Borut Mekina

 |  Mladina 5

Simoniti in Blejski otok

Policija je svoje opravila, tožilci še razmišljajo

Minilo je že skoraj leto in pol, odkar je Mladina »zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic« ljubljanskemu okrožnemu sodišču predlagala kazenski pregon bivšega kulturnega ministra Vaska Simonitija zaradi primera Blejski otok.
Kot je bilo očitno, je Simoniti pri podpisu sporazuma z ljubljansko nadškofijo navajal netočna dejstva. Trdil je, da gre za poravnavo pred Evropskim sodiščem za človekove pravice, čeprav strasbourško sodišče tožbe sploh še ni prejelo. Poleg tega je v sporazumu zapisano, da je sklenjen z namenom, da bi zaprli vprašanje denacionalizacije, čeprav ga je pred tem precej neprepustno zaprlo že ustavno sodišče.
Kaj se torej dogaja s primerom? Z ljubljanskega okrožnega tožilstva je okrožna državna tožilka Tamara Gregorčič sporočila, da so konec leta 2009 zahtevali dopolnitev ovadbe pri ljubljanski policijski upravi, pri sektorju kriminalistične policije. Tam so kriminalisti do oktobra v skladu s 148. členom zakona o kazenskem postopku opravljali preiskovalna dejanja - »odkrivali in zavarovali so sledove kaznivega dejanja ter predmete, ki utegnejo biti dokaz, zbirali so vsa obvestila, ki bi utegnila biti koristna za uspešno izvedbo kazenskega postopka«, zbrano dokumentacijo pa so poslali tožilstvu.
Tožilstvo torej že od novembra 2009 razpolaga s policijsko dokumentacijo zadeve, vendar do danes tožilska odločitev še ni bila sprejeta, je pojasnila Gregorčičeva. Mimogrede, ljubljansko okrožno tožilstvo je potrebovalo »zgolj« devet mesecev za tožilsko odločitev v primeru bivšega predsednika vlade Janeza Janše, ki je tožilcem predlagal kazenski pregon finskega novinarja Magnusa Berglunda. V primeru Mladine in ministra Simonitija pa teče že 15. mesec. Očitno je primer bolj zapleten od zadeve Patria.
Medtem se v tožbi države proti RKC slednja ni želela pobotati, zato je proces na sodišču. Država želi torej ugotoviti ničnost sporazuma, ki ga je nekoč podpisal Simoniti.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.