Uredništvo

  • Uredništvo

    1. 3. 2023  |  Politika

    So bili tisto drugi časi? Je danes drugače?

    "Podpora ukrajinskemu vojaškemu odporu proti agresorju je pomembna, ker se lahko brez slabe vesti gledamo v ogledalu in si rečemo: še vedno sem to jaz. V zadnjem letu dni se je zgodilo, da se ljudje, ki smo se o tem strinjali vsakega 27. aprila, o tem ne strinjamo več. Hibridna vojna pač deluje. Škoda, saj spodjeda naše skupne vrednote, to je tudi njen cilj. V takih razmerah doza konservativnosti ne more škoditi, treba se je opreti na tradicijo in 'tekovine revolucije' ter se spomniti odločitev in dejanj ljudi, ki so jih zabetonirali v monumentalne spomenike; eden takih stoji čisto blizu parlamenta. Predvsem pa se ne smemo pustiti odgnati s prepričevanjem, da so bili tisto drugi časi in da je danes drugače. Ne, bili so isti časi in danes ljudje igramo iste vloge, kot so jih takrat igrali naši predniki, le pišemo se drugače. Le komandanta Staneta ni več."

  • Uredništvo

    1. 3. 2023  |  Družba

    »Patriarhat je škodljiv za vse, tako za ženske kot za moške«

    "Patriarhat je škodljiv za vse, tako za ženske kot za moške. Ti so sicer v bolj privilegiranem položaju in morda nimajo tako velike želje, da bi ta sistem, ki jim na neki način koristi, spremenili, ampak poudarjam, škodljiv je za vse in izrekla bom še eno 'bogokletno' besedo: feminizem – o tem bi se morali začeti pogovarjati, in to že zelo zgodaj – v šoli."

  • Uredništvo

    27. 2. 2023  |  Družba

    »Dovolj nam je praznih besed, vlada naj začne uresničevati obljube!«

    "Podnebna kriza ima katastrofalne razsežnosti. Časa za ukrepanje je vedno manj – odgovorni, ki bi morali temu problemu nameniti največjo mero resnosti, pa so podrejeni interesom kapitala. Trajnost je prioriteta le na papirju," so ob napovedi "podnebnega štrajka" napovedali organizatorji. Protest se bo odvil v petek, 3. marca, ob 13.05 na Kongresnem trgu v Ljubljani.

  • Uredništvo

    1. 3. 2023  |  Družba

    Val 202 / Zavlačevanje s srečnim koncem

    Kot piše časnik Večer je Val 202 od polnoči brez uredniške ekipe s pooblastili, saj je včeraj potekel mandat odgovornemu uredniku Vala 202 Nejcu Jemcu, na Radiu Slovenija pa niso bili seznanjeni, da bi vršilec dolžnosti generalnega direktorja RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough podpisal predlog za Jemčevo imenovanje za nov štiriletni mandat. S tem so avtomatsko prenehali mandati področnih urednikov, ki so vezani na imenovanje odgovornega urednika. V zadnjem obdobju so se okrepila namigovanja, da namerava vodstvo RTV Slovenija, ki ga še vedno obvladujejo kadri blizu največje opozicijske stranke SDS, poseči v tudi v samostojnost in neodvisnost javnega radia z rekordno poslušanostjo, še piše Večer. 

  • Uredništvo

    1. 3. 2023  |  Kultura

    Laibach / »Rusi niso najbolj prijazni sosedi in v tem pogledu Ukrajince lahko razumemo«

    Skupina Laibach je 31. marca želela nastopiti v ukrajinski prestolnici Kijev, a je organizator koncert v nedeljo odpovedal, ker je napoved v Ukrajini sprožila preveč polemik in kontroverznih reakcij. "Da bi preprečili nepotrebno razdelitev Ukrajincev na različne tabore in da bi odpravili vzrok razdora, smo se odločili odpovedati koncert skupine Laibach v Bel Etage," je organizator objavil na Facebooku.

