Uredništvo

  • Uredništvo

    17. 5. 2024  |  Politika

    »V Gazi za zdaj ni kančka upanja za civilno prebivalstvo«

    "Nič ne kaže na skorajšnji konec vojaške operacije v Gazi, o mirovnem sporazumu ni ne duha ne sluha, mirovna pogajanja se bodo morda nadaljevala v nekaj tednih, Razmere so izjemno težke. Še posebej v Gazi, kjer za zdaj ni kančka upanja za civilno prebivalstvo. Razmere se pravzaprav poslabšujejo. Mejni prehod Rafa ostaja zaprt, nič ne kaže, da bi se vojaška operacija končala oziroma da ne bi prešla v naslednjo fazo. V Rafi prisilno razseljujejo palestinsko prebivalstvo, gre za kršitve mednarodnega humanitarnega prava. Tudi pogajanja za premirje in izpustitev talcev v Kairu so zastala. Ostaja nam le pritisk mednarodne skupnosti, še posebej na vlado Benjamina Netanjahuja, ki nadaljuje vojaške operacije."

  • Uredništvo

    17. 5. 2024  |  Politika

    »Skrajni čas bi že bil, da vlada neha slovensko zdravništvo obravnavati kot enakopravnega partnerja«

    "Skrajni čas bi že bil, da vlada neha slovensko zdravništvo obravnavati kot 'enakopravnega partnerja'. Ker to ni. Vlada mu je nadrejena. Vlada sprejema zakone, ki jih moramo upoštevati vsi državljani. Tudi slovensko zdravništvo. Karkoli že si o zakonih mislimo. Sicer smo sankcionirani."

  • Uredništvo

    15. 5. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / SVOBODO PALESTINCEM!

    V petek izide nova Mladina! V 20. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 17. maja, opozarjamo, da je izgovorov, da se Palestina ne prizna, dovolj. Svobodo Palestincem! Za fotografijo na naslovnici je poskrbel Marko Pigac, za oblikovanje pa Ivian Kan Mujezinović.

  • Uredništvo

    15. 5. 2024  |  Politika

    »Omejevanje Airbnbja je lahko dober ukrep samo, če se bo ustrezno izvajal in nadziral«

    "Omejevanje kratkoročnega oddajanja stanovanj v najem prek Airbnbja je torej lahko dober ukrep samo, če se bo ustrezno izvajal in nadziral – in če ga bo spremljalo še mnoštvo drugih. Da bi zamejili rast cen in zlorabo stanovanjskega fonda za špekulativne naložbe, pa bi poleg omejevanja oddajanja prek Airbnbja, okrepljenega nadzora in dodatnih neprofitnih stanovanj potrebovali vsaj še pomembne davčne reforme, na primer v obliki progresivnega nepremičninskega davka. Ukrep, ki bi močneje obremenil tiste, ki kopičijo po 5, 10, celo 50 stanovanj, kot smo te dni slišali na ministrstvu, se zdi logičen prvi korak. A v vladi, ki je bila izvoljena tudi zato, ker je prav to napovedovala, bo – če bo! – očitno prišel na vrsto nazadnje."

  • Uredništvo

    15. 5. 2024  |  Družba

    »Samo priznanje Palestine ne bo dovolj«

    "Odziv na genocid v Gazi je preveč mlačen. Mislim, da bi bilo treba reči bobu bob. Ko primerjamo odziv Zahoda na invazijo Rusije v Ukrajini in napad izraelske države na prebivalce Gaze, je ta povsem različen. Zahod dejavno podpira in tudi oborožuje Izrael. Naši zavezniki v Natu in Evropski uniji dobavljajo bombe, namenjene rušenju stolpnic, se pravi civilne infrastrukture. In to je za nas kot članico teh dveh organizacij težava. Samo priznanje Palestine ne bo dovolj. Tu bi se morali zgledovati po tem, kako smo se odzvali ob ruskem napadu na Ukrajino. Proti Izraelu bi bilo treba uvesti sankcije. Pa ne samo to. V resnici bi morali sankcije uvesti proti ključnim državam, ki Izrael podpirajo v mednarodni skupnosti in ga oborožujejo."

  • Uredništvo

    14. 5. 2024  |  Politika

    »Pripravljen sem se pogovoriti tudi z desno stranjo slovenske politike«

    "Računam na to, da je slovenska politika tudi na podlagi te izkušnje, ki jo je imela Slovenija 2014 in 2019 na evropskih volitvah, pri oblikovanju take liste smo se od tega nekaj naučili. Po mojem mnenju zdaj vendarle šteje neka razumna enotnost. Razumem, da so seveda drugačna stališča, ampak kot sem že povedal, sem se zelo pripravljen pogovoriti tudi z desno stranjo slovenske politike. To je politična realnost, ki jo je treba tudi upoštevati, in me seveda zanimajo tudi njihova stališča, ki morda včasih res niso tako radikalna, kot so v času volilne kampanje."

  • Uredništvo

    14. 5. 2024  |  Kultura

    »Sam nisem zaradi te izkušnje nič bolj možat; v vojski lahko postaneš kvečjemu kreten«

    "V času, v katerem živimo, bi morali razmišljati le o tem, kako orožje pospraviti. Vojaško služenje civilistov je prisila in gre za napačno razmišljanje, četudi je v osnovi mišljeno le kot obramba. Vojne same so v resnici kaznivo dejanje, a dokler tega ne bomo zapisali v zakonike, jih bomo imeli."

  • Uredništvo

    14. 5. 2024  |  Svet

    Pobudo Inštituta 8. marec podprla tudi Severina

    Evropska državljanska pobuda za varen in dostopen splav v Evropi My Voice, My Choice, katere pobudnik je slovenski Inštitut 8. marec, je pretekli konec tedna presegla 200 tisoč podpisov podpore. S tem ostaja najhitreje rastoča pobuda v zgodovini Evrope.

  • Uredništvo

    13. 5. 2024  |  Družba

    »Da bi bile zlorabe razkrite, ni mogoče preprečiti, zato je bolje, da se škofje čim prej soočijo z realnostjo«

    "Imate ne le posamezne škofe, temveč tudi škofovske konference po celem svetu, ki se ne želijo spopasti s tem, saj so prepričani, da bo, ko bo znan obseg zlorab, to škodovalo njihovemu ugledu in vplivu. Menim, da je tako razmišljanje velika napaka, saj ne le, da to ne pomaga žrtvam in njihovim svojcem pri soočanju s travmo, temveč je na dolgi rok veliko bolj kot razkritje škodljivo za ugled lokalne Cerkve. A tega, da bi bile zlorabe razkrite, ni mogoče preprečiti, v določenem trenutku bodo privrele na dan, zato je bolje, da se škofje čim prej soočijo z realnostjo. Ne vem, zakaj tega ne bi storili v Katoliški cerkvi. Ne nazadnje nam vera omogoča, da se soočimo z vsem. Ni razloga, da bi odlagali soočenje z realnostjo, ki je neizbežna."

  • Uredništvo

    13. 5. 2024  |  Družba

    »Če bi človeštvo izginilo, bi medmrežje mrknilo v enem jutru«

    "Podatke ustvarjamo ljudje z radovednostjo, uporabo, ki je ni mogoče avtomatizirati, pa tudi z njihovo mobilizacijo na medmrežju; ljudje smo tudi edini naslovniki spletnih storitev. Če bi človeštvo izginilo, bi medmrežje mrknilo v enem jutru. To je bajna politična stava, ki je še nismo povsem ozavestili in bi morala postati podlaga tega, kar imenujem webfare, digitalna blaginja, sistem selektivnega prerazporejanja ogromnih količin kapitala, ki se ustvarjajo s človekovim spletnim povezovanjem, najbolj potrebnim. Na primer tistim, ki so zaradi avtomatizacije dela izgubili službo."

