Borut Mekina

 |  Mladina 39

Tudi cerkveni denar za brezplačnike SDS

Predvolilne brezplačnike so poleg državnih podjetij in Pošte financirali tudi cerkveni skladi. Vsak od udeleženih je prispeval po približno 300 tisoč evrov.

Robert Teršek, lastnik podjetja Zame-tek, ki je tik pred državnozborskimi volitvami leta 2008 izdalo osem številk brezplačnika Ekspres

Robert Teršek, lastnik podjetja Zame-tek, ki je tik pred državnozborskimi volitvami leta 2008 izdalo osem številk brezplačnika Ekspres
© Borut Peterlin

Se še spomnite »ekskluzivnega« intervjuja s predsednikom vlade Janezom Janšo za pomursko televizijo TV Idea - Kanal 10, teden dni pred državnozborskimi volitvami leta 2008? Novinarka in odgovorna urednica te »Pomurske televizije s statusom posebnega pomena«, ki je za svoj program dobivala tudi državno pomoč, je tedaj Janši postavila nekaj simpatičnih vprašanj, sicer nevrednih novinarskega poklica. O aferi Patria je Janšo denimo vprašala: »Kakšna je vaša resnica v tem zloglasnem primeru, ki pravzaprav skuša zasenčiti predsedovanje slovenske, torej Slovenije, Evropski uniji,« intervju pa je končala z vprašanjem o tem, kakšna je Janševa popotnica volivcem SDS, »njenim simpatizerjem in vsem nam volivcem, ki vam zaupamo in seveda vas spoštujemo za vsa dobra dela, ki ste jih storili za to državo«.
Zakaj smo se tega spomnili? Eden izmed lastnikov omenjene televizije je podjetnik Matej Raščan. In kot smo izvedeli pretekli teden, je prav Raščan dajal denar za famozne brezplačnike SDS. Robert Teršek, lastnik podjetja Zame-tek, ki je tik pred državnozborskimi volitvami leta 2008 izdalo osem številk brezplačnika Ekspres, je namreč na zaslišanju pred parlamentarno komisijo priznal, da mu je denar za časopis »posodil« Raščan. Sprva je trdil, da se je časopisa spomnil sam, češ da ga je to že od nekdaj zanimalo. A kmalu je postalo jasno, da ni poznal niti vsebine, da je podjetje ustanovil teden dni prej, preden je časopis prišel v nabiralnike, pogodbo s Pošto pa je podpisal samo en dan prej. In tudi denarja za izdajanje tednika ni imel. Priznal je, da ga je dobil »od prijateljev«. Več kot 300 tisoč evrov mu je na njegov osebni račun, »na roko«, nakazal Raščan.
Kdo je Matej Raščan? Raščan svoje premoženje obvladuje prek podjetja Monera, d. o. o. Danes ima v lasti 100 odstotkov invalidskega podjetja Rašica point in 100 odstotkov podjetja Delo Revije. Ko je leta 2008 Teršku dal več kot 300 tisoč evrov, je očitno kar plaval v kapitalu. V tistem letu, kot lahko preberemo v letnih poročilih njegovih družb, je za skoraj 11 milijonov evrov kupil podjetje Delo Revije, ki izdaja revije, kot so Jana, Lady, Stop, Naša žena, Anja, Smrklja, Eva in Obrazi. Poleg tega je Raščan tedaj kupil še podjetje Media DS za 7,3 milijona evrov. In očitno je tedaj financiral tudi ustanovitev tednika Reporter. Tega sicer iz nam neznanih razlogov ne želi priznati, formalni lastnik Reporterja naj bi bil Boštjan Kreft s podjetjem Prava smer. Toda Kreft se sam predstavlja kot zastopnik »Rašice«, torej Raščana, in poleg tega sta oba združena prav v zgoraj omenjeni »simpatični« pomurski televiziji, ki jo s svojimi deleži tudi obvladujeta.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.