Uredništvo 

 |  Politika

Najbolj brano: Skrito povelje

Minister za obrambo Janez Janša in minister za notranje zadeve Igor Bavčar med osamosvojitveno vojno

Minister za obrambo Janez Janša in minister za notranje zadeve Igor Bavčar med osamosvojitveno vojno
© Tone Stojko

V članku Skrito povelje Mladinin novinar Jure Trampuš piše o tem, kako so slovenski vojaki zaradi propagandnega učinka sestrelili helikopter, poln kruha. 27. junija 1991 se je v Sloveniji začela vojna. Majhen helikopter gazela SA 241, št. 664, je ob 19.16 poletel s platoja pri tedanji vojaški pekarni na ljubljanskem Kodeljevem, kjer je naložil kruh za vojake, ujete v vrhniški vojašnici. Letel je mimo Delove stolpnice in nizko najprej proti Rožni dolini, po trasi, po kateri je vedno letel. Na vrhu stolpnice TR3 sta bila pripadnika slovenske protizračne specialne enote, prvi je raketo Strela 2M sprožil malo več kot dve minuti po vzletu helikopterja, drugi nekaj deset sekund kasneje. Prva raketa je zgrešila cilj, neaktivirana je padala nekje v Tivoliju, druga je zadela rep helikopterja, ki se je že oddaljeval od središča mesta. Helikopter je eksplodiral in se zrušil blizu križišča Ceste v Rožno dolino in Ceste III, nedaleč od avstrijskega konzulata in študentskih domov. V padlem helikopterju sta bila dva vojaka, tehnik letalec Makedonec Bojanče Sibinovski in Slovenec Toni Mrlak, ki je že nekaj časa tajno sodeloval s teritorialno obrambo, koordiniral in izpeljal pa naj bi prestop helikopterskih posadk in gazel na slovensko stran.

Preden mu je uspelo, je njegov neoboroženi helikopter zadela raketa. Sestrelitvi s stolpnice je poveljeval Anton Krkovič, katerega enota je bila pod neposrednim poveljstvom Janeza Janše. Kot je o dosežkih specialne brigade Moris v Vojnozgodovinskem zborniku zapisal Krkovič sam: »Naši pripadniki so, pod mojim neposrednim poveljstvom, sestrelili prvi helikopter JLA nad Ljubljano.« O tem, kdo je pilotiral gazelo in kakšna je bila njena vloga, Krkovič ne piše, oba strelca sta bila kasneje za svoj pogum odlikovana.

Članek Skrito povelje si lahko v celoti preberete tu

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.