  • Uredništvo

    28. 2. 2023  |  Politika

    Minister za zdravje / »Treba je delati. Marsikdo tega ne zmore ali ni bil navajen.«

    "Če ministrstvo pripravlja reformo, ki ni bila izvedena 20 let, in če je naš namen letos pripraviti več kot deset novih zakonodajnih predlogov s kadrovsko kapaciteto, ki jo imamo, in ob vsem rutinskem delu, si lahko predstavljate, da je pritisk velik, verjetno največji, odkar deluje ministrstvo, ampak zadevo moramo izpeljati."

  • Uredništvo

    28. 2. 2023  |  Družba

    »V pretežno moškem okolju je težje podajati svoja stališča«

    "V zadnjih letih v slovenskih medijih skoraj vsak mesec beremo o moških, ki so ubili svojo ženo, kar dokazuje, da je nasilje doma splošno razširjeno. Večtisočletne zgodovine se žal ne da spremeniti na hitro. Še danes je vzgoja deklic in dečkov v določenih okoljih različna, fante se spodbuja k temu, da se izrazijo, da se lotijo različnih stvari, ki jih zanimajo, punčke pa naj bodo ljubke in pridne, pomagajo naj drugim. In tudi če se tega zavedaš, še vedno včasih avtomatično deluješ po teh 'smernicah,' še posebej v pretežno moškem okolju je težje podajati svoja stališča, vzorec hitro prevlada."

  • Uredništvo

    27. 2. 2023  |  Politika

    Marcel Štefančič / »Logar ima visoko podporo, ker nič takšnega ne počne. Miruje, ne moti.«

    Marcel Štefančič, jr., novinar Mladine in voditelj ukinjene TV oddaje Studio City, je za Popkast, podkast Pop TV, ki je v celoti na voljo na tem spletnem mestu, spregovoril o razlogih za padec podpore Golobove vlad, opozicijski taktiki Janeza Janše in Anžeta Logarja, političnem sobivanju Nataše Pirc Musar in njene bodoče svetovalke Tatjane Bobnar ter hipokriziji Pahorjeve dobrodelne prodaje katrce. Z Marcelom Štefančičem se pogovarjala novinarja Metka Majer in Anže Božič.

  • Uredništvo

    27. 2. 2023  |  Družba

    Sovraštvo do izbrisanih

    "V delu politike in njenih medijev se perpetuira sovraštvo do izbrisanih, temu pa se dodajajo še druge skupine glede na priložnosti za nove mobilizacije najbolj uničevalnih čustev. Najbrž sledijo begunci pa muslimani, najhuje je, če je v nekom združeno oboje, potem so na vrsti že istospolni in kmalu zatem še kakšni kolumnisti, če je soditi po občasnih ljudomilih komentarjih na forumih, ki dopuščajo vse oblike zahrbtnih umorov, kot je pred časom zamišljeni kramp v tilnik pisca, ki ga zdajle berete."

  • Uredništvo

    27. 2. 2023  |  Politika

    »Če je NATO vpleten v vojno v Ukrajini, potem sta vpletena tudi Iran in Severna Koreja«

    "Večina držav članic Nata, ki pošiljajo vojaško pomoč v Ukrajino, je tudi članic EU-ja, Sveta Evrope, OVSE-ja. So torej tudi te organizacije posredno vpletene v vojno? Seveda ne. Nato ni neka kolektivna vojska, ampak vojaško zavezništvo in države se same odločajo, kaj in koliko bodo poslale. Slovenija je med tistimi državami, ki kljub zavezam, da bodo za obrambo namenile dva odstotka proračunskih sredstev, še vedno namenja le 1,3 oziroma 1,4 odstotka. Medem ko vsi govorijo o Natu, pa nihče ne govori o instrumentalizaciji ODKB-ja oziroma CSTO-ja, kar je nekakšna naslednica Varšavskega pakta in ruski odgovor na Nato. Če je Nato posredno vpleten, potem so vpletene še vsaj vse članice ODKB-ja: Armenija, Kazahstan in tako naprej. Pa Iran in Severna Koreja z dobavami orožja."