  • Uredništvo

    12. 5. 2024  |  Politika

    »Cenovno dostopna stanovanja so prvi pogoj za zdravo družbo in socialno pravičnost«

    "Vsekakor je potrebna omejitev oddajanja stanovanj v kratkoročni najem. To bo verjetno v določeni meri vplivalo na padec cen nepremičnin na trgu. Tudi v drugih državah skoraj kot po pravilu omejujejo kratkoročno oddajanje. In to ne počnejo brez razloga. Stanovanje naj bi bilo dom. Če nekdo želi ustvariti prihodek s turistično namestitvijo, naj to dejavnost realizira z investicijo v hotel, apart hotel ali kakšne druge turistične nastanitve, in to na območjih, kjer takšno dejavnost dovoljujejo prostorski načrti. Prav tako bi bilo treba davčno spodbujati oddajanje stanovanj na trgu v dolgoročni najem. Trenutno se lastniku finančno bolj izplača stanovanje oddajati v kratkoročni namen. Zato so stanovanja vedno bolj naložba in vedno manj dom, kar pa ni v interesu družbe."

  • Uredništvo

    12. 5. 2024  |  Družba

    »Veliko groženj in problemov je obstajalo že prej, četudi se zdaj potencirajo«

    "Umetni inteligenci dandanes namenjamo ogromno pozornosti, saj smo jo kolektivno označili za nekakšen epohalni prelom, prehod v novo dobo, in ga opremili z znanstvenofantastičnimi podobami prihodnosti, v kateri nam vladajo roboti. Seveda je po eni strani dobrodošlo, da se s tem fenomenom ukvarjamo, tako na ravni individualnega premisleka kot na ravni teoretske obravnave in zakonodaje. Ne smemo pa izgubiti pogleda na širši sociokulturni kontekst, v katerem se je ta tehnologija razvila. Veliko groženj in problemov, ki jih pripisujemo novim modelom, je obstajalo že prej, četudi se zdaj potencirajo."

  • Uredništvo

    13. 5. 2024  |  Kultura

    Domolov / Predstava o stanovanjski problematiki

    V Slovenskem mladinskem gledališču (SMG) se začenja gledališki proces za avtorsko predstavo z naslovom Domolov, katere tema bo stanovanjska problematika. "Ustvarjalke_ci bi radi zbrali čim več različnih zgodb in izkušenj v zvezi z najemom, oddajo, kupovanjem, prodajo, iskanjem stanovanj, pa naj bodo to dobre izkušnje ali pa horror zgodbe v stilu @domozloma," so zapisali v SMG. 

  • Uredništvo

    10. 5. 2024  |  Politika

    »Slovensko priznanje Palestine pomeni neko politično dejanje, ki ga svet opaža«

    "Mislim, da je že sama napoved priznanja resno opozorilo, da jo priznavajo tudi države, ki so bile skrajno rezervirane do vsega tega. Slovenija, odkar je bila vzpostavljena, ni zmogla energije, da bi priznala Palestino, ki je že takrat imela večinsko podporo v Organizaciji združenih narodov. To, da celo takšna država danes stopa na pot priznanja, pomeni neko politično dejanje, ki ga svet opaža, politično dejanje, ki prispeva k reševanju. Tudi sam opis tega, kako se bo priznanje zgodilo, to izkazuje. Slovenija se bo vključila v razprave tudi kot članica Varnostnega sveta ZN-a, tudi kot članica Evropske unije in verjamem, da bo vse to dalo pozitivne učinke. Prezgodaj je govoriti, kakšni bodo, ampak verjamem, da je vendarle prav, da nekako povemo, da smo za samoodločbo palestinskega naroda in podpora samoodločbi je pozitivno dejanje."

