Uredništvo

  • Uredništvo

    5. 4. 2024  |  Družba

    »Kopičenje orožja praviloma nima prav nobene zveze z ohranjanjem miru«

    "Iz zgodovine vemo, da politiki in družbene elite, ki se pripravljajo na vojno, praviloma ne govorijo o kopičenju orožja in povečanih izdatkih za oborožitev. Militarizacijo družbe olepšujejo z govorjenjem o miru. O skrbi za mir. Ja, res povečujemo količino orožja. A to delamo samo za to, da ohranimo mir. Ja, res krepimo orožarsko industrijo. A to delamo samo zato, ker želimo mir. Itd."

  • Uredništvo

    5. 4. 2024  |  Družba

    »V prihodnje nas čaka še več napadov«

    "Tehnologija kibernetskih napadov se je v preteklih desetletjih resda spremenila, a nagib ostaja enak, V prihodnje nas čaka še več napadov. Tudi Slovenija ni neki varen otoček in se ne bomo izognili temu. Na internetu je tudi vse več odprtih storitev in tako se možnost napada povečuje."

  • Uredništvo

    3. 4. 2024  |  Družba

    Naslovnica nove Mladine / LEVE PUNCE, DESNI FANTJE

    V petek izide nova Mladina! V štirinajsti letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 5. aprila, dalje, razkrivamo, da raziskave kažejo, da so dekleta vse bolj liberalna, fantje pa bolj konservativni. Naslovnico je ilustriral nagrajenec Prešernovega sklada in Mladinin hišni karikaturist Tomaž Lavrič.

  • Uredništvo

    3. 4. 2024  |  Družba

    Nakazuje se precej večja afera od »Litijske«

    "Afera z nesojeno predelavo poslovne stavbe ob Litijski cesti v sodno palačo se še ni dobro polegla, ko že kaže, da je na obzorju nova afera v zvezi z državnimi nepremičninami. Ta je po finančnem obsegu, simbolnem pomenu in izgubljeni priložnosti, ki se nakazuje, precej večja od afere 'Litijska', a se kljub temu bojim, da bo šla mimo nas, ne da bi jo kdo opazil. Na izgubljene priložnosti se je javnost v preteklih desetletjih že tako navadila, da je kot samoumevna v prazno izzvenela nedavna novica, da za ministrstvo za javno upravo nakup stolpnice Nove Ljubljanske banke na Trgu republike 'trenutno ni realna možnost glede na proračunsko stanje ministrstva za javno upravo, zato v zvezi s tem ne pripravljajo nobenih aktivnosti'."

  • Uredništvo

    3. 4. 2024  |  Politika

    »To je močno sporočilo, in upam, da ga bodo srbske oblasti upoštevale«

    "Evropski parlament je najbolj vneti podpornik širitve EU. Zahodni Balkan smo pustili predolgo čakati. Zato pozdravljam nedavno odločitev o začetku pristopnih pogajanj z Bosno in Hercegovino. Širitev ostaja naše najmočnejše geopolitično orodje, kajti razširjena EU pomeni močnejšo EU. Zato upam, da bo ta resolucija pozitivno vplivala na Srbijo, da se bo ta odzvala ter sprejela vse nujne ukrepe, da bo lahko nadaljevala svoje pridruževanje EU. Evropski parlament je dal jasno vedeti, da bo pri pristopnih pogajanjih s Srbijo napredek dosežen le tedaj, če bo država naredila velik korak naprej pri sprejemanju z EU povezanih reform, vključno z uresničevanjem priporočil Ovse in Beneške komisije."

  • Uredništvo

    3. 4. 2024  |  Družba

    Najhujši krivoverec

    V članku z naslovom Najhujši krivoverec, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine KRIVOVERCI, Volker Reinhardt piše o tem, da napetost med skromnim avguštincem Martinom Lutrom in mogočnim Svetim sedežem ni naraščala le glede teoloških vprašanj. Lutru so se zdeli sporni tudi odpustki, nadarbine in oblast – ter nacionalistični predsodki.