  • Uredništvo

    26. 2. 2023  |  Politika

    »V Sloveniji je desničarski bog Janez Janša«

    "Ne, ne. Živim na obratni strani. Če navežem na prejšnjo misel, desnica je pa religija, kjer imajo onstran singularnosti svojega boga. In imajo ga tukaj. Tu ni samo papež, ampak imamo, če gre za sekularno družbo, v političnem smislu, še enega boga. V Sloveniji je desničarski bog Janez Janša, kar se zelo lepo manifestira v programskem svetu. Kjer se lojalni kadri ne zavedajo svoje nesposobnosti, se pa svoje moči. In na tej točki mi je čisto vseeno, ali gre za janšizem ali kak drug -izem, če televizija cveti, če je polje ustvarjalnosti nedotaknjeno, če jo lahko izraziš – a ne, ne moreš je, če nisi njihov. Saj tudi v prejšnjih časih ni bilo dosti drugače, bilo pa je bolj svobodno. Čeprav so te, polnega idej, ravno tako odjebali."

  • Uredništvo

    26. 2. 2023  |  Politika

    »To je zaton imperija«

    "To je zdaj vojna izčrpavanja in ni videti, da bi bili ruski resursi tako izčrpani, da bi bila Rusija prisiljena v poraz. Najmočnejšega orožja najbrž sploh še ni uporabila. In žal imajo tega zelo veliko. Mir torej še ni za vogalom, vojna še ni končana. Še vedno pa mislim, da je to zaton imperija. Je pa res, da je imperialna sila ranjena in da je, ko je pri koncu, močna in nepredvidljiva."

  • Uredništvo

    26. 2. 2023  |  Politika

    »Vojna z mediji ni le metafora, ki jo je izrekel Janez Janša, temveč program«

    "Po malo manj kot treh letih je, upam, vsem že postalo jasno, da je vojna z mediji ne le metafora, ki jo je izrekel Janez Janša, temveč program. Program, za katerim stojijo strategija, taktika in ljudje.n ta program je imel jasno prvo točko. Zavzeti trdnjavo, nacionalko. Teren pripraviš s kopico laži o neuravnoteženosti ter začneš dnevno analizirati prispevke in jih pošiljati vodstvu. Uroš Urbanija je bil v tem početju dosleden. Porabil je ogromno časa in bil zato tudi nagrajen. Zdaj je televizijski šef, ki se vsak dan izkazuje za izjemnega informacijskega politkomisarja. Ve, kaj je partijska naloga, ve, kako jo izpeljati, in ve, kako jo ubraniti. Da zadnje dni zmagoslavno govori malodane o osvoboditvi nacionalke, na kateri lahko nastopijo tudi tisti, ki prej niso, in odpira vrata mladim perspektivnim kadrom, je obrat, ki ga zmorejo le redki. Največkrat tudi okupatorske vojske pridejo v druge države s parolo, da osvobajajo. Da prinašajo demokracijo."

  • Uredništvo

    26. 2. 2023  |  Kultura

    »Politika nam ne bo nikoli brezplačno dala pravice do samoodločanja«

    "Da, vedno. Ženske imajo sposobnost rojevanja: ženska rojeva vojake, nacijo, državljane. Ima sposobnost obnavljanja družbe s svojim lastnim telesom, te moči politika noče pustiti samo v njenih rokah. Politika nam ne bo nikoli brezplačno dala pravice do samoodločanja, moramo si jo izboriti. Boj dojemam kot neprekinjen in brez konca – konca ne more biti, na žalost."

  • Uredništvo

    24. 2. 2023  |  Politika

    Krvave roke na kipu nasproti ruskega veleposlaništva v Ljubljani

    Mladi forum SD je danes, ob obletnici ruske invazije na Ukrajino, na ulici nasproti ruskega veleposlaništva v Ljubljani simbolično postavil kip, odet v ukrajinsko zastavo in poslikan z rdečimi (krvavimi) rokami. V sporočilu za javnost, ki so ga naslovili "Stop posilstvu Ukrajine", so zapisali, da je ta "brezsramen napad na vrata Evrope spet prinesel muke in uničenje, neznano kontinentu vse od razpada Jugoslavije, je žal zgolj najnovejša domina v geopolitičnem klanju moskovskega diktatorja z Napoleonovim kompleksom". Dodal so, da vojva v Ukrajini zadeva tudi mlade in da je edina možnost za dolgotrajen mir v Evropi, da si "sibirski medved" končno polomi kremplje in "namesto njega zavlada ljudstvo".

