Darja Kocbek

 |  Mladina 7  |  Ekonomija

Eles in afere

Podjetje, ki ima ključno vlogo pri zagotavljanju varne in zanesljive oskrbe z električno energijo, se ne more znebiti afer

Vitoslav Türk

Vitoslav Türk
© Denis Sarkić

Elektro Slovenije (Eles) je podjetje, od katerega je najbolj odvisno, kako varna in zanesljiva je oskrba odjemalcev v Sloveniji z električno energijo. Od tega podjetja je odvisno, ali bo Slovenija dobila nadomestno električno energijo, če nenadoma izpade katera od domačih elektrarn. Če razpade elektroenergetski sistem, je škoda ogromna, ustavi se proizvodnja v tovarnah, ugasnejo računalniki, pretrgajo se tako rekoč vse povezave. To pa vse veliko stane. Temu primerno pomembna je vloga sistemskega operaterja in operaterja prenosnega omrežja v vsakem elektrogospodarstvu. V Sloveniji je ta operater Eles.
In ta Eles se nikakor ne more izkopati iz afer in otresti sumov o različnih nepravilnostih, tudi zaradi tega, ker so odgovori njegovega vodstva vse prepogosto skopi, suhoparni, neprepričljivi, zato dajejo občutek, da morebiti nekaj prikrivajo. V tem državnem podjetju, ki ga financirajo vsi porabniki električne energije - z novim letom se je električna energija dodatno podražila, ker je agencija za energijo povečala omrežnino za sistemske storitve, ta denar pa pobere Eles -, se vodilni obnašajo, kot da bi šlo za njihovo zasebno podjetje, ki ga odjemalci njegovih storitev lahko kadarkoli zamenjajo s katerimkoli drugim podjetjem na trgu, če jim kaj ni prav. Toda Eles je državni monopolist, država mu je zaupala naloge operaterja sistema in vlogo podjetja, ki mora poskrbeti za nemoten prenos električne energije. Sistemski operater je v Sloveniji le eden, le Eles ima računalniški sistem, prek katerega lahko spremlja, kaj se dogaja v omrežju, in s pravočasnimi in ustreznimi ukrepi prepreči razpad sistema. Elektroenergetski sistem je le eden, če ta razpade, ni alternative. Vodstvo Elesa, ki ga vodi Vitoslav Türk, s svojimi ravnanji ne kaže, da se tega zaveda.
Vodstvo Elesa je v službi odjemalcev električne energije, zato je dolžno pojasnjevati, kaj počne in zakaj to počne. Z denarjem, ki ga poberejo od porabnikov električne energije, so dolžni ravnati varčno in namensko. Porabniki električne energije imajo vso pravico izvedeti, zakaj Eles kupuje dražjo električno energijo, ko izpade katera od elektrarn, v Italiji, ko pa jo ima za te namene zakupljeno v Srbiji, vodstvo Elesa je porabnikom električne energije dolžno natančno pojasniti, od koga in kako kupuje električno energijo, kako porablja prisluženi denar, zakaj gradnja daljnovodov ne napreduje v skladu z načrti, zakaj je oprema, ki jo je kupil lani jeseni od Siemensa in zanjo plačal 4,7 milijona evrov - po podatkih Dnevnika je to skoraj dvakrat več od njene ocenjene vrednosti na trgu -, še vedno v skladišču. Zneski denarja, s katerimi upravlja Eles, niso drobiž, večinoma so to milijoni evrov.
Prvi mož Elesa Vitoslav Türk je po duši trgovec, zato bi se gotovo počutil veliko bolje, če bi ga prejšnja vlada postavila recimo na čelo holdinga Slovenske elektrarne. Tam bi se res lahko ukvarjal s posli, ki mu ležijo, uveljavil svojo trgovsko žilico. Holding je podjetje, ki mora električno energijo od svojih elektrarn čim bolj ugodno prodati - doma in v tujini - in s temi posli čim več zaslužiti. Eles se že desetletje ne sme več ukvarjati s trgovanjem z električno energijo.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.