Vanja Pirc

 |  Mladina 47

SDS priznava medijsko stroko?

Najprej blatenje, zdaj izrabljanje

Branko Grims

Branko Grims
© Borut Peterlin

Čez štirinajst dni se nam obeta referendum o zakonu o RTV Slovenija, že drugi v slovenski referendumski zgodovini. Prvi je bil leta 2005 sklican zaradi nasprotovanja zakonu, ki je nastal pod taktirko kulturnega ministra iz SDS Vaska Simonitija in poslanca SDS Branka Grimsa. Zakon je bil takrat za mišjo dlako potrjen, čeprav so domači in tuji medijski strokovnjaki svarili, da je dokument slab, saj je nastal skrivaj, brez sodelovanja stroke, hkrati pa je bil spisan tako, da bi lahko omogočil večji politični vpliv na nacionalno televizijo. Predstavniki SDS so očitke ves čas zavračali, pri tem pa so bili zelo ostri in celo žaljivi. Medijske strokovnjake so označevali za »tako imenovane strokovnjake«, očitali so jim spolitiziranost, razglašali so jih celo za tretjerazredne uradnike, nekompetentne za dajanje pripomb.
Kulturno ministrstvo je medtem prevzela Majda Širca in se lotila novega zakona o RTV, tokrat v sodelovanju s stroko. Takoj po sprejetju zakona pa je SDS skupaj s somišljeniki vložila referendumsko pobudo proti njemu, češ da je škodljiv. SDS je te dni na svoji spletni strani zapisala, da ni edina, ki razmišlja tako, saj naj bi bil eden od razlogov za zavrnitev zakona »široko nestrinjanje javnosti in medijskih strokovnjakov z njim«.
Pozor, ali je torej SDS po letih blatenja medijske stroke obrnila ploščo in je začela zdaj nenadoma upoštevati mnenje te stroke? Žal vse kaže, da jo je tokrat le izrabila za doseganje svojih političnih ciljev. Res je namreč, da so nekateri strokovnjaki, ki so sodelovali pri snovanju zakona, povedali, da se z vsemi rešitvami v njem ne strinjajo. A rekli so tudi, da je o vseh ključnih vprašanjih potekala dolgotrajna in intenzivna razprava, v kateri so bile najspornejše točke obrušene, in da v zakonu ne vidijo nič tako spornega, da bi morali o njem odločati na referendumu.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.