  • Uredništvo

    25. 2. 2023  |  Svet

    Ali bi bilo prav, da namesto dobav tankov in topovskega streliva Ukrajini vrnemo jedrsko orožje?

    "Z več strani se zgražajo, da je bilo vojne dovolj in da je treba Ukrajino z ukinitvijo vojaške pomoči prisiliti v mirovna pogajanja z Rusko federacijo. Kot znak dobre volje je treba od nje zahtevati vsaj prepustitev Krima Rusiji. Enkrat je že uspelo. Letos praznujemo tudi trideseto obletnico vrhunca pogajanj o jedrski razorožitvi Ukrajine iz leta 1993. To leto je Ukrajina privolila v preselitev prvih dveh regimentov jedrskih konic iz izstrelišč v Ukrajini v ruska skladišča."

  • Uredništvo

    24. 2. 2023  |  Politika

    »Smo ena redkih držav sveta s kompletnim civilnim jedrskim programom«

    "Slovenija lahko zavezništvu ponudi veliko in mu je že tudi nudila. Znani smo kot država z nišno zmogljivostjo, ko gre za RKBO, torej za radiološko, kemično in biološko zaščito. To so specializirane enote, ki jih imamo tudi zato, ker smo ena redkih držav sveta s kompletnim civilnim jedrskim programom. In te enote so v okviru zavezništva vedno zelo zaželene. Slovenija je prepoznana kot država, ki ima veliko vedenja iz gorskega bojevanja, zato je tudi Natov center odličnosti tega bojevanja v Sloveniji. V okviru Natove operacije Kfor na Kosovu smo prepoznani kot ena ključnih sodelujočih zaveznic, ki situacijo na terenu pozna. Slovenija sodeluje še v drugih operacijah in misijah. Sedaj v Latviji v okviru bataljonske bojne skupine naši vojaki zagotavljajo ognjeno podporo s havbicami 155 milimetrov."

  • Uredništvo

    24. 2. 2023  |  Družba

    »Pomemben mehanizem, da se družba vede odgovorno, je kakovostna javna razprava«

    "Znanstvenik Carl Sagan je v enem od svojih zadnjih intervjujev opozoril, da smo ljudje v stoletjih vzpostavili globalno civilizacijo, ki temelji na dosežkih znanosti in tehnologije, hkrati pa večina ljudi, ki je del te civilizacije, o znanosti in tehnologiji ne ve kaj dosti. Prepričan je bil, da je ta vnetljiva mešanica moči tehnologije in nevednosti množic recept za katastrofo."

  • Uredništvo

    22. 2. 2023  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / SANJSKE SLUŽBE

    V petek izide nova Mladina! Avtor ilustracije na tokratni naslovnici je Mladinin hišni karikaturist in nagrajenec Prešernovega sklada Tomaž Lavrič. V novi številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 24. februarja, dalje, pišemo o sanjskih službah in o tem, da za direktorje in zaposlene v elektrogospodarstvu ni draginje. Ne zamudite! 

  • Uredništvo

    22. 2. 2023  |  Svet

    Laibach / Slovenska zasedba prva tuja skupina, ki bo po ruski invaziji nastopila v Kijevu

    Ena mednarodno najprepoznavnejših in najprodornejših slovenskih glasbenih skupin Laibach je po nastopu na odprtju svetovnega prvenstva v nordijskih disciplinah v Planici napovedala tudi, da bo "Evrovizijo vrnila Ukrajini", in sicer tako, da bo konec marca nastopila v Kijevu.

