• Matic Gorenc

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Družba  Za naročnike

    Radio Študent in ŠOU sta še vedno v sporu, direktor Klasinc pa ima čisto vest

    V torek, 14. maja, je potekala seja Študentskega zbora ŠOU v Ljubljani, ki je bila prekinjena pred dvema tednoma po obstrukciji koalicijskih poslancev zaradi kamer Radia Študent, ki so bile v dvorani. Poslanci so se zdaj končno uradno seznanili z revizijo računskega sodišča, ki je sicer javna že pol leta.

  • Luka Volk

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Družba

    Zamolčano sodelovanje ljubljanske univerze z izraelskim tehnološkim inštitutom

    Študentje, ki so v ponedeljek končali zasedbo Fakultete za družbene vede, od ljubljanske univerze še naprej zahtevajo, naj prekine vsakršno sodelovanje in pogodbe z izraelskimi univerzami. Kot so že prejšnji teden pojasnili na univerzi, to pa je ponovil tudi rektor Gregor Majdič ob srečanju s študenti na začetku tedna, naj bi oziroma so imele nekatere od njenih članic z izraelskimi univerzami sklenjene samo zelo splošne sporazume o nameri sodelovanja brez udejanjene mobilnosti ali sodelovanj. Vendar pa naj bi bil Majdič, tako študentje, zamolčal, da univerza koordinira tudi skoraj poldrugi milijon evrov vreden projekt, pri katerem ljubljanska Fakulteta za strojništvo sodeluje z nemško Tehniško univerzo v Freibergu in pa – izraelskim tehnološkim inštitutom Technion, znanim tudi po tem, da je vpet v delovanje izraelske orožarske industrije. Majdič se zdaj brani, da za projekt menda ni vedel.

  • Jure Trampuš  |  foto: Luka Dakskobler

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Družba  Za naročnike

    »Če se odločiš, da boš bolniku, če za to zaprosi, pomagal pri smrti, je to dejanje etično. Bolj etičnega dejanja ni.«

    Dr. Stanislav Šuškovič je dolga leta delal v bolnišnici na Golniku, v univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo, poučeval je tudi na ljubljanski medicinski fakulteti. Pred nekaj leti se je upokojil, zdaj pa je v javnost poslal odprto pismo, v katerem je podprl uvedbo pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Je eden od redkih zdravnikov, ki v Sloveniji podpirajo to možnost. Med drugim se je v pismu vprašal, kaj bi o tej temi v sedanjem času menil Hipokrat. »Ni poznal bolnikov, ki so povsem brezupno mesece dolgo intubirani in neskončno trpijo. V njegovem času so ljudje umirali mladi. Skoraj ni bilo kroničnih, mesece trajajočih bolezni, ki bolnikom ne pustijo ne živeti in ne umreti. In končno v hudih mukah umrejo.«

  • Peter Petrovčič

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Družba  Za naročnike

    Nenehno izigravanje zakonodaje

    Zakon o ustavnem sodišču pravi, da mora ustavni sodnik najpozneje v treh mesecih od dneva izvolitve nehati opravljati pridobitno dejavnost, »če tega ne stori, mu preneha funkcija sodnika ustavnega sodišča«. Ustavni sodnik dr. Klemen Jaklič je imel skoraj ves dosedanji čas, ko je opravljal funkcijo, več kot šest let, odprt tudi popoldanski s. p. – eno najosnovnejših oblik pridobitne dejavnosti, za katero ni mogoče preveriti, katera dela je prek nje opravljal, za koga in za kakšno plačilo. Jaklič je tudi zavrnil možnost, da to razkrije javnosti, tako da mu moramo preprosto verjeti na besedo. In zdaj? Je zadeva zaključena, če se pristojni v postopku imenovanja (in razreševanja) ustavnih sodnikov preprosto izrečejo za nepristojne za preverjanje obstoja morebitne nezdružljivosti in navzkrižja interesov ter poleg tega najdejo vedno nove izgovore, ki jim menda onemogočajo sankcioniranje podjetnega ustavnega sodnika? Ni tako oziroma vsaj ne bi smelo biti, sicer je tudi v primeru podjetniških aspiracij ustavnih sodnikov med njihovim dolgim devetletnim mandatom meja le modro nebo.

