Izak Košir

 |  Družba

Tudi molitev pred ginekološko kliniko je oblika nasilja nad ženskami 

Vlasta Nussdorfer, varuhinja človekovih pravic RS

Vlasta Nussdorfer, varuhinja človekovih pravic RS
© Borut Krajnc

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer ob današnjem svetovnem dnevu Združenih narodov za pravice žensk opozarja na številne še vedno odprte zgodbe in izzive na področju uresničevanja načela enakosti med spoloma. "Formalno dosežena ekonomska, politična in socialna enakopravnost žensk z moškimi se še v veliki meri razlikuje od dejanske enakosti. Zaradi neenakosti je omejen dostop do cele vrste družbenih možnosti in dejavnosti, onemogočeno je polno uresničevanje pravic," je v sporočilu za javnost zapisala varuhinja. 

Skrbi jo še vedno zelo pereča problematika nasilja nad ženskami v vseh njegovih pojavnih oblikah, od ekonomskega do psihičnega, fizičnega in spolnega. Sprašuje se, ali bo novela Zakona o preprečevanju nasilju v družini (ZPND), ki je te dni v javni razpravi, znova le košček formalne izpolnitve prizadevanj za enakost žensk ali bodo nanizani ukrepi le prispevali k zmanjšanju pojavov nasilja, učinkoviti pomoči in posledično večjim možnostim žensk za dostojanstveno življenje.

Slabe socialne razmere oziroma revščina razlike med spoloma zgolj še povečujejo. Vlasta Nussdorfer zato meni, da bi morala biti strategija države usmerjena k oblikovanju boljših pogojev za življenje, s tem bi se po njenem zmanjšale stiske, izboljšala psihosocialna slika družbe, povečalo zadovoljstvo ter zmanjšalo tveganje za pojave nasilja: "V takšnih pogojih pa bi bila tudi prizadevanja za enakost spolov plodnejša. Ta ne morejo obroditi sadov v klimi, ki mnogim ni prijazna."

Varuhinja še opozarja, da je potrebno odpravljati tudi strukturne neenakosti med ženskami in moškimi, da bodo posamezni ukrepi v podporo ženskam obrodili sadove. K integraciji načela enakosti spolov smo se v Sloveniji zavezali s pravnimi in političnimi instrumenti na nacionalni in EU ravni.

Vlasto Nussdorfer skrbi tudi na svojevrstno 'nasilje' nad že doseženimi pravicami žensk, ki se izvaja v obliki molitev pred ginekološko kliniko v Ljubljani. "S tem se celo nadleguje ženske različnih prepričanj, ki so že tako v hudi stiski, nadlegovanje pa spada med oblike diskriminacije. Že dosežene ravni varovanja človekovih pravic ne gre zmanjševati za nobeno ceno. Treba si je kvečjemu prizadevati, da svoje pravice dobijo prav vse skupine prebivalstva," je kritična varuhinja človekovih pravic. 

Ženske se še vedno srečujejo s pojavi nadlegovanja, tudi takšnega, ki ga izvajajo moški. Šale, dovtipi, pripombe so lahko ravnanja, ki ženske ponižujejo in posegajo v njihov dostojanstvo, izpostavlja varhuinja: "Ni pomembno, kakšen je namen storilca, ampak zadošča, da prizadeta oseba takšno ravnanje oceni kot nadlegovanje. Seveda mora nasprotovanje takšnemu ravnanju aktivno izraziti in na ta način navzven določiti mejo, preko katere ne sme nihče stopiti."

Vlasta Nussdorfer je prepričana, da imamo pri postavljanju meja do neželenih oblik ravnanja ali kršenja pravic na področju varovanja pravic žensk še veliko izzivov. Pomembno se ji zdi, da tudi meiji ozaveščamo in izobražujemo. Zato med drugim podpira projekt Vesna, ki ga že dve leti izvaja Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Ta uči in spodbuja ženske, da prijavijo storilce kaznivih dejanj nasilja, ozaveščanje o tem pa je letos usmerjeno predvsem k zdravstvenim delavcem.

"V teh časih je treba biti pozoren tudi na uresničevanje pravic vseh žensk, ki prihajajo k nam ali mimo nas gredo drugam. Te ženske spadajo med posebej ranljive, zato jim moramo namenjati posebno skrb. Tako kot otroci begunci so namreč vse prehitro plen trgovcev z belim blagom in podvržene različnim oblikam zlorab. V strahu pred prišleki pa so lahko zaradi predsodkov ogrožene tudi pripadnice v Sloveniji živečih etičnih manjšin. Še vedno se dogajajo prisilne poroke mladoletnih deklet, kar je kaznivo," opozarja varuhinja.

Prav tako pa je opomnila, da so vse prevečkrat spregledane matere, ki skrbijo za otroke s posebnimi potrebami: "Nemalokrat se breme skrbi v družini za te otroke prevesi le nanje, zato poziva državo, da jim to breme olajša z ustreznimi ukrepi, tudi s sprejetjem zakonodaje, pa tudi z jasnimi strategijami za njeno izvajanje. Posebej so tveganjem izpostavljene ženske v enostarševskih družinah. Nikakor ne smemo pozabiti na starejše ženske, posebej upokojene, pa tudi ženske z invalidnostjo. Te nemalokrat živijo osamljene, z nizkimi dohodki, v slabih socialnih razmerah, so tudi žrtve nasilja svojcev ali zlorab različnih oseb."

Varuhinja poziva vse družbene akterje, da storijo kar največ za ohranitev kakovosti storitev in dostopnosti javnih zdravstvenih, socialnovarstvenih, vzgojno izobraževalnih in drugih služb, ki pomembno prispevajo k zagotavljanju enakih možnosti žensk in moških v družbi. Opozarja, da nikakor ne smemo dopustiti zmanjševanja že doseženih pravic žensk na številnih področjih.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.