Staš Zgonik

 |  Mladina 19

Dobra gostiteljica, slaba voditeljica

Greenpeace kritičen do slovenskega vodenja EU

Do konca slovenskega predsedovanja Evropski uniji sta le še dva meseca, Slovenija pa se bo morala stvari lotiti odločneje, če želi pri reševanju okoljskih težav pustiti dolgoročnejši pečat. Takšno je nedavno predstavljeno mnenje okoljevarstvene organizacije Greenpeace. Kot razlaga predstavnica te organizacije v Sloveniji Nina Štros, Greenpeace najpozorneje spremlja tri področja, energetsko-okoljski paket, direktivo o zmanjševanju izpustov CO2 iz avtomobilov in dogajanje, kar zadeva gensko spremenjene organizme. Na vseh teh področjih opaža, da naši državi stvari ni uspelo pripeljati naprej.
Čeprav se je slovensko predsedstvo hvalilo z uspehi glede energetsko-okoljskega paketa na marčevskem vrhu EU, so v Greenpeaceu razočarani, saj nam ni uspelo doseči soglasja o 30-odstotnem zmanjšanju izpustov CO2. Glede zmanjševanja emisij iz avtomobilov po mnenju Štrosove Slovenija bolj caplja za velikimi državami, še posebej za Nemčijo in Francijo, ki imata, kar zadeva avtomobilsko industrijo, jasne gospodarske interese. Glede GSO pa od Slovenije v Greenpeaceu pričakujejo, da bo upoštevala Francijo, ki je poudarila željo, da bi že junija potekala razprava o primernosti avtorizacijskih postopkov za odobritev. »Evropska organizacija za varno hrano je absolutno kadrovsko podhranjena. Prijavitelj predstavi svoje raziskave, EFSA (Evropska agencija za varnost hrane, op. p.) pa jih dejansko samo pregleda in ne naroči svojih, neodvisnih,« opozarja Štrosova. Dodaja, da sicer končne ocene predsedovanja še ne morejo dati, ker se lahko do junijskega vrha še marsikaj spremeni, in da majhnost države ni ovira za doseganje večjega napredka. »Slovensko mnenje, da smo majhni in nepomembni, je mnenje iz preteklosti.«
Na ministrstvu za okolje Greenpeaceove očitke zavračajo, saj je po njihovem »Slovenija kot predsedujoča ne samo ohranila vodilno vlogo na okoljskem področju, ampak je tudi povečala zagon pri reševanju ključnih problemov varstva okolja, ki so povezani s podnebnimi spremembami«. Sloveniji je, kot so zapisali, uspelo doseči soglasje o arhitekturi svežnja in strinjanje s ključnimi načeli, kar je bilo, ko je sveženj predstavila Evropska komisija, vprašljivo v številnih državah članicah. Greenpeaceovo kritiko je po njihovem mnenju »treba gledati skozi očala nevladne organizacije, katere dejanja so radikalna in mnenja kritična«. Vladi v bran je stopil tudi predsednik republike Danilo Türk in Greenpeaceova mnenja označil za »prijateljsko kritiko, ki je lahko tudi dobrodošla pomoč slovenskemu predsedstvu«.
Sicer pa je Greenpeace slovenskemu predsedstvu izrekel tudi prijateljsko pohvalo; po mnenju te organizacije se je Slovenija »do sedaj predstavila kot odlična gostiteljica in sposobna organizatorka«.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.