  • Marcel Štefančič jr.

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Družba  Za naročnike

    Svobodo Palestincem!

    Slovenska vlada je 18. aprila prelivala krokodilje solze, ker Varnostni svet Združenih narodov zaradi ameriškega veta ni sprejel Palestine za polnopravno članico Združenih narodov. Toda slovenska vlada je dva dni prej, ko je Slovenijo obiskal španski premier Pedro Sánchez, veliki promotor vseevropskega priznanja Palestine, mirno oznanila, da Palestine za zdaj še ne bo priznala, ker ni »najprimernejši trenutek za priznanje neodvisne države Palestine«. Golob in njegovi so videli, kaj se dogaja s Palestinci, videli so grozo, humanitarno katastrofo, lakoto, popolno opustošenje, a so jadrno sklenili, da še ni pravi čas.

  • Luka Volk

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Družba  Za naročnike

    Je to konec Airbnbja?

    V lokal sredi Ljubljane sta se minuli torek posedla dva, tako je delovalo, dolgoletna prijatelja, moška srednjih let. Na isti dan je bil v javno obravnavo dan predlog novega zakona o gostinstvu, ki naj bi urejal tudi področje kratkotrajnih najemov stanovanj. Očitno je bilo, da nad njim nista bila pretirano navdušena. »Levičarji,« je zasikal eden, »ker niso zgradili dovolj stanovanj, se bodo zdaj spravili na nas, ki jih oddajamo.« V Ljubljani naj bi turistom oddajal dve stanovanji, tretje ima, na srečo, kot je pripomnil, nekje v tujini.

  • Gregor Kocijančič

    17. 5. 2024  |  Mladina 20  |  Družba  Za naročnike

    Kult dolgoživosti

    Iskanje večne mladosti je staro toliko kot sama civilizacija, a hrepenenje po dolgoživosti je v zadnjih letih – vzporedno z znanstvenim napredkom na področju pomlajevalne (bio)tehnologije – prerastlo v množično obsedenost s podaljševanjem življenja. Seveda predvsem med najbogatejšimi, zlasti mogotci iz Silicijeve doline, ki poskušajo z obscenimi vsotami denarja napajati svoje zasebne vodnjake mladosti, sočasno pa ogromno vlagajo v podjetja, ki razvijajo visokotehnološke pomlajevalne terapije. Nekateri to počnejo celo v upanju, da bodo s pomočjo biohekerskih pogruntavščin nekega dne prelisičili smrt.

  • Monika Weiss

    16. 5. 2024  |  Družba

    Popoplavna obnova / »Na vodotokih Slovenije se dogaja divji zahod«

    Pri okoljski iniciativi Balkan River Defence so konec marca odprli spletni obrazec, na katerega lahko prebivalci in prebivalke krajev, prizadetih v lanskih poplavah, objavljajo fotografije popoplavne obnove. Stanje, ki ga razkriva vrsta prejetih fotografij z različnih koncev države, je zaskrbljujoče, opozarjajo v iniciativi: »Reke in potoke težka mehanizacija po navodilih odgovornih tlači v kanale, vsepovsod se gradijo kamnometi (plasti večjih kamnov za utrditev brega), na večini vodotokov širom Slovenije se delno ali v celoti odstranjuje obrežna zarast, bagri se v času drsti avtohtonih vrst rib vozijo prav po strugah, rečni okljuki se spreminjajo v ravne kanale, kot kažejo pričevanja domačinov pa se t.i. »urejanja« vodotokov izvajajo tudi tam, kjer ne bi bilo potrebno in niso bili prizadeti iz strani poplav.«

