Referendum o zakonu o izbrisanih
Uredništvo | 12. 3. 2010

© Denis Sarkić
Poslanci poslanskih skupin SDS in SNS bodo danes vložili zahtevo za začetek postopka zakonodajnega referenduma o noveli zakona o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanje SFRJ v Sloveniji, ki jo je v ponedeljek sprejel DZ. Zahtevo bo tik po vložitvi na novinarski konferenci ob 15. uri predstavil poslanec SDS Branko Grims.
O vetu na omenjeno novelo bo sicer na današnji izredni seji odločal državni svet. Po njihovem bi moral DZ zakon sprejeti po rednem in ne po skrajšanem postopku, opozarjajo pa tudi na finančne posledice omenjenega zakona.
Vlada je zakonsko novelo sicer pripravila z namenom, da 18 let po izbrisu državljanov nekdanje SFRJ celovito reši vprašanje izbrisanih. Novela ureja položaj tistih izbrisanih, ki niso bili upravičeni do dopolnilnih odločb in večinoma nimajo urejenega statusa. Določa tudi pogoje, pod katerimi lahko tujec, ki je bil na dan 25. junija 1991 državljan druge republike nekdanje SFRJ in ki dovoljenja za stalno prebivanje v naši državi še nima, pridobi dovoljenje za stalno prebivanje.
Novela določa tudi, v katerih primerih se šteje, da so imeli državljani drugih republik nekdanje SFRJ, ki so bili izbrisani iz registra stalnega prebivalstva, dovoljenje za stalno prebivanje in prijavljeno stalno prebivališče tudi za nazaj.
Novela tudi določa merila za ugotavljanje izpolnjevanja pogoja dejanskega življenja v Sloveniji, na novo pa je urejena tudi izdaja dovoljenja za stalno prebivanje tudi za otroke izbrisanih. Besedilo vsebuje tudi določbo, po kateri se dovoljenje za stalno prebivanje ne izda osebi, ki ji je kot tujcu zavrnjena izdaja dovoljenja za bivanje.
Poslanci so ob obravnavi novele zavrnili predloge dopolnil, ki jih je vložil SDS in ki bi izbrisanim zaostrili pogoje za pridobitev statusa. V največji opozicijski stranki sicer že dolgo zagovarjajo potrebo po rešitvi vprašanja izbrisanih z ustavnim zakonom. (STA, mh)










Komentirajo lahko le registrirani uporabniki