Anže Lebinger, STA

 |  Politika

Fanku žal za policista, ki sta ustavila Koprivnikarja

Prvi mož policije Marjan Fank je poudaril, da ne sme tolerirati dejanj, kakršna so si privoščili policisti, ki so sodelovali pri prometni kontroli nad ministrom Borisom Koprivnikarjem. Poudaril je, da so vpleteni huje kršili pogodbene obveznosti, s tem pa so povzročili veliko škodo policiji. Potrdil je tudi, da so v teh dneh uvedli postopek izredne odpovedi za sedem policistov, od tega za dva, ki sta izvedla postopek. Od vpletenih, jih je pet članov enega izmed policijskih sindikatov, je še dejal. Med njimi je tudi formalno še vedno predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič.

Vodja službe generalnega direktorja Tomaža Pečjaka je pojasnil, da je sicer v komunikaciji sodelovalo vsaj 15 policistov z različnih policijskih uprav. »Pet oseb je aktivno v komunikaciji iskalo policiste, ki bi izvršili omenjeno dejanje ter dva policista napeljalo k zlorabi položaja,« je pojasnil.

Vsem sedmim je bil izdan sklep o prepovedi opravljanja dela za čas trajanja postopka izredne odpovedi, o sumih, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, pa so obvestili tudi specializirano državno tožilstvo, je še pojasnil Pečjak. Kot je dodal, so policisti naklepoma huje kršili pogodbene in druge obveznosti iz delovnega razmerja, pa tudi zakonske določbe. Predvsem so zlorabili načelo zakonitosti, načelo spoštovanja človekove osebnosti in dostojanstva ter načelo enake obravnave.

Prav tako so osumljeni storitve zlorabe uradnega položaja v povezavi z napeljevanjem in pomočjo, je dejal Pečjak. Kršili so kodeks in pravila policije, ki pravijo, da morajo policisti delo opravljati vestno, strokovno, pravočasno in zakonito. Nenazadnje pa so po Pečjakovih besedah kršili tudi navodilo o evidentiranju kaznivih dejanj. To pravi, da mora policist podati prijavo kadarkoli na podlagi lastnega spoznanja ali splošno poznanih dejstev ugotovi, da obstaja sum, da je bilo storjeno ali pa se pripravlja kaznivo dejanje.

Po njegovih besedah je bil namen vpletenih policistov ves čas ta, da z načrtovanim protipravnim nadzorom ministra poskušajo diskreditirati kot glavnega pogajalca vlade. Prav tako so ugotovili, da so se vpleteni ves čas zavedali nezakonitosti njihovih ravnanj ter nastalih prepovedanih posledic.

Te informacije so se namreč pojavile ravno v obdobju, ko so se pogajalska izhodišča zbližala in bi lahko prišlo do zaključka stavkovnih aktivnosti, kajti nekajmesečno izvajanje stavke se že kaže v poslabšanju varnostnih razmer, je dodal prvi mož policije.

Preiskava sicer še ni zaključena, ugotavljajo še vpletenost drugih odgovornih, ki so kakorkoli sodelovali pri tem. Po Fankovih besedah na policiji namreč tudi ne morejo spregledati, da so bili v zgodbo vpleteni vodilni možje enega od sindikatov, zato na zadevo gledajo tudi kot nezakonito dejavnost enega od sindikatov. »Ko bo preiskava zaključena, bomo preučili tudi razloge za odstop od kolektivne pogodbe,« je povedal.

Na novico o izredni odpovedi sedmim policistom se je odzval tudi minister Koprivnikar in poudaril, da policiji popolnoma zaupa, to zaupanje pa se »očitno izkazuje tudi kot pravilno, če so res našli konkretne dokaze«. Ob vladnem obisku v Mariboru je dejal še, da kot državljan pričakuje enake postopke kot za vse ostale. »Na sam postopek nisem imel nobenih pripomb, sem pa že na začetku izrazil pričakovanje, da v primeru nepravilnosti organi znotraj policije sami opravijo svojo nalogo,« je dodal.

Ob obisku vlade v Podravju je dogajanje komentiral tudi predsednik vlade Miro Cerar:»Nedopustno je, da bi seveda dopustili, da nosilci tako pomembnih nalog, torej policisti, na ta način kršijo zakon. Upam, da je to en dober zgled, da se to v prihodnje ne bo več dogajalo.« 

Da pa odpovedi delovnega razmerja sindikalistom iz vrst SPS ne bodo vplivale na potek pogajanj s policisti, pač pa se bo proces nadaljeval kot v preteklosti, je zagotovila notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar. Tako se bo vlada še naprej pogajala z obema policijskima sindikatoma, pa tudi Zoran Petrovič je formalno še vedno predsednik SPS.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.