sta, dv

 |  Politika

Dragonja bo ovadil novo upravo Heliosa

© Uroš Abram

Gospodarsko ministrstvo bo zaradi prodaje Heliosa avstrijski skupini Ring International vložilo kazenske ovadbe zoper člane nadzornega sveta in sedanje uprave Heliosa, je napovedal minister Metod Dragonja. Odločitev ministrstva potrjuje, kar smo v Mladini že pisali. Več>>

Parlamentarni odbor za delo je danes ob obravnavi socialnih in drugih družbenih posledic privatizacije sklenil računskemu sodišču v primeru Helios predlagati revizijo pravilnosti in smotrnosti ravnanja prodajalcev v posredni in neposredni državni lasti, v primeru Mercatorja pa revizijo poslovanja NLB in NKBM.

 Seje odbora se je udeležil tudi minister Dragonja, ki je dejal, da »je praksa prevzemnikov, kjer se finančna bremena za poplačilo delničarjev prenese na prevzeto družbo, povsem nesprejemljiva.« To namreč prevzeto družbo zelo omeji pri njenem nadaljnjem razvoju.

V članku Kobilice prihajajo, objavljenem v Mladini št. 24, je novinar Borut Mekina zapisal: »Helios je minuli mesec dokončno prevzelo od njega manjše podjetje s sedežem v Avstriji – Ring. Domnevno naj bi šlo za strateškega partnerja, kot sporočajo novi lastniki, dejansko pa sta ključna financerja tega podviga ameriška sklada Blackstone in Templeton. Rezultat je na dlani. Helios konec lanskega leta svojih nepremičnin ni imel zastavljenih, skupina je imela le 102 milijona evrov dolgov in na računih 20 milijonov evrov gotovine. Poslovni izid družbe matere, Heliosa iz Količevega, je bil v skladu z načrti. Zaključili so s 6,2 milijona evrov dobička. Kljub dobrim poslovnim rezultatom so v procesu prevzemanja v Heliosu s 1300 zaposlenimi (v Sloveniji) odpustili 155 delavcev, češ da je podjetje v težavah. Pred približno mesecem dni so nato zastavili vse nepremičnine in podjetje zadolžili na okrog 300 milijonov evrov.
Prevzem Heliosa je stal 145 milijonov evrov, a cene zanj dejansko ni plačal Ring – temveč sam Helios in njegovi delavci.«

Ministrstvo se je za ovadbo uprave in nadzornega sveta Heliosa odločilo zaradi »vrste problematičnih dejanj, ki so ogrozile nadaljnjo poslovanje oz. nadaljnji obstoj Heliosa in mu tudi naredila škodo,« je po poročanju STA dejal Dragonja.

Poslanec SD Janko Veber je na seji poudaril, da so bila pričakovanja ob prodaji Heliosa povsem drugačna, kot se kažejo zdaj. Ob začetku prodajnega postopka je bilo v Heliosu 1300 zaposlenih, zdaj so avstrijski lastniki odpustili 155 delavcev. »Upravičeno se sprašujemo, kakšna bo nadaljnja pot Heliosa, saj gre za očitno izčrpavanje.Poleg zmanjšanja števila zaposlenih je zelo zaskrbljujoče, da so vse aktivnosti Heliosa kot centra za evropske raziskave in razvoj prekinjene, ukinjene so vse investicije, ukinjen je tudi investicijski sektor. Ring tudi ne poplačuje več obveznosti do dobaviteljev.«

Mekina v članku opozori, da je Helios le prvo podjetje s spiska tistih, ki jih vlada namerava privatizirati, ki je tarča »brezsrčnih« skladov tveganega kapitala. »V skladu Blackstone predvidevajo, kot je poročal Dnevnik, da bi se nakup Mercatorja splačal že v dveh letih. In sicer tako, da bi odpustili od 1200 do 1600 zaposlenih, da bi izrinili slovenske proizvajalce hrane ter podaljšali plačilne roke. Tako bi Agrokor do Mercatorja prišel praktično brez plačila kupnine – to bi dejansko plačala Slovenija.«

Intervju Urše Marn z ministrom Dragonjo pa v aktualni številki Mladine.>>

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.