MLADINA

8. 3. 2014  |  Evropske volitve 2014

Bo levica zbrala več glasov kot liberalci?

Vseevropska javnomnenjska raziskava Pollwatch Europe napoveduje, da bodo evropski levičarji v prihodnjem sklicu evropskega parlamenta imeli več sedežev kot liberalci (Alde), ki so trenutno s 85 poslanci tretja največja politična skupina v Evropskem parlamentu. Z 272 sedeži je sicer sedaj najmočnejša krščanskodemokratska Evropska ljudska stranka (EPP), sledijo socialdemokrati (S&D) s 195 poslanci.

Združena evropska levica, ki ima trenutno 35 poslancev, 25 pa je minimalno število poslancev, ki lahko sestavlja politično skupino Evropskega parlamenta, naj bi število skoraj podvojila, poroča EUobserver. Predvsem na račun liberalcev, ki naj bi obdržali še 60 poslanskih mest.

V Grčiji bo najverjetneje slavila koalicija levičarskih strank Siriza. Njen vodja Aleksis Cipras je sicer tudi kandidat evropske levice za predsednika Evropske komisije. Prav tako je sodeč po raziskavi levica močna na Portugalskem in v Italiji. Veliko neodločenih volivcev je še v Sloveniji, kjer se je koalicija levičarskih strank ravnokar vzpostavila.

Obstoječe evropske stranke naj bi na letošnjih evropskih volitvah izgubile največ volivcev od leta 1979. Zaradi selitve glasov skrajnodesničarskim populističnim strankam naj bi bila po volitvah okrnjena tudi moč Evropske ljudske stranke in demokratičnih socialistov. Omenjeni skupini naj bi bili po majskih volitvah enako močni – vsaka s približno 200 poslanci.

V parlament pa naj bi se uvrstile tudi manjše skrajnodesničarske stranke, kot je nemška neonacistična stranka Nacionalnih demokratov. To bo mogoče tudi zato, ker je nemško ustavno sodišče presodilo, da je triodstotni prag, ki ga morajo stranke doseči, da jim pripada sedež v Evropskem parlamentu, neustaven in ga odpravilo. »Vsak volivec mora imeti enako pravico odločanja, kdo bo v Evropskem parlamentu,« je argumentiralo sodbo. (er)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.

The project was co-financed by the European Union in the frame of the European Parliament's grant programme in the field of communication. The European Parliament was not involved in its preparation and is, in no case, responsible for or bound by the information or opinions expressed in the context of this project. In accordance with applicable law, the authors, interviewed people, publishers or programme broadcasters are solely responsible. The European Parliament can also not be held liablefor direct or indirect damage that may result from the implementation of the project."