Alternativni denarni sistemi

Peter North, raziskovalec alternativnih denarnih sistemov na Local Economy Policy Unit na South Bank University v Londonu

© Marko Jamnik

V osemdesetih letih sem delal na ministrstvu za delo v Veliki Britaniji. Vključen sem bil v program, imenovan "mestna akcija", ki se je ukvarjal z manj razvitimi lokalnimi skupnostmi. Pomagali smo ljudem priti do zaposlitve, urejali smo zanemarjene okoliše, pomagali smo malim podjetnikom in podobno. Nato sem magistriral v Bradfordu. Ukvarjal sem se z mirovno ekonomijo, korporacijami, komunami, ekologijo ... Takrat sem prvič slišal, da takšen alternativni denarni sistem že obstaja. Sprva sem si mislil, da kaj takšnega v urbanih središčih sploh ni mogoče izpeljati. Prvič se je tak sistem v praksi pojavil že leta 1830, na novo pa je zamisel oživela leta 1984 v Vancouvru v Kanadi in se od tam razširila po svetu.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje: