• 22. 3. 2024  |  Mladina 12  |    Za naročnike

    #k# Prelistaj izdajo

  • Heni Erceg

    Heni Erceg

    22. 3. 2024  |  Mladina 12  |  Hrvaška  Za naročnike

    Komentar / Manjše zlo

    Samo 48 ur pred razpustitvijo sedanjega sklica parlamenta je pred tem »častivrednim« telesom prisegel novi državni tožilec, sklicujoč se na moralo in čast, ki ga bosta vodili pri opravljanju dolžnosti. Brezsramna predstava o človeku, znanem po prijateljevanju s številnimi kriminalci, ima dodatek – Turudić bo položaj zasedel šele čez dva meseca, ko se bo iztekel mandat sedanji državni tožilki. Tako ima Hrvaška zdaj dva generalna državna tožilca, enega »moralnega«, katerega naloga naj bi bila preprečiti, da bi kriminalna hobotnica lovke stegnila do samega premiera, in damo, ki ji raba možganov dela precejšnje težave.

  • dr. Bogomir Kovač

    dr. Bogomir Kovač

    22. 3. 2024  |  Mladina 12  |  Ekonomija  Za naročnike

    Komentar / Izrael je ogledalo ZDA

    Izraelsko-palestinska vojna v Gazi se preveša v šesti mesec in stoji pred zadnjim odločujočim zločinom izraelskih oblasti. Mesto Rafa na jugu Gaze so mesece dolgo razglašali za varno območje, zdaj ga je izraelska vojska spremenila v morilsko past. Gaza je že dolgo prizorišče nepopisne človeške katastrofe, kjer Izrael na očeh svetovne javnosti brez kakršnihkoli sankcij mednarodne skupnosti izvaja genocidno politiko. Grozljivo človeško statistiko in nepopisno trpljenje Palestincev spremljata neverjetno sprenevedanje in hinavščina političnih elit, zlasti v ZDA in EU. Igra dvojnih meril glede vojne v Ukrajini in Gazi je postala politično neznosna in ogroža njihovo politično legitimnost. Zato v Washingtonu in Bruslju postopoma spreminjajo stališče do Izraela in palestinskega eksodusa. Ne zaradi človečnosti, temveč lastne politične ogroženosti. V množici političnih špekulacij o možnih rešitvah se postopoma izrisuje stara ideja o Ben-Gurionovem prekopu, strateški alternativi staremu Sueškemu prekopu. Tehnološke fantazme so vedno rešitev krize smisla zahodnega sveta.

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    22. 3. 2024  |  Mladina 12  |  Kolumna  Za naročnike

    Komentar / Golob, nov maček v žaklju, Janša

    Gibanju Svoboda in vladajoči koaliciji podpora še kopni in vso levo sredino je desnica v anketah že prehitela. Ali si Golob, poosebljenje sedanje oblasti, zasluži tako nezadovoljstvo, jezo in zgražanje volivcev in medijev?

  • Bernard Nežmah

    Bernard Nežmah

    22. 3. 2024  |  Mladina 12  |  Pamflet  Za naročnike

    Komentar / Kontaminirana voda

    Evropski parlament je uzakonil akt o svobodi medijev. Že teden nazaj, a osrednji slovenski mediji so ga le omenili. Tudi nobene reakcije vlade, ki bi povedala, kako ga misli implementirati v nacionalno zakonodajo. Ta akt namreč predvideva, da morajo države zagotoviti pluralnost medijev ter da v javnih medijih ni dovoljeno odstavljati vodstev pred koncem njihovega mandata. Idealna tema za nacionalno televizijo, da bi organizirala in predvajala okroglo mizo. Nasprotno, beremo lahko, da so z lepo odpravnino končali večdesetletno novinarsko kariero Vide Petrovčič, ki je v zadnjih letih vodila serijo različnih okroglih miz. OK, lahko bi jih zdaj vodil tudi še kdo drug, toda ta novinarski žanr, ki je dajal pečat RTV SLO, je iz informativnega programa izgnan. S stališča pluralnosti je nenadomestljiv, saj se v njem jasno izoblikujejo dileme in problemi obravnavanih področij. Njena paradna oddaja Tarča res da odpira škandalozna teme, toda v omejenem formatu všečnih TV-dvobojev in s šibkim spoznavnim učinkom.

  • Vlado Miheljak

    Vlado Miheljak

    22. 3. 2024  |  Mladina 12  |  Dva leva  Za naročnike

    Komentar / Malomeščanska svatba in ločitve

    Izstopi in izključitve so reakcionarni mehanizem. Ni toliko indikativno, čeprav je atraktivno, da je napovedanih 23 izstopov iz članstva Levice. In jih bo menda še nekaj. Bolj skrb zbujajoče je, da so izstopili tudi tisti, ki sploh niso bili člani, članice stranke. To pa ni zanemarljivo! Spomnim se, da sem leta 1988 po aretaciji tako imenovane četverice javno, glasno in poniglavo izstopil iz Partije tudi sam. Pa so mi takoj jeli prigovarjati, da sploh nisem bil član. A sem jim odgovoril: »Kar zamislite se! Sedaj izstopamo tudi tisti, ki nismo bili nikoli člani.« Kasneje, ko smo se osamosvojili in demokratizirali, so me moji prijatelji in idejni sopotniki izključili iz Liberalne akademije. Seveda sem se čudil in protestiral, saj nikoli nisem bil član te pravoverne združbe. A mi je nesmrtni predsednik dr. D. Š. svetoval, naj dobrohotno sprejmem tovariško kritiko svojega neprimernega pisanja o ljubljenem vodji in takrat še »na oblast obsojeni stranki« LDS, pa lahko morda kasneje računam na rehabilitacijo. No, danes sem betežen 70-letni salonski levičar in kulturni marksist, kot bi rekel prijatelj Janez. In iz ničesar več ne izstopam in me tudi nihče več iz ničesar ne izključuje, pozoren in občutljiv za tovrstne zlorabe in ekscese pa sem še vedno.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    22. 3. 2024  |  Mladina 12  |  Uvodnik

    Uvodnik / Macron in Frančišek

    Sedemindvajsetega februarja letos je iz Pariza prišla novica, ki se je Evropejcem zdela čudna in nesprejemljiva. Francoski predsednik Emmanuel Macron, karkoli si že mislimo o njem, brez dvoma nima dlake na jeziku. In na neformalnem srečanju predsednikov v Parizu, ki se ga je udeležil tudi premier Robert Golob, posvečeno pa je bilo predvsem razmeram v Ukrajini, je Macron načel tabu temo.