  • Uredništvo

    3. 4. 2024  |  Politika

    Vseslovenski shod za svobodno Palestino

    V nedeljo 7. aprila, bo minilo točno šest mesecev od začetka izraelskih napadov na palestinsko ljudstvo v Gazi, ki so obenem tudi zaostrili genocid, ki se sicer traja že desetletja. Iniciativa Slovenci za Palestino ob tem organizira protestni shod, ki bo potekal ob 16.30.

  • Uredništvo

    4. 4. 2024  |  Politika

    »Jaz si ne zastavljam vprašanja, kakšen je, ali je z brado ali brez nje, kje sedi«

  • Uredništvo

    3. 4. 2024  |  Svet

    »Putina lahko nasledi samo enak človek, kot je on. Ali še slabši.«

    "Glede Putina ne govorimo več o letih na oblasti, o mandatih. Gre za zgodovinsko obdobje, ero. Ko bo odšel, ne vidim možnosti za hitro spremembo. Ne vidim namreč možnosti, da bi se v prvem obdobju po njegovem odhodu lahko zgodilo nekaj podobnega, kot se je v Sovjetski zvezi v času Mihaila Gorbačova. Tisti, ki nadzorujejo kapitalske tokove, se temu nikakor ne bodo odpovedali."

  • Uredništvo

    3. 4. 2024  |  Družba

    »Tisočletni sen Slovencev je bil, da bi bili sami«

    "V Sloveniji res vlada kontinuiteta. In to ne od včeraj. Tako je bilo že v časih, ko smo morali pošiljati naše fante na misije v križarske vojne, da bi osvobodili Kristusov grob. To je bilo v nasprotju z narodnim duhom. Tisočletni sen Slovencev je bil, da bi bili sami. Nič nočemo imeti z nikomer. Sami sebi smo dovolj. Pustite nas na miru. Tako je bilo v srednjem veku in tako je danes."

  • Uredništvo

    3. 4. 2024  |  Družba

    Mlada Francozinja iz kmečke družine, ki je ponižala Angleže

    V članku z naslovom Od skušnjavke do narodne junakinje, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine KRIVOVERCI, Katja Iken piše o tem, da je leta 1431 Katoliška cerkev Ivano Orleansko poslala na grmado. Mlada Francozinja iz kmečke družine je ponižala Angleže – in vztrajala, da je neposredno povezana z Bogom.

  • Uredništvo

    2. 4. 2024  |  Družba

    Božji norec

    V članku z naslovom Božji klovni, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine KRIVOVERCI, Frank Patalong piše o tem, da so na začetku 13. stoletja reformna gibanja pridigala ponižnost in uboštvo. Papeži so dali številne skupine pokončati zaradi krivoverstva, bratovščini Frančiška Asiškega pa so prizanesli.

  • Uredništvo

    2. 4. 2024  |  Politika

    »Nato bo moral temeljito razmisliti o svoji prihodnji usmeritvi«

    "Nato bo moral temeljito razmisliti o svoji prihodnji usmeritvi. Mislim, da je bilo preveč ekspedicijskih posegov, kot je bil Afganistan. Prihodnost Nata je lahko zelo dobra za Evropo in za svet, če se bo Nato vrnil k svoji prvotni funkciji, ki je obrambna. Gre za obrambno zavezništvo za ozemlja držav članic in prek tega ne gre. Zato mislim, da je treba pogledati dosedanjo prakso in prihodnje možnosti kritično. Lahko parafraziram misel, ki jo je Churchill nekoč izrekel o neki drugi stvari: 'Nato ni najboljša opcija, je pa najmanj slaba od slabih.' Ta opcija zahteva kritično preučitev in mislim, da je smer, v katero naj gre prihodnja razprava, kako zagotoviti strogo obrambni značaj zavezništva."

