Denis Vičič

 |  Politika

Inovativni impulz iz Slovenije

© Vibacom

Violeta Bulc je izbranka Mira Cerarja za evropsko komisarko. Vam je ime neznano? Še pred tem jo je predsednik vlade izbral za ministrico brez listnice – vodi službo vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko. Ta služba naj bi predvsem skrbela za to, da bi Slovenija uspešno črpala čim več evropskih sredstev. Že takoj ob prevzemu vodenja je Bulc sprožila dva projekta, katerih rezultat naj bi bil izboljšanje procesa dela javne uprave in njeno učinkovitost. Je namreč podjetnica, ki se ukvarja s »svetovanjem podjetjem in organizacijam, kako prek inovacij doseči uspeh.« Več>>

»Z izvirnimi metodami pomaga podjetjem do prebojev,« je gostovanje Violete Bulc v oddaji Prava ideja na TV Sloveniji jeseni 2011 napovedala voditeljica Edita Cetinski. »Številna podjetja in organizacije, pri katerih sooblikuje razvojno zgodbo, poslujejo nadpovprečno uspešno.«

Kako ji to uspe, ni povsem jasno. Bulc namreč nima ene formule za vsa podjetja: »Vsak razvojna strategija je enkratna podjetju. Vedno iščemo avtentičnost, način dojemanja in uvajanja sprememb, ki je najbolj pisan na kožo ljudem, ki v tem podjetju delajo. V podjetju najprej pogledamo odnose – tu najprej ugotovimo, kdo so nosilci pozitivne energije,« je povedala v isti oddaji.

Diplomantka ljubljanske fakultete za elektrotehniko je študij nadaljevala na Golden Gate University v San Franciscu in na šoli IEDC Bled. V Kaliforniji je delala v podjetju DHL, leta 1994 pa prišla v Slovenijo in postala ena od direktoric Telekoma Slovenije, kasneje tudi soustanoviteljica in podpredsednica uprave Telemacha. Nato je sledila samostojna podjetniška pot.

Njeno podjetje Vibacom je sicer zelo majhno. Povprečni promet je zadnja leta znašal okrog 200 tisoč evrov, ima tri zaposlene. Takih, ki se ukvarjajo s svetovanjem, pa je malo morje.

Bulc stavi na ljudi. Na šamanski akademiji je spoznala, »modrosti, kako celovito obravnavajo človeka in kakšne tehnike imajo, da se posamezniki sami celostno razvijejo in prispevajo k razvoju skupnosti«. Tako so bili, kot je še dejala v oddaji Prava ideja, zaposleni v Steklarni Hrastnik Opal, ki ji je svetovala, »tisti, ki so odkrili, da so resnično dobri, da so sposobni in da lahko naredijo evropsko zgodbo. V dveh letih in pol so iz zgubaša prišli na prvo mesto v Evropi.«

Vsa neformalna znanja – poleg šamanske akademije in certifikata za inštruktorja hoje po žerjavici je tekmovala tudi v borilnih veščinah – združuje pri iskanju inovacij, ki so njena tržna niša: »Inovacije potekajo na horizontalni ravni, gre za način razmišljanja. Povsod bomo močno spodbujali inovativni duh in inovacijsko miselnost, promovirali bomo inovativne pristope,« je za Finance napovedala, kako namerava delovati med ministrovanjem. Pri izboljševanju učinkovitosti javne uprave pa je računala na »inovativni impulz«, ki bi se iz službe, ki jo vodi, razširil naprej. Je tudi pobudnica gibanja InCo (iovacijskega komuniciranja), »gibanja za informativni preboj, katerega namen je spodbujanje aktivnega medstrukturnega dialoga in razvoj cvetočega planeta v podporo novi eko civilizaciji«.

Pa je to govorjenje o impulzih, inovacijah, medstrukturnem dialogu in preboju zgolj mlatenje prazne slame? Predsednik uprave BTC-ja Jože Mermal pravi, da pri Violeti Bulc zagotovo ne. »Bila je moja svetovalka. A ni bila kot drugi, ki ti nekaj svetujejo in nato odidejo in vse delo prepustijo tebi – ostala je in skupaj z vodstvom in zaposlenimi iskala rešitve.« Uvedli so dan inovativnosti, na katerem zaposleni predstavljajo inovacije in so nato finančno nagrajeni, ko jih uspešno izvedejo. »Zaradi nje izvajamo projekte z vizijo. Skupaj sva pripravila poslovno strategijo BTC do leta 2020, ki so jo gospodarske družbe večinoma pohvalile. Žal mi je bilo, ko je postala ministrica in ne moreva več sodelovati.«

O Violeti Bulc iz medijev ne izvemo nič spornega, saj je večinoma nastopala v polpromocijskih oddajah in člankih.

Zakaj jo Cerar pošilja v Bruselj? »Ker se je izkazala kot ena od vodij programskega odbora SMC in je s svojim delom močno pripomogla k oblikovanju strankinega programa, hkrati pa je izkazala tudi pomembne odločevalske in vodstvene lastnosti.«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.