|  Družba

Matični odbori DZ zaslišali prvih šest kandidatov za ministre

© Borut Krajnc

Matični odbori DZ so opravili šest zaslišanj kandidatov za ministre. Prva sta pred poslance stopila kandidata za notranjega in kmetijskega ministra. Popoldan sta sledila kandidata za gospodarski resor in resor izobraževanja, zvečer pa še kandidata za ministra za infrastrukturo ter za Slovence po svetu. Odbori so predstavitve ocenili kot ustrezne.

Dosedanji poslanec SDS Vinko Gorenak, ki je v uvodni predstavitvi poudaril, da ima 30-letne izkušnje z delovanjem na notranjem resorju, je največ časa porabil za pojasnjevanje stališč glede tožilstva, stavbe Nacionalnega preiskovalnega urada in varčevanja v policiji. Zanj je na odboru glasovalo devet poslancev, šest jih je bilo proti.

Izpostavil je, da tožilstvo v ustavi ni določeno kot del pravosodja, a da ustava hkrati odpravlja vse bojazni, da bi bilo tožilstvo sedaj podrejeno policiji. Po njegovih besedah "nihče na tem svetu" ne sme vplivati na odločanje tožilcev, pri tem pa da niso pomembna imena, ali gre za "Janeza, Zorana ali Vinka".

Glede stavbe za Nacionalni preiskovalni urad je pojasnil, da je njegovo izhodišče najnižji strošek za državljane. Spomnil je na stavbo na Litostrojski cesti v Ljubljani, ki je bila zgrajena za namene policije, noter pa so zaposleni ministrstva za okolje. Sedaj bo treba najprej ugotoviti, pod kakšnimi pogoji prekiniti pogodbo za najem stavbe na Dimičevi ter skušati preseliti policijo na Litostrojsko, je dejal Gorenak.

Kandidata za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovana Žerjava (SLS) je podprlo 12 članov odbora DZ za gospodarstvo, eden je bil proti. Žerjav je bil podpore vesel, dejal pa je, da se zaveda odgovornosti, ki jo prevzema s to funkcijo. Zatrdil je, da bodo potrebni hitri in preudarni ukrepi, pri čemer Žerjav verjame, da bodo "poslovno okolje, ki ni dobro in ni prijazno za slovensko gospodarstvo, v tem mandatu izboljšali".

V predstavitvi programa je Žerjav izpostavil tri sklope ukrepov, ki bodo prispevali h konkurenčnejšemu poslovnemu okolju ter finančni in administrativni razbremenitvi gospodarstva.

Med razpravo so poslanci sicer odprli celo vrsto vprašanj o konkretnih podjetjih, kot so Tosama, Peko in Luka Koper. Na ta vprašanja Žerjav ni želel odgovarjati, saj se bo odločal, ko bo imel na mizi vse potrebne informacije. Nekoliko natančnejši je bil pri vprašanju Mercatorja in njegove prodaje Agrokorju, ki ji ni naklonjen. Glede prodaje državnega premoženja je dejal, da državne lastnine ne gre prodajati v ihti, ampak jo je treba obravnavati odgovorno.

Kot primernega je matični odbor ocenil tudi kandidata za ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žigo Turka (SDS). Poslanci so mu sicer postavili več vprašanj v zvezi z načinom vodenja resorja, v zvezi s področjem kulture, z novo tehnološko univerzo in nekaterimi športnimi projekti.

Nekateri poslanci so bili na predstavitvi kritični do ukinitve ministrstva za kulturo kot samostojnega resorja. Turk pa je v zvezi s tem dejal, da mu je malo neprijetno, kajti resorja še ni niti prevzel, "pa se že govori o kulturnem molku". "Če preberete tudi koalicijsko pogodbo, mislim, da tega simbolnega strahu ne bi smelo biti," je dejal.

Polemika med kandidatom in nekaterimi poslanci se je vnela tudi pri nekaterih vprašanjih glede zasebnega in javnega šolstva. Turk na tem področju pravi, da verjame v moč konkurence.

Matični odbor za infrastrukturo in prostor je s 13 glasovi za in nobenim proti podprl kandidata za ministra za ta resor Zvonka Černača. Ta je v predstavitvi med ključnimi nalogami izpostavil pospešeno in učinkovito vlaganje v infrastrukturo, trajnostno energetsko politiko in odpravo predolgih postopkov pri umeščanju v prostor.

"Samo pospešeno in učinkovito vlaganje v infrastrukturo bo omogočilo ponovno oživitev gospodarstva in s tem posledično tudi odpiranje novih delovnih mest," je poudaril.

Po njegovem mnenju bo treba pospešiti projekte, ki omogočajo takojšnje črpanje iz evropskih skladov, in investicije, ki se bodo financirale iz javno-zasebnih partnerstev. Vodenje investicij na državni infrastrukturi bo po Černačevih pojasnilih preneseno na posebno gospodarsko družbo, ki bo v 100-odstotni lasti države.

Soglasno podporo je dobil kandidat za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič (SLS). Bogovič je v svoji predstavitvi članom odbora izpostavil, da bo njegova osnovna usmeritev trajnostni razvoj kmetijstva in varovanja okolja.

Ob tem je pozdravil združitev kmetijstva in okolja pod en resor. Prepričan je, da bo na ta način mogoče zmanjšati število procesov odločanja in doseči večjo učinkovitost. Njegova usmeritev bo spravljanje zavez iz resolucij in operativnih programov v življenje, in sicer prav prek združevanja procesov. Poleg tega se bo zavzemal za nove projekte, ki bi lahko prinesli nova delovna mesta.

Komisija DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu je soglasno kot ustrezno ocenila predstavitev Ljudmile Novak (NSi) kot kandidatke za ministrico za Slovence v zamejstvu in po svetu. V predstavitvi je Novakova izpostavila, da želi ohraniti dosedanje dobre prakse in doseči večje spoštovanje rojakov v tujini.

Pomembno je namreč, da Slovenija dojame velik pomen Slovencev, ki živijo v zamejstvu oziroma v tujini, da se ti počutijo kot del slovenskega narodnega telesa, da Slovenija skrbi za odnose z njimi ter da spoštuje, kar so naredili v preteklosti za državo, še posebej v času osamosvojitve, je dejala. Izpostavila je tudi pomen vzpostavitve stikov z lokalnimi oblastmi na območjih, kjer živi slovenska manjšina v zamejstvu. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.