  • Uredništvo

    2. 4. 2024  |  Politika

    »Slovenija je bolj analogna kot digitalna država«

    "Čeprav o digitalizaciji govorimo že vsaj dve desetletji, lahko danes vsak povprečen državljan ugotovi, da je Slovenija pač bolj analogna kot digitalna država. Spornih 13.000 računalnikov ne bo ustvarilo digitalne družbe, in tudi če bi ministrica Stojmenova Duh ta projekt izvedla brezhibno, to ne bi spremenilo dejstva, da poskuša digitalno neprilagojeno državo preobraziti na povsem napačnem koncu."

  • Uredništvo

    31. 3. 2024  |  Družba

    Razlike v mitih o stvarjenju

    V članku z naslovom »Pobijte vse!«, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine KRIVOVERCI, Christoph Gunkel piše o tem, da je v 13. stoletju papež pozval k vojni proti katarom. Katoliški vitezi so kljub krvavim pokolom le stežka zlomili odpor drugovercev.

  • Uredništvo

    27. 3. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / KAJ PA MIR?

    V petek izide nova Mladina! V trinajsti letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 29. marca, dalje, preberite, zakaj več orožja ni nikoli prineslo več miru. Naslovnico je oblikoval Ivian Kan Mujezinović.

  • Uredništvo

    27. 3. 2024  |  Svet

    »Porast skrajne desnice bomo učinkovito ustavili le, če bomo poskrbeli za ekonomsko varnost ljudi«

    "Ljudje so dojemljivi za ideje skrajne desnice, ker so v negotovem ekonomskem položaju in jih je strah. Porast skrajne desnice bomo učinkovito ustavili le, če bomo poskrbeli za ekonomsko varnost ljudi, kar bi lahko dosegli z redistribucijo premoženja s pravičnejšo obdavčitvijo najbogatejših. Skrajna desnica obljublja vrnitev v nostalgično preteklost, ki pa je seveda nemogoča, saj se toka časa ne da magično obrniti. Izstop iz Evropske unije, za katerega se kot vrnitev v domnevno idilično preteklost zavzema AfD, je z ekonomskega vidika smešna ideja. Za gospodarsko situacijo v državi bi bil tak izstop uničujoč."

  • Uredništvo

    27. 3. 2024  |  Politika

    »Zaradi vse daljših čakalnih dob je zdravstvena blagajna prisiljena prepuščati vse večji del javnega programa koncesionarjem«

    "Ključna spodbuda za cvetenje dvoživkarstva so dolge čakalne dobe. Zdravniki dvoživke zato niso motivirani za skrajševanje čakalnih dob, obenem pa nanje lahko močno vplivajo, saj zasedajo večino ključnih položajev v javnem sektorju. Zdravniški sindikati so izsilili nizke delovne normative (ki jih v zasebnem sektorju zlahka presegajo) in nevzdržno dolge dopuste, s čimer so ustvarili dodatno pomanjkanje zdravnikov, ki jih že brez tega ni dovolj."

  • Uredništvo

    28. 3. 2024  |  Družba

    Zgled za nadaljnje krivoverske procese

    V članku z naslovom Obsojen na molk, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine KRIVOVERCI, Dela Kienle piše o tem, da si je učenjak Peter Abelard nakopal veliko sovražnikov. Najprej ga je dal stric njegove ljube kastrirati, nato pa so ga leta 1141 lovci na krivoverce zvlekli še pred cerkveno sodišče. To je postal zgled za nadaljnje krivoverske procese.

  • Uredništvo

    27. 3. 2024  |  Družba

    »Feministična revolucija bo najdaljša revolucija v človeški zgodovini«

    "Da bi se ženske izognile ponovitvi tragedij preteklih generacij, je treba iz temeljev izruvati celoten patriarhat. Toda ta naloga je skoraj nemogoča, saj je patriarhat vzpostavil celotno pripoved človeštva. Lahko bi celo rekli, da je vsa človeška zgodba zgrajena na molku žensk."

  • Uredništvo

    27. 3. 2024  |  Družba

    Zgodba o čebeljem roju

    V članku z naslovom Zgodba o čebeljem roju, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine KRIVOVERCI, Martin Pfaffenzeller piše o tem, da je okoli leta 1000 oznanjalo nauke več krivoverskih skupin, kar je menih Rodulfus Glaber videl kot peklensko zaroto. V svojih historijah je popisal ostri odziv Cerkve.

