meni, da se v zadnjih letih ni nič spremenilo in nič izboljšalo. Ravno nasprotno – bili so bitko brez kakršnegakoli rezultata. »Za so glasovali le tisti, ki so v zadnjih letih pod bivšo vlado obogateli. Ti, ki delajo v državnih podjetjih in ti, ki se bojijo in so pod velikim vplivom medijske propagande. Stara sem 30 let, imam univerzitetno diplomo in trenutno nimam nobene službe. Še vedno živim pri starših in moja prihodnost je negotova. Prejšnji mesec se mi je iztekla delovna pogodba. Imela sem jo le za 8 mesecev in čakala sem več kot dve uri, da sem dobil svojo kartico za nezaposlene. Mediji takšnih zgodb ne pokažejo.«

Natalia Argiropoulou, ki šteje 22 let, je glasovala proti, ker je to najbolj racionalna izbira, v principu in praksi. Pravi, da prihaja iz srednjerazredne družine s petimi družinskimi člani in da je kriza prisotna tako v njenem vsakdanu kot vsakdanu mnogih. »Mesečni dohodek mojih staršev je upadel, čeprav se mama zelo trudi, da bi nam dopovedala, da lahko tudi od zdaj naprej živimo tako, kot smo prej. Moja izobrazba trpi. Vem, da ne morem dobiti več od diplome v tej državi, in to diplome, ki je komajda opazna na univerzah izven Grčije. Sem nepopisno zadovoljna s tem, kar študiram, ampak razočarana nad možnostmi, ki so mi ponujene. Volila sem proti ne samo za svojo državo, ampak za države cele Evrope. To situacijo so povzročili upravni mehanizmi v Evropi, ki dajejo prednost denarju pred človekom. Nihče ne more prenesti te politike.«

Primerljiva stranka s Sirizo pri nas je recimo Združena levica, ki ima tudi množično podporo predvsem pri mlajših generacijah, kot navaja Jure Trampuš: »Združeno levico v relativnem pogledu podpirajo predvsem mladi in izobraženi volivci, Združena levica pa je tudi stranka, ki ji je v največjem obsegu na volišča uspelo pripeljati nove volivce.«

O Grčiji pa tokrat v naslovni temi Mladine tudi Marcel Štefančič jr.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.