  • Uredništvo

    15. 5. 2024  |  Družba

    »Samo priznanje Palestine ne bo dovolj«

    "Odziv na genocid v Gazi je preveč mlačen. Mislim, da bi bilo treba reči bobu bob. Ko primerjamo odziv Zahoda na invazijo Rusije v Ukrajini in napad izraelske države na prebivalce Gaze, je ta povsem različen. Zahod dejavno podpira in tudi oborožuje Izrael. Naši zavezniki v Natu in Evropski uniji dobavljajo bombe, namenjene rušenju stolpnic, se pravi civilne infrastrukture. In to je za nas kot članico teh dveh organizacij težava. Samo priznanje Palestine ne bo dovolj. Tu bi se morali zgledovati po tem, kako smo se odzvali ob ruskem napadu na Ukrajino. Proti Izraelu bi bilo treba uvesti sankcije. Pa ne samo to. V resnici bi morali sankcije uvesti proti ključnim državam, ki Izrael podpirajo v mednarodni skupnosti in ga oborožujejo."

  • 15. 5. 2024  |  Družba

    Aleksander Čeferin / »Podpisal sem evropsko državljansko pobudo za varen in dostopen splav«

    "Podpisal sem evropsko državljansko pobudo za varen in dostopen splav v Evropi My Voice, My Choice. Ker verjamem, da je svoboda odločanja temeljna človekova pravica. Pozivam vas, da se mi pridružite in tudi vi oddate svoj podpis in s tem prispevate k bolj sočutni, pravični in solidarni Evropski uniji."

  • STA

    15. 5. 2024  |  Družba

    »Projekt Jek 2 je medgeneracijski projekt. Mladi bomo z njim živeli najdlje.«

    Vodstvo študentskega sveta Univerze v Ljubljani je danes izrazilo podporo projektu gradnje drugega bloka krške nuklearke (Jek 2). Želijo vključitev v javno razpravo in zavračajo "ekskluzivnost določenih mladinskih skupin". So proti več referendumom, saj da mora o projektu odločiti stroka.

  • STA

    15. 5. 2024  |  Družba

    V Sloveniji vedno več ljudi, ki živijo udobno?

    Delež ljudi, ki se v Sloveniji ne srečujejo z denarnimi stiskami, se je v primerjavi z letom 2023 povečal za deset odstotnih točk na 37 odstotkov, kaže raziskava, ki so jo izvedli pri Inštitutu Mediana. Ob tem jih 48 odstotkov pravi, da jim ni niti udobno niti težko. Slovenija je glede na to statistiko nad evropskim in svetovnim povprečjem.

  • STA

    14. 5. 2024  |  Družba

    Osebe LGBTIQ v Evropi vse pogosteje tarča nadlegovanja in nasilja

    Vse več LGBTIQ oseb v Evropi odkrito priznava svojo spolno usmerjenost, obenem pa se z nasiljem in nadlegovanjem srečujejo pogosteje kot v preteklosti. To velja zlasti za mlade, ki so še posebej ranljivi, v danes objavljenem poročilu ugotavlja Agencija EU za temeljne pravice (FRA).

  • STA

    13. 5. 2024  |  Družba

    FDV za prekinitev sodelovanja z izraelskimi ustanovami

    Vodstvo Fakultete za družbene vede (FDV) je danes v luči protestov študentov v podporo Palestini od Univerze v Ljubljani zahtevalo takojšnjo prekinitev sodelovanja z izraelskimi ustanovami, ki imajo povezave z orožarsko industrijo. To je tudi ena od zahtev študentov, ki zasedajo prostore FDV. Z njimi se je danes srečal tudi rektor Gregor Majdič.