  • Uredništvo

    27. 3. 2024  |  Družba

    »Dober državljan je prestrašen državljan«

    "Danes smo od strahov že ohromljeni. Dopuščamo, da se nam ugnezdijo, namesto da bi nad njimi prevzeli nadzor. V tem našem korporativnem fevdalizmu so strahovi nekaj zaželenega s strani oblasti. Dober državljan je prestrašen državljan. Je tudi dober potrošnik. Je ta, ki se ne upira, ne sprašuje."

  • Uredništvo

    26. 3. 2024  |  Kultura

    Tresk / Festival glasbe in založništva

    Od 27. do 29. marca bo v Ljubljani potekal Festival Tresk, ki pod okriljem Radia Študent že 15 let predstavlja obračun glasbe in založništva. Z vizualnimi natečaji, pogovori, koncerti in klubskimi dogodki Tresk tematizira neodvisno glasbeno sceno in plete socialno mrežo glasbenikov, vizualnih ustvarjalcev, založnikov, distributerjev, organizatorjev, medijev, trgovcev ter podpornikov in poslušalcev.

  • Uredništvo

    25. 3. 2024  |  Politika

    »Janša kljub tisočem zborovalcev na volišča ne more pripeljati vsaj 330.000 ljudi«

    "Janša kljub tisočem zborovalcev na volišča ne more pripeljati vsaj 330.000 ljudi. Najmanj toliko glasov podpore bi potrebovala SDS, da bi suvereno zmagovala in njene politične ambicije ne bi bile odvisne od raznih toninov, logarjev, virantov, erjavcev in drugih nezanesljivih podrepnikov velikega vodje. Vsakršne druge volilne zmage se slejkoprej izkažejo za pirove in niso 'strateškega pomena' (J. Janša). Volilni plafon je SDS pod Janšo dosegla leta 2008, ko je za njo glasovalo 308.000 ljudi, a je tudi takrat ostala na suhem. Če hoče stranka naboj političnega mitinga pretopiti v volilni rezultat, ki bo primerljiv z najboljšimi izkupički LDS, SMC ali GS, mora zamenjati predsednika, druge poti ni. In izpostaviti nestrpnost do migrantov, ker lahko z njo ujame v svoje mreže tudi kakšnega levičarja."

  • Uredništvo

    26. 3. 2024  |  Družba

    Prvi usmrčeni krivoverec

    V članku z naslovom Umorjen v Trieru, ki ga lahko v celoti preberete v posebni številki Mladine KRIVOVERCI, novinarka Angelika Franz piše o tem, da je laični duhovnik Priscilijan v 4. stoletju zahteval enakopravnost spolov in obsodil suženjstvo. S tem si je nakopal sovražnike v Cerkvi – bil je prvi usmrčeni krivoverec.

  • Uredništvo

    25. 3. 2024  |  Kultura

    »Z leti sem začela oder dojemati kot prostor svobode«

    "Z leti sem začela oder dojemati kot prostor svobode, bend pa kot varen, prijeten prostor, kjer drug drugemu stojimo ob strani in s pomočjo glasbe predelamo različne življenjske situacije, ki jih prestajamo. Ljudje, ki so se pozitivno odzvali na iskrenost v naših komadih, so mi dali večjo samozavest in občutek, kako zelo lepo je, da se lahko ukvarjam z glasbo. Da imam to priložnost. Ne glede na to, da sem v zasebnem življenju dokaj introvertirana in sramežljiva, je nastopanje postalo velik del mene. Pravzaprav si ne znam več predstavljati, kaj bi počela, če bi mi kdo odvzel ta prostor."