  • Uredništvo

    10. 5. 2024  |  Svet

    »Gaze se ne jemlje več kot prioriteto«

    "Zame je od začetka vojne jasno, da se status quo ne more nadaljevati. Ne more se nadaljevati status quo sistema apartheida, ki je fragmentiral in ločil Palestince. Prav tako se ne more nadaljevati status quo razmislekov svetovnih voditeljev, da bodo pravice Palestincev uresničene, ko bo prišlo do rešitve dveh držav, kot da bi ta lahko padla z neba in se sama uresničila. Medtem je sicer vsem postalo jasno, da je rešitev dveh držav postala nemogoča zaradi nadaljevanja ekspanzije Izraela njegovim neodpovedanim ozemeljskim ambicijam na Zahodnem bregu, v vzhodnem Jeruzalemu, zdaj pa tudi v Gazi, kjer želi vzpostaviti tamponsko območje. Judovski naseljenci že govorijo, da bodo ponovno naselili severno Gazo. Cinično je, da se še vedno pretvarjamo, da so izraelska zagotovila resnična. Izrael laže mednarodni skupnosti že desetletja. Govoril je, kaj dejansko počne. Konsolidiral je status quo, dokler ta ni eksplodiral. S tem nočem pojasnjevati nasilja nad Izraelci, do katerega je prišlo 7. oktobra. Želim si, da se to ne bi nikoli zgodilo. Kaj lahko pričakujemo od prihodnosti, je odvisno od hrabrosti mednarodne skupnosti."

  • Uredništvo

    9. 5. 2024  |  Politika

    Naslovnica nove Mladine / KRIVI ZA VSE

    V petek izide nova Mladina! V 19. letošnji številki, ki bo pri prodajalcih časopisov in na naši spletni strani na voljo od petka, 10. maja, izpostavljamo, zakaj Levica, ki si v vladi prizadeva za bolj solidarno družbo, postaja tarča napadov z vseh strani – in je kriva za vse. Za fotografijo na naslovnici je poskrbel Borut Krajnc, za oblikovanje pa Ivian Kan Mujezinović.

  • Uredništvo

    8. 5. 2024  |  Družba

    Protest / Študenti zasedli fakulteto

    Študentke in študenti Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani (FDV) ter drugih fakultet so se danes zbrali in zasedli fakulteto, da bi izkazali solidarnost boju Palestink in Palestincev in da bi ponovno pozvali FDV in Univerzo v Ljubljani, da se opredelita do dogajanja v Gazi in obsodita genocid.

  • Uredništvo

    9. 5. 2024  |  Svet

    »Novi stari voditelj v Kremlju je realnost, s katero se je Zahod že sprijaznil«

    "Novi stari voditelj v Kremlju je realnost, s katero se je Zahod že sprijaznil. Da je pri inavguraciji Putina manjkala večina veleposlanikov iz EU in ZDA, je znak neodobravanja ruskega predsednika in morda še zadnja gesta diplomatskega zmrdovanja nad režimsko orkestriranimi volitvami, ki ljudem s slamnatimi protikandidati niso puščali nikakršne prave izbire. In vsaj na kratek rok te izbire ni na vidiku na notranjepolitičnem ruskem parketu. Opozicija je zbežala iz države ali pa je v zaporu. Interesni vplivi v Rusiji so že leta razdeljeni med oligarhe in različne varnostne aparate, ki tako ali drugače hranijo Putinov režim z delnim vračanjem prisluženih rubljev v divji privatizaciji bogatenja peščice in z lojalnostjo – dobrino, ki je za Putina v zadnjih dveh letih postala še pomembnejša. To je dosegel tudi s popolno kriminalizacijo dvomov o vojni v Ukrajini ter z zadušitvijo še zadnjih ostankov delujoče civilne družbe."

  • Uredništvo

    9. 5. 2024  |  Družba

    Buržoazno novinarstvo ali buržurnalizem

    “Ob širšem pregledu različnih medijskih portalov je razvidno, da določeni mediji subtilno, a dosledno promovirajo in objavljajo vsebine, ki glorificirajo uspeh individualizma v kapitalističnem sistemu, hkrati pa moralizirajo o revščini neuspešnih. Prispevke, s katerimi mediji favorizirajo interese vplivnih in bogatih na račun večine prebivalstva, lahko označimo za buržoazno novinarstvo ali buržurnalizem."