  • Uredništvo

    13. 5. 2024  |  Družba

    »Če bi človeštvo izginilo, bi medmrežje mrknilo v enem jutru«

    "Podatke ustvarjamo ljudje z radovednostjo, uporabo, ki je ni mogoče avtomatizirati, pa tudi z njihovo mobilizacijo na medmrežju; ljudje smo tudi edini naslovniki spletnih storitev. Če bi človeštvo izginilo, bi medmrežje mrknilo v enem jutru. To je bajna politična stava, ki je še nismo povsem ozavestili in bi morala postati podlaga tega, kar imenujem webfare, digitalna blaginja, sistem selektivnega prerazporejanja ogromnih količin kapitala, ki se ustvarjajo s človekovim spletnim povezovanjem, najbolj potrebnim. Na primer tistim, ki so zaradi avtomatizacije dela izgubili službo."

  • Uredništvo

    13. 5. 2024  |  Družba

    »Da bi bile zlorabe razkrite, ni mogoče preprečiti, zato je bolje, da se škofje čim prej soočijo z realnostjo«

    "Imate ne le posamezne škofe, temveč tudi škofovske konference po celem svetu, ki se ne želijo spopasti s tem, saj so prepričani, da bo, ko bo znan obseg zlorab, to škodovalo njihovemu ugledu in vplivu. Menim, da je tako razmišljanje velika napaka, saj ne le, da to ne pomaga žrtvam in njihovim svojcem pri soočanju s travmo, temveč je na dolgi rok veliko bolj kot razkritje škodljivo za ugled lokalne Cerkve. A tega, da bi bile zlorabe razkrite, ni mogoče preprečiti, v določenem trenutku bodo privrele na dan, zato je bolje, da se škofje čim prej soočijo z realnostjo. Ne vem, zakaj tega ne bi storili v Katoliški cerkvi. Ne nazadnje nam vera omogoča, da se soočimo z vsem. Ni razloga, da bi odlagali soočenje z realnostjo, ki je neizbežna."

  • STA

    13. 5. 2024  |  Družba

    Študenti FDV / »Pri simboliki se ne bomo ustavili«

    Študenti, ki iz protesta spričo dogajanja v Gazi zasedajo predavalnico ljubljanske Fakultete za družbene vede (FDV), so na današnji novinarski konferenci ponovili svoje zahteve do fakultete in univerze. Zahtevajo, da instituciji javno in jasno obsodita genocid v Gazi ter priznata pravico Palestincev do osvobodilnega boja proti izraelski okupaciji.

  • Uredništvo

    12. 5. 2024  |  Družba

    »Veliko groženj in problemov je obstajalo že prej, četudi se zdaj potencirajo«

    "Umetni inteligenci dandanes namenjamo ogromno pozornosti, saj smo jo kolektivno označili za nekakšen epohalni prelom, prehod v novo dobo, in ga opremili z znanstvenofantastičnimi podobami prihodnosti, v kateri nam vladajo roboti. Seveda je po eni strani dobrodošlo, da se s tem fenomenom ukvarjamo, tako na ravni individualnega premisleka kot na ravni teoretske obravnave in zakonodaje. Ne smemo pa izgubiti pogleda na širši sociokulturni kontekst, v katerem se je ta tehnologija razvila. Veliko groženj in problemov, ki jih pripisujemo novim modelom, je obstajalo že prej, četudi se zdaj potencirajo."

  • STA

    10. 5. 2024  |  Družba

    Glas ljudstva začenja terensko kampanjo za spodbujanje volilne udeležbe

    Iniciativa Glas ljudstva začenja terensko kampanjo za spodbujanje informirane volilne udeležbe na evropskih volitvah. Po njihovem mnenju je trenutno Evropa na razpotju, volitve pa bodo ključne za njeno prihodnost. V iniciativi bodo tudi tokrat pripravili javno predvolilno soočenje kandidatnih list.

