Nad geje po rusko

Ruskega gejevskega aktivista v tajnosti zasliševala centralna obveščevalna služba?

Vodilnega ruskega gejevskega aktivista Nikolaja Aleksejeva je pred dnevi med vkrcanjem na letalo na moskovskem letališču Domodedovo prestregla ruska letališka policija. Uradno naj bi ga bili pridržali, ker ni želel sezuti čevljev v postopku varnostnega pregleda pred vkrcanjem na letalo, vendar to ne pojasnjuje dveurnega zasliševanja na letališču in izpustitve na prostost šele dva dni po aretaciji. Uslužbenci letališke policije, ki so Aleksejevu odvzeli svobodo, so do nadaljnjega na bolniškem dopustu ...
Aleksejeva so po zaslišanju, ki ga je opravila letališka policija, na letališču prevzeli ljudje v civilnih oblekah in ga kasneje kar dva dni zasliševali na neidentificirani skrivni lokaciji. Ali je šlo za policijsko postajo v mestecu Kašira v okolici Moskve ali pa kar za sedež ruske obveščevalne službe FSB, ni jasno. Neidentificirani posamezniki v oblekah naj bi bili prav pripadniki obveščevalne službe FSB, naslednice nekdanje KGB. Aleksejev pojasnjuje, da so ga med pridržanjem prepričevali, naj umakne tožbo proti Rusiji na evropskem sodišču, mu grozili, ga nadlegovali in zelo verjetno tudi omamili: »Prvo noč sem spal na stolu in na mizi, drugo noč sem dobil nekakšno improvizirano le-žišče. Dobil sem vodo, a je po mojem vsebovala drogo, saj so bile moje reakcije zelo počasne, bil sem povsem dezorientiran.« Aleksejev je zoper ruske oblasti pred časom na Evropskem sodišču za človekove pravice vložil tožbo zaradi kratenja pravice do svobodnega združevanja pripadnikov istospolne skupnosti. Razlog je ta, da so oblasti v glavnem mestu na čelu z moskovskim županom Jurijem Lužkovom tudi letos prepovedale izvedbo Parade ponosa.
Na letališču pravijo, da nimajo nikakršnega vpliva na postopke letališke policije in drugih organov s policijskimi pooblastili. Prav njihova izjava pa dejansko potrjuje navedbe Aleksejeva, da so ga v tajnosti obdelovali kar pripadniki ruske obveščevalne službe: »Letališče Domodedovo nima nobenih povezav z dejavnostmi kontrole letenja, nadzorom letenja, tajno službo, carino ali katerimi koli drugimi službami ...« Če so Aleksejeva dejansko pridržale ruske tajne službe ali njihovi sateliti, bo lahko zoper svojo domovino vložil novo tožbo na Evropskem sodišču za človekove pravice. Tokrat bo matični državi lahko očital še precej hujšo kršitev človekovih pravic, in sicer arbitrarno pridržanje in nečloveško ravnanje, ki šteje za eno najhujših kršitev po evropski konvenciji o človekovih pravicah.
V podporo Aleksejevu, ki so ga medtem že izpustili, se je angažirala tudi slovenska GLBT-scena. Tatjana Greif iz Škuca LL je ruskemu veleposlaništvu v Ljubljani poslala poziv za takojšnjo izpustitev Aleksejeva.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.