  • Uredništvo

    8. 5. 2024  |  Družba

    »Politični pritiski in poskusi ugrabitve medijev so vse izrazitejši«

    V torek je začel veljati evropski akt o medijski svobodi, s katerim Evropska unija prvič posega na področje medijske pluralnosti in novinarske avtonomije. Zakonodajo je Evropska komisija pripravila tudi zaradi težav slovenskih, predvsem javnih medijev v preteklih letih. "Na žalost so politični pritiski in poskusi ugrabitve medijev v več državah vse izrazitejši," je v pogovoru za informativno oddajo Odmevi na TV Slovenija poudarila predsednica Evropskega združenja novinarjev (EFJ) in novinarka hrvaške javne televizije Maja Sever.

  • Uredništvo

    8. 5. 2024  |  Politika

    »Tako kot je Dončić ponosen na svoje trojke, smo mi v Svobodi ponosni na svojo ekipo«

    "V Svobodi smo se po temeljiti in demokratični razpravi odločili, da pri sestavi liste damo prednost mladim, ki verjamejo v enotno in solidarno Evropo. Tako kot je Dončić ponosen na svoje trojke, smo mi v Svobodi ponosni na svojo ekipo. Tokratne evropske volitve bodo najpomembnejše doslej. Prav je, da se tega zavemo in se teh volitev udeležimo v čim večjem številu. Na ta način pokažemo, v kakšni Evropi želimo živeti."

  • Uredništvo

    8. 5. 2024  |  Družba

    »Mislim, da imam zdaj več vpliva, kot bi ga imel, če ne bi povedal, da ne bom kandidiral«

    "Namerno o tem nisem govoril prej, prav užival sem, ko so angleški mediji onanirali na moj domnevno novi mandat. In drugič, glasovanje na kongresu v Parizu je bilo glasovanje o podpori meni. Če bi že pred glasovanjem o famoznih spremembah statuta povedal, da leta 2027 ne bom kandidiral za predsednika Uefe, to ne bi bila podpora meni. Delegati bi rekli, podprimo ga, saj to tako ali tako ne šteje več in bo zapustil položaj. To je bilo zame zelo pomembno. Navsezadnje pa imam do konca mandata še tri leta, verjamem, da bom v tem času naredil še veliko zanimivih stvari, in sicer brez kakršnekoli obremenitve za naslednji mandat. V trenutku, ko razmišljaš, da imaš enkrat naslednje volitve, postaneš malenkost bolj previden v določenih odločitvah, meni ni treba biti več."

  • Uredništvo

    8. 5. 2024  |  Družba

    Proglas / Umetna inteligenca

    Ustvarjalce smo pozvali, naj se v svojih rešitvah dotaknejo katere od dilem, ki jim jih sproža umetna inteligenca.

  • Uredništvo

    7. 5. 2024  |  Politika

    Ali Slovenija za priznanje Palestine potrebuje izraelsko dovoljenje?

    Ali Slovenija za priznanje Palestine potrebuje izraelsko dovoljenje? Zunanja ministrica Tanja Fajon je v oddaji Marcel na TV Slovenija dejala, da nikakor ne, saj tudi Izrael ni potreboval dovoljenja drugih držav, ko je dobil svoje priznanje pred leti v Varnostnem svetu Združenih narodov (ZN). Slovenija potrebuje soglasje vlade, potrebuje soglasje državnega zbora in odbora za zunanjo politiko, je poudarila zunanja ministrica. 

  • Uredništvo

    6. 5. 2024  |  Politika

    »20 let članstva Slovenije v EU je kot pot, ki se konča, še preden se zares začne«

    "Dvajset let članstva Slovenije v Evropski uniji je kot pot, ki se konča, še preden se zares začne. Slovenija je svoj cilj dosegla, ko je postala članica EU-ja, potem je samo še brezciljno tavala po evropskem vesolju. Misija izgubljenih priložnosti. Ni ga paralelnega vesolja, v katerem bi preverili, ali bi bilo slovenskim državljanom bolje, če bi takrat pred leti na križišču ubrali drugo pot in ostali zunaj Unije. Ampak saj danes o tej drugi poti verjetno nihče več niti ne razmišlja. Težava nastane, ko dobiš občutek, da je Bruselj daleč od tvojih težav, da te gleda zviška, da te ne jemlje resno, te nenehno nekaj tapka po glavi, predvsem pa ti ves čas vsiljuje neka pravila, ki s tabo nimajo nobene zveze."