  • Dora Trček

    10. 5. 2024  |  Mladina 19  |  Družba

    Omejevanje nadlegovanja nosečnic

    Evropska državljanska pobuda My voice, my choice (Moj glas, moja izbira), ki jo je nedavno sprožil Inštitut 8. marec skupaj s številnimi drugimi organizacijami in se zavzema za varno in dostopno umetno prekinitev nosečnosti v Evropi, je doslej zbrala že krepko čez sto tisoč podpisov. Potrebuje jih milijon iz najmanj sedmih članic EU. V številnih državah v Evropi namreč dostop do splava še ni samoumeven. A tudi tam, kjer je splav legalen, so ženske, ki se odločijo za prekinitev nosečnosti, pogosto izpostavljene skupinam, ki pred porodnišnicami oziroma klinikami, kjer opravljajo splav, protestirajo proti pravici do splava. Pri tem pogosto pride do nadlegovanja, ustrahovanja in snemanja nosečnic, ki jim odločitev za prekinitev nosečnosti že tako pomeni veliko stisko, ter s tem stigmatiziranja in povzročanja občutka sramu in krivde.

  • Peter Petrovčič

    10. 5. 2024  |  Mladina 19  |  Družba  Za naročnike

    Slovenija proti kletkam / Prepovejte že baterijsko rejo

    »Prosta reja«, »živali s pašnika«, »do živali prijazna reja« in podobno so oznake, ki jih lahko opazimo na produktih živalskega izvora, kot so sveže meso, jajca, mlečni izdelki. Tako lažje pozabimo na nesrečna življenja rejnih živali, da zadovoljijo človeške želje, tako imamo manj slabe vesti, ko te izdelke kupujemo.

  • Luka Volk

    10. 5. 2024  |  Mladina 19  |  Družba  Za naročnike

    Državljanska dolžnost

    Februarsko košarkarsko tekmo med Slovenijo in Izraelom so zaznamovali protesti. Pri Košarkarski zvezi Slovenije (KZS) so pred samim dogodkom še zaostrili pravilnik Mednarodne košarkarske zveze – ta določa, da na tekmah ni dovoljeno izražati političnih ali žaljivih stališč – in prepovedali vnos vseh tujih zastav, tudi izraelskih. Kljub temu tekma ni minila brez manjših incidentov.

  • Peter Petrovčič

    10. 5. 2024  |  Mladina 19  |  Družba

    Uroš Urbanija / Slabe novice za politkomisarja 

    Uroš Urbanija trenutno uravnotežuje slovenski medijski prostor kot odgovorni urednik informativnega programa Planet TV, nekoč Telekomove televizijske hiše, ki jo je potem vlada Janeza Janše prodala madžarskim medijskim tajkunom, ki delujejo pod okriljem premiera Viktorja Orbána. Pred tem se je Urbanija v času zadnje Janševe vlade izkazal na nekaterih drugih medijskih položajih, na primer kot direktor TV Slovenija in kot direktor vladnega urada za komuniciranje. Ta teden je v povezavi s tem prejel slabe novice.

  • Borut Mekina

    10. 5. 2024  |  Mladina 19  |  Družba  Za naročnike

    Srboriti anesteziologi

    Stavka sindikata Fides, ki se je začela 15. januarja, traja že 16 tednov, a vsaj v prvih dveh mesecih, to je januarja in februarja, večjih vplivov na število obravnav in daljšanje čakalnih dob ni bilo. Dejansko je bil zdravstveni sistem v uvodnem delu stavke, januarja in februarja, učinkovitejši kot v enakem obdobju lani. Tako so po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) januarja in februarja v ambulantah družinske medicine opravili 6,4 odstotka več obravnav kot pred enim letom v istem obdobju, v specialističnih dejavnostih pa 5,3 odstotka. A v Fidesu so v začetku marca stavko zaostrili, potem ko so mnogi zdravniki odpovedali soglasja za nadurno delo, in marca je zdravstveni sistem začel nazadovati.

  • Luka Volk

    10. 5. 2024  |  Mladina 19  |  Družba  Za naročnike

    Za svobodno Palestino!