  • Uredništvo

    24. 3. 2024  |  Politika

    »Takšna prenova je nujno potrebna in bi se je morali v Sloveniji lotiti že bistveno prej«

    "Javno mrežo je treba posodobiti. Kljub dodatnim zaposlitvam ne moremo zapolniti vseh lukenj. Brez racionalizacije jih tudi v prihodnjih letih ne bomo mogli. Takšna prenova je nujno potrebna in bi se je morali v Sloveniji lotiti že bistveno prej. Prilagajati bi se bilo treba potrebam prebivalcev, a nas je zdaj dohitela zamuda pri uvajanju manjših sprememb. Vprašati se moramo, kaj od zdravstva želimo in kaj je treba narediti, da bo javna mreža delovala učinkovito. Takšna, kot je, preprosto ni vzdržna, kar je med stavko toliko bolj očitno. Načeti moramo tudi vprašanje, ali so storitve ob taki mreži varne in kakovostne. V Sloveniji imamo oddelke, kjer imajo zaradi majhnega števila nekaterih zdravljenj preprosto premalo izkušenj. Pomembno ne bi smelo biti le to, da pacient pride do neke zdravstvene storitve. Prebivalci si zaslužijo tudi varno in kakovostno obravnavo."

  • Uredništvo

    24. 3. 2024  |  Politika

    »Rahlo evforična izjava«

    "Gre za rahlo evforično izjavo, ki deloma služi spodbudi politikom in ustvarjanju ugodnejšega javnega okolja za nadaljevanje reform. Vsak korak BiH-a proti EU-ju predstavlja korak v pravo smer, narejeni so nekateri koraki, vendar tudi ni še čas za pretiran optimizem. Ni težava v t. i. probosanskih politikah, ki bi brez ozira na koalicijo ali opozicijo sprejele vse evropske zakone po istih standardih, kot jih imajo druge članice EU-ja. Upočasnjevanje in zaustavljanje BiH-a na tej poti izhaja iz politik, ki želijo standarde Evropske unije, ki veljajo za vse članice, znižati v svoje etnoteritorialne vzorce."

  • Uredništvo

    22. 3. 2024  |  Družba

    »Po najhujšem scenariju skoraj celo poletje lahko pričakujemo temperature nad 30 stopinjami Celzija«

    "Po najbolj optimističnem scenariju lahko pričakujemo še kakšno dodatno stopinjo, po najhujšem scenariju pa dvig vse tja do šest stopinj Celzija. Višje ko bodo temperature, več bo tudi vročinskega stresa, več bo vročinskih valov, ki bodo močnejši in daljši. Zaradi višjih temperatur bo več tudi tako imenovanih tropskih noči, ko se tudi zvečer temperature ne spustijo pod 20 stopinj Celzija. Več bo seveda tudi vročih dni, ko se bodo temperature čez dan dvignile nad 30 stopinj Celzija. Zdaj imamo takšnih nekaj dni na leto. Po najhujšem scenariju pa bi lahko imeli v prihodnje po nižinah za cel mesec do skoraj dva meseca več takšnih dni. Skoraj celo poletje lahko torej pričakujemo temperature nad 30 stopinjami Celzija. Ker bodo višje temperature, padavin ne bo več v obliki snega, kar že opažamo, ampak večinoma v obliki dežja, s čimer se poveča nevarnost zimskih poplav."

  • Uredništvo

    22. 3. 2024  |  Družba

    »Temeljna težava odraslih je, da niso zmožni artikulirati težav mlajših generacij«

    "Na Zahodu je danes vse bolj pomembno tudi to, da se otroci izpopolnjujejo, kar naj bi jih pripravilo na prekarno in negotovo prihodnost. Ker z vseh strani grozijo pritiski odraslega življenja, je treba otroške urnike nujno zapolniti s športnimi aktivnostmi, glasbenimi in plesnimi šolami, dodatnimi urami pouka in drugimi zunajšolskimi obveznostmi. Hkrati se morajo otroci ob vikendih družiti, obiskovati in mrežiti glede na preference svojih staršev, ki jih že od malega pripravljajo na prekarno odraslost. Sodobno ekscesno pozornost do otrok torej podpirajo tudi ekonomski procesi, ki jih zaznamujeta materialna neenakost in negotovost."