  • Uredništvo

    6. 5. 2024  |  Družba

    »Meni se zdi danes novinarstvo boljše, kot je bilo kadarkoli«

    "Meni se zdi danes novinarstvo boljše, kot je bilo kadarkoli. Je bogatejše, ima dostop do veliko več krajev, kot jih je kadarkoli imelo. Če hočeš danes biti informiran o svetu, nimaš prav velikih težav. Interpretativni model sveta v sedemdesetih letih so bili časopisi in televizija, eden ali dva televizijska programa nacionalnega karakterja. Imel si torej program ali dva, imel si par časopisov, Delo, Dnevnik, imel si Mladino in Radio Študent kot alternativna medija, vsaj v tistem času, ko sem sam vstopal v novinarstvo. Vstopil sem skozi vrata Radia Študent in Mladine, hvala bogu, ker me je to odrešilo premnogih komplikacij. Je pa bil to svet, kjer je potiskan papir deloval kot interpretativni model sveta, nečemu si lahko zaupal ali pa ne. "

  • Uredništvo

    6. 5. 2024  |  Politika

    Raziskava / 70 odstotkov evropskih poslancev ima prijavljeno dodatno dejavnost

    Raziskava združenja Transparency International EU je ugotovila, da ima kar 70 odstotkov od 705 članov Evropskega parlamenta prijavljeno dodatno dejavnost ali obstransko zaposlitev. Nekaj več kot četrtina dodatnih služb je plačanih, pri čemer šest poslancev z njimi zasluži več, kot znaša letna plača evroposlanca v višini 120.900 evrov, je poročal BBC.

  • Uredništvo

    5. 5. 2024  |  Politika

    »Vse nekdanje jugoslovanske republike morajo vstopiti v Evropo«

    "Če sem iskren, nikoli nisem dvomil o nujnosti vstopa Slovenije v Evropsko unijo. Slovenja je bila najbolj pripravljena, moja ideja je bila izpeljati kolikor je mogoče hiter proces, potem pa prepričati druge nekdanje jugoslovanske republike, ki so imele več problemov, da bi bilo tudi zanje koristno vstopiti v EU. Veliko sem delal tudi s Hrvaško, rad bi jih spodbudil in zadovoljil. O Sloveniji je bilo vse jasno, Hrvaška pa bi morala priti takoj za Slovenijo. Zame je bil to eden od ciljev. Pričakoval sem, da se bo v kratkem zgodilo, da bodo v Unijo vstopile vse nekdanje republike Jugoslavije. Pa se to ni zgodilo, zame je bilo to razočaranje …"

  • Uredništvo

    5. 5. 2024  |  Družba

    »Nisem potrpežljiva oseba. Revolucijo in spremembe si želim jutri.«

    "Naučila sem se pomembnosti vztrajanja. Sindikalni boj je tek na zelo dolge proge, v njem pa je vzdržljivost pomembno orodje. Vedno sem bila aktivistka in vedno bom, čeprav sedaj delujem v evropskem birokratskem sistemu. To sem prinesla s seboj. Kar me je gnalo v Sloveniji, me žene tudi tukaj."

  • Uredništvo

    3. 5. 2024  |  Politika

    »Noben napredek ni vreden nič, če postanemo diktatura«

    "Rezultati zdravstvene reforme bodo vidni vsakomur. Imeli bomo boljši javni zdravstveni sistem kot na začetku. Razgrnjeni in sprejeti bosta pokojninska in davčna reforma. Narejeni bodo pomembni koraki glede stanovanjske problematike. Izvajajo se pomembne, velike investicije v gospodarstvu. Ključno pa je: ostali bomo odprta, demokratična in pravna država, ki bo tudi skrbela za socialno šibke. Vse ostalo nima smisla, če zavržemo te štiri cilje. Noben napredek ni vreden nič, če postanemo diktatura."