  • Uredništvo

    22. 2. 2023  |  Družba

    »Osamosvojitelji« so zasedli prazen prostor, ker jim je bilo to dopuščeno

    "Skratka, slovenska demokratizacija je bila dolg proces, ki se je začel nekje v šestdesetih letih in je postopoma pripeljal do padca režima. Sanje o osamosvojitvi so se počasi začele krepiti v drugi polovici osemdesetih, zavedanje, da v Jugoslaviji ni več nobene prihodnosti za Slovence, pa je postalo realno na koncu leta 1989, ko je slovenska milica preprečila Miloševićev miting resnice v Ljubljani. Komunistični režimi so takrat že padali po vsej Evropi. Jasno je bilo, da bo tudi Slovenija stopila na novo pot in da bo stala ob boku demokratičnih držav. Bitka je bila končana. Prav takrat se je veliko protagonistov slovenske demokratizacije začelo ukvarjati z drugimi zadevami. Nekateri so gradili svojo akademsko kariero, drugi so pisali članke o Zimbabveju, tretji so se ukvarjali s človekovimi pravicami. Interpretacija bližnje preteklosti pa je bila prepuščena resničnim ali namišljenim 'osamosvojiteljem', ki so gradili novo nacionalno mitologijo in lastno junaško podobo. Zasedli so prazen prostor, ker jim je bilo to dopuščeno."

  • Uredništvo

    22. 2. 2023  |  Družba

    »Samo vprašanje časa je bilo, kdaj se bodo pojavili očitki, da gre za enostranski prikaz«

    "Samo vprašanje časa je bilo, kdaj se bodo pojavili očitki, da gre v filmu Sarajevo 1425 dni groze za enostranski prikaz, češ da so zločine v BiH počele vse tri strani. To je res. Vendar pa to ni film o BiH, to je film o Sarajevu. To je film o ljudeh vseh nacionalnosti, nad katerimi so štiri leta izvajali teror. To je film o otrocih vseh nacionalosti, ki so jih ubijali. To je film o mestu vseh nacionalnosti, ki so ga spremenili v koncentracijsko taborišče. Predstavljena je bila resnica, ki se ne da z ničemer ne zanikati ne izbrisati. Kdor, kljub vsej prikazani bolečini in dokazanim zločinom, to lahko zanika, zanika pravičnost, zanika človečnost."

  • Uredništvo

    21. 2. 2023  |  Družba

    »Ta odločitev sodi med bolj kontroverzne«

    "Odločitev ustavnega sodišča o začasnem zadržanju dveh členov in pol zakona o RTV Slovenija sodi v bogati zgodovini odločitev med bolj kontroverzne. Je ustavno sodišče v tem primeru delovalo modro, dobro in pravilno? Jasnega odgovora ni, vemo le, da gre za začasno odločitev osmerice sodnikov, potem ko se je eden izločil zaradi videza nepristranskosti. Že to dejstvo opozarja na problem, v katerem se je znašlo sodišče."

  • Uredništvo

    21. 2. 2023  |  Politika

    »Če sledimo tej logiki, priporočam legalizacijo ureditve z najvišjim donosom: suženjstvo«

    "Solidarnost je najpomembnejše družbeno vezivno tkivo, merilo blagostanja države pa je deprivilegirani sloj, ne število bogatih, ki prisegajo na fevdalno logiko: le z nizkimi plačami je lahko gospodarstvo dobičkonosno. Če sledimo tej logiki, priporočam legalizacijo ureditve z najvišjim donosom: suženjstvo."

  • Uredništvo

    20. 2. 2023  |  Družba

    Jelena Aščić / »Česa tako težkega, kot je bilo to, pred tem nisem delala«

    "V svoji novinarski karieri sem delala ogromno zgodb o ljudeh, ki so se jim dogajale grozote, strašne krivice. Delala sem zgodbe o žrtvah krutega nasilja, ljudeh, ki so bili spolno zlorabljeni kot otroci. A lahko rečem, da česa tako težkega, kot je bilo to, pred tem nisem delala. Pogovori s starši otrok, ubitih v Sarajevu, so bili težki, saj je vsak od njih začel jokati in potem sem jokala tudi jaz. Res je bilo pretresljivo. Sploh ta nepojmljiva frustracija ... Zakaj se je to moralo zgoditi? Zakaj sta ta deček ali deklica morala umreti? Kako je ostrostrelec lahko opazoval ljudi, otroke, ko so šli po vodo, in nameril, ustrelil? Ko je izstrelil granato, je točno vedel, kam in v koga strelja. Nič ni bilo naključno. Načrtno so ubijali otroke. In to so bili dovčerajšnji sosedje. Kaj vse lahko naredi sovražna politika, ki hujska ljudi!"

