MLADINA

3. 11. 2013  |  Evrodržavljan

Poleg nacionalnih imamo tudi evropske politične stranke

© Arhiv Evropskega parlamenta

Poleg nacionalnih političnih strank imamo tudi evropske politične stranke, ki združujejo nacionalne politične stranke. Evropske politične stranke se financirajo iz sredstev, ki jih dobijo od Evropskega parlamenta, pa tudi iz donacij. Poslanci Evropskega parlamenta se na podlagi tega, za katero politično stranko so kandidirali, združujejo v politične skupine oziroma družine.

Evropske politične stranke od julija 2004 za poslovanje letno prejemajo sredstva Evropskega parlamenta. Ta sredstva lahko znašajo največ 85 odstotkov izdatkov stranke, preostala sredstva si mora priskrbeti sama iz lastnih virov, kot je članarina.

Sredstva, ki jih prejmejo od Evropskega parlamenta, smejo evropske politične stranke porabiti le za izdatke, ki so neposredno povezani s cilji, opredeljenimi v političnem programu stranke, kot so seje in konference, publikacije, študije in oglaševanje, upravni, osebni in potni stroški in stroški kampanje v zvezi z evropskimi volitvami.

V sedanjem sklicu Evropskega parlamenta ima največ poslancev (278) desnosredinska politična stranka Evropskih ljudskih strank (EPP). Med slovenskimi političnimi strankami, ki imajo poslance v Evropskem parlamentu, so člani EPP poslanci SDS in Nove Slovenije.

S 194 poslanci je na drugem mestu levosredinska socialistična stranka PES, ki v Evropskem parlamentu nastopa kot politična skupina socialistov in demokratov (S&D).  Iz Slovenije sta članici politične skupine S&D poslanki socialdemokratov (SD).

Evropski liberalci (Alde) imajo v Evropskem parlamentu 75 poslancev in so tretja največja politična skupina. Med slovenskimi poslanci Evriopskega parlamenta sta člana politične skupine Alde poslanca strank Zares in LDS. Pred nedavnim vrhom EU pa se je zasedanja voditeljev in funkcionarjev iz te politične skupine udeležila predsednica vlade Alenka Bratušek kot predsedujoča Pozitivne Slovenije. Ta stranka se sicer uradno še ni odločila, ali se bo pridružila evropski politični stranki PES ali Alde.

V Evropskem parlamentu imajo svoje poslance še evropske politične stranke Zelenih, Zavezništva konzervativcev in reformistov, Evropske levice in Gibanja za evropske svoboščine in demokracijo. Evropske politične stranke so še Evropska demokratska stranka, Evropsko zavezništvo za svobodo, Evropsko svobodno zavezništvo, Zavezništvo za evropska nacionalna gibanja, Evropsko krščansko politično gibanje in EUdemokrati. (er)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.

The project was co-financed by the European Union in the frame of the European Parliament's grant programme in the field of communication. The European Parliament was not involved in its preparation and is, in no case, responsible for or bound by the information or opinions expressed in the context of this project. In accordance with applicable law, the authors, interviewed people, publishers or programme broadcasters are solely responsible. The European Parliament can also not be held liablefor direct or indirect damage that may result from the implementation of the project."