    V zadnjih tednih so protesti študentov, ki od svojih univerz zahtevajo, naj prekinejo stike z Izraelom in s to državo povezanimi podjetji ter jasno obsodijo genocid, ki ga Izrael izvaja nad Palestinci, zajeli praktične celotne ZDA. Zasedbe univerz po vzoru ZDA pa so se razplamtele tudi drugod po svetu: v Španiji, Franciji, Italiji, Veliki Britaniji, Nemčiji, Avstraliji, Kanadi, Libanonu, Egiptu ... in v Sloveniji. Ljubljanski študenti so se – ker, kot pravijo, ljubljanska univerza ni dovolj jasno obsodila genocid in zaradi molka Fakultete za družbene vede (FDV) – v sredo odločili zasesti največjo družboslovno fakulteto v državi.

  • Uredništvo

    9. 5. 2024  |  Družba

    Buržoazno novinarstvo ali buržurnalizem

    “Ob širšem pregledu različnih medijskih portalov je razvidno, da določeni mediji subtilno, a dosledno promovirajo in objavljajo vsebine, ki glorificirajo uspeh individualizma v kapitalističnem sistemu, hkrati pa moralizirajo o revščini neuspešnih. Prispevke, s katerimi mediji favorizirajo interese vplivnih in bogatih na račun večine prebivalstva, lahko označimo za buržoazno novinarstvo ali buržurnalizem."

  • Uredništvo

    8. 5. 2024  |  Družba

    Protest / Študenti zasedli fakulteto

    Študentke in študenti Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani (FDV) ter drugih fakultet so se danes zbrali in zasedli fakulteto, da bi izkazali solidarnost boju Palestink in Palestincev in da bi ponovno pozvali FDV in Univerzo v Ljubljani, da se opredelita do dogajanja v Gazi in obsodita genocid.

  • Uredništvo

    8. 5. 2024  |  Družba

    »Politični pritiski in poskusi ugrabitve medijev so vse izrazitejši«

    V torek je začel veljati evropski akt o medijski svobodi, s katerim Evropska unija prvič posega na področje medijske pluralnosti in novinarske avtonomije. Zakonodajo je Evropska komisija pripravila tudi zaradi težav slovenskih, predvsem javnih medijev v preteklih letih. "Na žalost so politični pritiski in poskusi ugrabitve medijev v več državah vse izrazitejši," je v pogovoru za informativno oddajo Odmevi na TV Slovenija poudarila predsednica Evropskega združenja novinarjev (EFJ) in novinarka hrvaške javne televizije Maja Sever.

  • Uredništvo

    8. 5. 2024  |  Družba

    Proglas / Umetna inteligenca

    Ustvarjalce smo pozvali, naj se v svojih rešitvah dotaknejo katere od dilem, ki jim jih sproža umetna inteligenca.

  • Uredništvo

    8. 5. 2024  |  Družba

    »Mislim, da imam zdaj več vpliva, kot bi ga imel, če ne bi povedal, da ne bom kandidiral«

    "Namerno o tem nisem govoril prej, prav užival sem, ko so angleški mediji onanirali na moj domnevno novi mandat. In drugič, glasovanje na kongresu v Parizu je bilo glasovanje o podpori meni. Če bi že pred glasovanjem o famoznih spremembah statuta povedal, da leta 2027 ne bom kandidiral za predsednika Uefe, to ne bi bila podpora meni. Delegati bi rekli, podprimo ga, saj to tako ali tako ne šteje več in bo zapustil položaj. To je bilo zame zelo pomembno. Navsezadnje pa imam do konca mandata še tri leta, verjamem, da bom v tem času naredil še veliko zanimivih stvari, in sicer brez kakršnekoli obremenitve za naslednji mandat. V trenutku, ko razmišljaš, da imaš enkrat naslednje volitve, postaneš malenkost bolj previden v določenih odločitvah, meni ni treba biti več."