  • Uredništvo

    20. 2. 2023  |  Družba

    »Pravna vprašanja so pogosto politično zelo občutljiva«

    "Pravna vprašanja so pogosto politično zelo občutljiva. Politična občutljivost posameznih vprašanj pa ne sme pomeniti, da zapuščamo tla prava in da vstopamo v tisti svet, ki ni pravno zamejen in pravno urejen. Razlaga, da smo na presečišču prava in politike, ni dobra, ker nas, hočeš nočeš, sili ali pa vsaj nagovarja, naj odločamo politično. Presečišču se moramo izogniti tako, da je pristojnost najvišjih sodišč vnaprej opredeljena in da je hkrati povedano, iz katerih meril naj sodniki izhajajo. Če je pravno metodološka zavest utrjena, bo sodnik zavračal aktivistično držo in bo pomensko odprti prostor zapolnjeval tako, da bo izhajal iz nosilnih, torej poglavitnih pravnih načel. V primerih te vrste se pričakuje, da je sodnik še posebej zadržan. Sodniška zadržanost je tudi sad izobraževanja pravnikov in pravne kulture. Naposled pa je, se razume, zelo pomembno tudi to, ali je sodišče vrednotno uravnoteženo in ali so sodniki pokončne osebnosti."

  • Uredništvo

    19. 2. 2023  |  Svet

    »Živeti moramo v današnjem času, ne v času fašizma«

    "Skušamo gledati naprej, živeti moramo v današnjem času, ne v času fašizma. Tudi pri odnosu Slovenije do slovenske manjšine nam kdaj ni prijetno, če smo deležni večje pozornosti takrat, ko v Sloveniji zaznajo, da nas preganjajo fašisti. Še veliko drugega, pozitivnega in zanimivega nastaja tukaj, tako da ima tudi Slovenija priložnost, da je še bolj pozorna na dogajanje na tem območju. Slovenci imamo veliko pokazati."

  • Uredništvo

    19. 2. 2023  |  Svet

    Zgodovinarji opozarjajo, da Putin v tej vojni dela iste napake kot Stalin med drugo svetovno vojno

    "Zgodovinarji opozarjajo, da Putin v tej vojni dela iste napake kot Stalin med drugo svetovno vojno. Oba sta si vzela besedo pred generali. Stalin je leta 1942, ne da bi vprašal generale oziroma kljub njihovemu nasprotovanju, ukazal propadli napad Rdeče armade na Harkov in je pri tem izgubil 250.000 vojakov. Šele jeseni istega leta je začel Stalin poslušati svoje generale, v prvi vrsti Georgija Žukova."

  • Uredništvo

    20. 2. 2023  |  Kultura

    Gibanica / Pregled slovenske sodobne plesne umetnosti

    Od 22. do 25. februarja bo v Ljubljani potekal 11. Bienale slovenske sodobne plesne umetnosti Gibanica, ki bo v tekmovalnem programu ponudil osem predstav. Na Gibanici letos sodeluje več kot 20 tujih gostov iz 17 držav, novost pa je Fringe program. Ob zaključku festivala bodo podelili nagrade.

  • Uredništvo

    19. 2. 2023  |  Politika

    »Odkar se je Levica pojavila, ji komentatorji napovedujejo apokalipso«

    "Odkar se je Levica pojavila, ji komentatorji napovedujejo takšno ali drugačno apokalipso. Ko smo bili Združena levica, je bilo konstantno v zraku vprašanje, kdaj se bomo skregali in razpadli. Ko smo bili v KUL, kdaj ga bomo zapustili. Odkar smo v vladi, pa se odštevajo dnevi do točke, ko bomo izstopili iz vlade – ali pa ko bomo iz nje izključeni."