Urša Marn

 |  Mladina 3  |  Politika

Več pravic za družinske pomočnike

Večina starih in nemočnih ljudi si ne želi v institucijo, ampak hočejo ostati doma, v družinskem krogu. Težava nastane, ko se otrok odloči, da bo pustil službo in skrbel za onemogle starše. Večina jih namreč hitro ugotovi, da si tega finančno ne morejo privoščiti. V Sloveniji sicer že nekaj let obstaja institut družinskega pomočnika, a je vanj vključenih le tisoč uporabnikov. Zakaj tako malo? Ker delno plačilo za izgubljeni dohodek znaša le borih 578 evrov bruto. Po novem zakonu o dolgotrajni oskrbi naj bi institut družinskega pomočnika naredili privlačnejši tako, da bo znesek delnega plačila zvišan na skoraj 600 evrov neto, družinskemu pomočniku pa se bo priznala tudi pravica do počitka in bolniške (v času odsotnosti mu bo zagotovljena zamenjava), poleg tega pa mu bo, tako kot zdaj, tekla pokojninska doba. To pomeni, da bo imel družinski pomočnik skoraj vse pravice, ki izhajajo iz delovnega razmerja, z izjemo regresa in prevoza na delo. Mnogim se bo zaradi tega bolj splačalo imeti starše doma kot pa v domu za starejše.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.