Darja Kocbek

 |  Mladina 39  |  Svet

Polom globalizacije?

Propad ameriških investicijskih bank bo prinesel novo ureditev globalnega trga, kar je lahko zdravilno, tako za svetovno gospodarstvo kot za nadnacionalke z borze Wall Street v New Yorku

Trg kot »nevidna roka« uredi vse, kje se kaj najbolj izplača proizvajati, koga se kje izplača prevzeti, kdo se mora s kom združiti, uspešen je tisti, ki ima najvišje dobičke, bolj kot proizvodnja se izplača prekupčevati z vrednostnimi papirji in deleži podjetij. Država je slab gospodar, njeni posegi so nepotrebni, povzročajo zgolj dodatno birokracijo. To je veljalo do zdaj, dokler velike ameriške banke, ki so bile steber sodobnega kapitalizma in globalizacije, niso začele po vrsti bankrotirati oziroma na pomoč klicati državo, dokler tečaji delnic na borzah niso strmoglavili, vlagatelji pa ostali ob bilijone (milijon milijonov) dolarjev premoženja.
Administracija ameriškega predsednika Georgea Busha, ki je bila ena najbolj prepričanih nasprotnic nadzora države in reguliranja trgov, priznava, da so pravila za nadzor finančnega trga zastarela in jih je treba posodobiti. Poostrene zahteve za kapitalsko ustreznost bank in nova pravila za nadzor finančnih institucij namerava prihodnji teden objaviti tudi evropska komisija na predlog komisarja za notranji trg Irca Charlieja McCreevyja, ki je med evropskimi komisarji eden najbolj odločnih zagovornikov liberalizacije in globalizacije.
Globalizacija nikoli ni bila tako osovražena beseda, kot je zdaj - ker je povzročila razpad družbenih skupin, zaradi nje so se povečale razlike med bogatimi in revnimi -, je prosta trgovina še zmeraj najboljša rešitev, ker omogoča svobodno izbiro, svobodo izražanja, ker je globalizacija konec koncev izbira na globalni ravni, izbira na področju gospodarstva, izbira načina življenja, izbira identitete, v Guardianu vztraja Chris Patten, nekdanji evropski komisar za zunanje zadeve iz Velike Britanije. Globalizacije po njegovih besedah nikakor ne gre narediti za grešnega kozla sedanjih dogajanj na finančnih trgih in ji obesiti vse slabosti sodobnega kapitalizma.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.