dv

 |  Politika

Zahteva za izredno sejo o privatizaciji

© Borut Krajnc

Poslanska skupina Združene levice predlaga izredno sejo DZ o privatizaciji in njenih posledicah za gospodarstvo in družbo. »Ker ne vemo, kakšne so bile obljube predhodnih vlad, menimo, da mora DZ nujno opraviti razpravo o privatizaciji Aerodroma in Telekoma, ki sta v zaključni fazi. Obe podjetji se prodajata za zaprtimi vrati in niti zaposleni niso obveščeni o postopki prodaje,« so zapisali v izjavi za javnost. Seja je nujna, da se javnosti predstavi posledice privatizacije. Več>>

Poslanca ZL Luka Mesec in Franc Trček sta Mira Cerarja seznanila, da je privatizacijski program, ki trenutno poteka, družbenoekonomsko neutemeljen in nespremenljiv.

Izpostavila sta dva pereča problema slovenska privatizacije. »S Telekomom država prodaja ključno telekomunikacijsko podjetje, ki je imelo lani 52 milijona dobička in ga večino vplačalo v proračun. Hrvaški telekom, ki je primerljiv s slovenskim, je bil po prodaji nemškemu prisiljen v opuščanja zaposlenih, zaradi česar ima zadaj 40odstotkov manj zaposlenih. Nedvomno to pomeni, da lahko po prodaji slovenskega telekoma pričakujemo odpuščanja.«

Primerjava obeh telekomov pokaže, da je hrvaški po prodaji postal infrastrukturno podhranjeno podjetje, saj se tam kupec odloča o investicijah izključno na podlagi profitnega motiva, opozarjajo v ZL.

»Slovenski telekom je medtem svojo infrastrukturo, recimo širokopasovna internetna omrežja, potegnil praktično že v vsako vas. Država tako prodaja podjetje, ki je že dobičkonosno, dela v družbeno dobro in je eden izmed najboljših zaposlovalcev v državi. S prodajo država vse to postavlja pod vprašaj.«

Aerodrom je kljub krizi zadnjih 10 let posloval brez izgube, torej z dobičkom, poudarjajo v ZL. »Lansko leto je dobiček znašal 5 milijonov evrov. Poleg tega ima podjetje v lasti 30 hektarjev zazidljivih površin, ogromno nepremičnin in akumuliranih dobičkov, iz katerih je s 17-odstotno participacijo EU sredstev nameraval zgraditi terminal, vreden 81 milijonov evrov. Zdaj to podjetje država prodaja Fraportu, ki je nemško državno-deželno podjetje. Temu pravi privatizacija. Cena: 240 milijonov evrov za podjetje, ki ima monopolni položaj na trgu, zagotovljeno prihodnost in obvladuje strateško letališko infrastrukturo.«

S tem ko vlada privatizira strateška podjetja, jih spreminja v podružnice tujih korporacij. Namesto tega bi morala na njih utemeljiti družbenoekonomski razvoj Slovenije in blaginjo njenih prebivalcev, še poudarjajo v Združeni levici.

Poslanska skupina stranke je sicer na pogovorih pri predsedniku Borutu Pahorju potrditev Mira Cerarja za mandatarja vezala na novo koalicijsko pogodbo in vnovični posvet s stranko Mira Cerarja glede nadaljevanja privatizacije.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.