MLADINA

25. 2. 2014  |  Evrodržavljan

Evropska kakovost življenja – mit preteklosti ali sanje prihodnosti?

© Arhiv Evropskega parlamenta

Informacijska pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji in Odbor regij v okviru razprav pred letošnjimi evropskimi volitvami, ki bodo 25. maja, vabita na regionalni forum za razpravo: »Evropska kakovost življenja – mit preteklosti ali sanje prihodnosti?« Forum bo v petek, 28. februarja, ob 11. uri v prostorih Hotela City v Mariboru.

Udeleženci foruma v Mariboru bodo odgovarjali na vprašanja: Je vključitev v Unijo res prinesla tudi evropsko, torej po pričakovanjih boljšo kakovost življenja? Živimo v čistejšem okolju, jemo varnejšo hrano, študiramo in delamo povsod po Evropi? Je vsakdan, ki ga živimo kot Evropejci, boljši kot pred desetletjem? Ali pa so skupna pravila EU zožila možnost samostojnega odločanja in upočasnila odziv na težave, s katerimi se srečujemo državljani Evrope v času gospodarske krize? In koliko vpliva imajo pri iskanju pravih rešitev zastopniki regionalnih ter lokalnih oblasti?

Nova delovna mesta, spodbujanje gospodarske rasti in zagotavljanje vzdržnega socialnega modela pa so bile teme razprav na zadnjem v seriji dogodkov ReAct v Madridu. Čudežnih rešitev ni, je ob tem poudaril španski poslanec Pablo Zalba in se zavzel za uravnoteženje javnih financ in večjo podporo Evropske centralne banke (ECB) ukrepom za spodbujanje gospodarske rasti.

Profesor José García Montalvo je menil, da bo bančna unija, katere cilj je zagotoviti, da bodo banke same plačevale za svoje napake in državljani ne bodo več v prvi vrsti za reševanje zavoženih bank, v območju evra znova vzpostavila zaupanje v evropski finančni sistem. Prepričan je tudi, da bo prišel dan, ko bodo države EU imele skupen dolg. Kljub ostremu nasprotovanju Nemčije in še nekaterih severnih članic EU, je torej prepričan, da bo EU nekega dne imela skupne evropske obveznice, s katerimi se bodo lahko zadolževale ržave članice, za njihove dolgove pa bodo solidarno jamčile vse članice.

»Mladi morajo oditi v tujino, tja, kjer so delovna mesta,« je opozorila profesorica Reyes Calderon. Izobrazba, inovativnost, fleksibilnost in več Evrope so po njenem mnenju recept za izhod iz krize.

Profesor Javier Díaz-Giménez se je vprašal, kaj sploh je alternativa varčevanju. Rezi so boleči, ampak 400-evrska plača je boljša kot 400-evrska subvencija.

Javnost, ki je spremljala razpravo, se je v elektronski anketi zavzela za davek na finančne transakcije (Slovenija je med državami, ki so se že odločile, da ga bodo uvedle), strožje ukrepanje proti utajevalcem davkov in več vlaganj v izobraževanje. (er)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.

The project was co-financed by the European Union in the frame of the European Parliament's grant programme in the field of communication. The European Parliament was not involved in its preparation and is, in no case, responsible for or bound by the information or opinions expressed in the context of this project. In accordance with applicable law, the authors, interviewed people, publishers or programme broadcasters are solely responsible. The European Parliament can also not be held liablefor direct or indirect damage that may result from the implementation of the project."