MLADINA

10. 11. 2013  |  Mlada Evropa

Delo v drugi državi EU

Državljani EU imajo pravico do zaposlitve brez delovnega dovoljenja v vseh državah EU, na Islandiji, v Liechtensteinu, Švici in na Norveškem. Na evropskem zaposlitvenem portalu EURES so za diplomante visokih in višjih šol objavljeni nasveti v obliki 6 najbolj pomembnih korakov, kaj je treba narediti pri iskanju dela v drugi državi EU. To so nasveti od iskanja prostega delovnega mesta do nastanitve v novi državi. Tisti, ki jih zanima raziskovalno delo v tujini, imajo na voljo informacije na spletišču EURAXESS – Mobilnost znanstvenikov. Odbor za zaposlovanje in socialne zadeve v Evropskem parlamentu pa je potrdil predlog direktive, ki bo pomagala tistim, ki se bodo odločili oditi delat v tujino. "Državljani EU imajo pravico do zaposlitve v drugih članicah EU na podlagi evropske pogodbe in evropske zakonodaje. Kljub temu se še zmeraj soočajo z diskriminacijo na podlagi narodnosti," pravi poročevalka Edit Bauer.  Predlagana direktiva po pojasnilih poročevalke ne prinaša novosti ali dodatnih zahtev za države članice, ampak samo pojasnila in pomoč tistim, ki se odločijo poiskati zaposlitev v tujini. Predlog, ki ga je sprejel 0dbor, bo osnova za pogajanja z državami članicami v okviru Sveta EU. (er)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.

The project was co-financed by the European Union in the frame of the European Parliament's grant programme in the field of communication. The European Parliament was not involved in its preparation and is, in no case, responsible for or bound by the information or opinions expressed in the context of this project. In accordance with applicable law, the authors, interviewed people, publishers or programme broadcasters are solely responsible. The European Parliament can also not be held liablefor direct or indirect damage that may result from the implementation of the project."