Erik Valenčič

 |  Mladina 2

Popolni zločin

»Rešili so nas pred vojno in nas nato pustili, da umremo zaradi zastrupitve«

Romski begunski taborišči Česmin Lug in Osterode, ki stojita nedaleč od Kosovske Mitrovice in v neposredni bližini industrijskega kombinata Trepča, že več let veljata za enega največjih humanitarnih problemov v Evropi. Tam so nastanjeni praviloma Romi, ki so jih po vojni leta 1999 pregnali Albanci. Približno tisoč beguncev, večina izmed njih je otrok, je izpostavljenih zastrupitvi s težkimi kovinami. Taborišči namreč stojita na kontaminiranem območju, Česmin Lug že deseto, Osterode pa peto leto; obkrožajo ju rudniki cinka, arzena, svinca in kadmija.
Rudniki so bili leta 2000 z odlokom misije Združenih narodov na Kosovu (Unmik) sicer zaprti, potem ko so pripadniki tujih mirovnih sil, ki so bili razporejeni na tem območju, ugotovili nevarno visoke vrednosti svinca v svoji krvi. Zato so se od tam umaknili, a so bili prav tja kasneje nameščeni romski begunci; taborišče Osterode je bivša vojašnica francoskih pripadnikov Kforja. Po poročanju britanskega neodvisnega novinarja Briana Flynna, ki je nedavno obiskal Osterode, je od leta 2005 do decembra lani samo v tem taborišču umrlo 84 ljudi, od tega »veliko otrok, ki so jim organi preprosto odpovedali«. Begunci so mu pojasnili: »Združeni narodi so nas rešili pred vojno in nas nato pustili, da umremo zaradi zastrupitve.«
Mednarodna skupnost pozna njihov položaj. V poročilu Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je bila že leta 2000 predlagana »preselitev romskih beguncev«. Leta 2004 je WHO poročala, da je zastrupljenost krvi teh otrok že na ravni prave katastrofe. To je leta 2008 potrdil tudi srbski Inštitut za javno zdravstvo. Aprila 2009 je tedanji mednarodni ombudsman na Kosovu Hilmi Jashari Unmik obtožil, da krši več mednarodnih humanitarnih standardov, saj bi moral zagotoviti varnost teh beguncev, ki so se zatekli v njegovo varstvo. Do enakega sklepa je prišel komisar za človekove pravice Sveta Evrope Thomas Hammarberg, ki se je o razmerah »prepričal na svoje oči«. Poročilo njegovega urada iz marca 2009 od Unmika in kosovskih oblasti zahteva takojšnjo preselitev beguncev, pri čemer se sklicuje na evropsko konvencijo o človekovih pravicah. Odgovor kosovske vlade je bil: »Združeni narodi niso naredili nič, da bi preselili te ljudi. Ne vemo, zakaj.«
Begunce naj bi letos vendarle preselili v okviru programa, ki ga financira EU. Vendar je vprašanje, ali ni za to že prepozno. Novinar Flynn je zapisal: »Po desetletju bivanja na tem območju imajo ti otroci v krvi že toliko svinca, da ga medicinski aparati ne morejo več natančno izmeriti.« Tudi Hammarbergovo poročilo govori o »poškodbah možganov in živčevja, visokem krvnem tlaku, težavah s spominom in zbranostjo ter bolečinah v mišicah in sklepih«. Eden od vodilnih britanskih toksikologov Alastair Hay pa je novinarju Flynnu še dejal: »V vseh letih svojega dela nisem videl tako katastrofalnih razmer, kot so te, v katerih živijo ti otroci. Menim, da gre za popoln zločin.«

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.