20. 3. 2012 | Svet
Grčija morda ne bo dosegla ciljev glede znižanja dolga
Grčija morda ne bo dosegla ciljev, v skladu s katerimi bi morala javni dolg do leta 2020 znižati z okoli 160 na 116,5 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), je razvidno iz dokumenta Mednarodnega denarnega sklada (IMF), Evropske komisije in Evropske centralne banke, ki ga je danes pridobila ameriška tiskovna agencija AP.
Po ocenah mednarodnih posojilodajalcev obstaja "občutno tveganje", da Grčija ne bo uspela znižati dolga na želenih 116,5 odstotka BDP, zaradi česar bi lahko potrebovala dodatno pomoč. Po njihovem mnenju je verjetnejši scenarij, da bo Grčiji dolg do leta 2020 uspelo znižati na le 145,5 odstotka BDP.
Mednarodni partnerji ocenjujejo, da grške oblasti verjetno ne bodo sposobne dovolj hitro izvesti ambicioznih varčevalnih ukrepov in strukturnih reform.
Začasni sklad za zaščito evra (EFSF) je Grčiji v ponedeljek izplačal 5,9 milijarde evrov. Gre za prvo izplačilo iz naslova drugega programa pomoči, v okviru katerega so države z evrom in IMF Atenam do leta 2016 obljubili skupno 172,7 milijarde evrov. Grčija naj bi v ponedeljek dobila tudi prva sredstva IMF, in sicer 1,65 milijarde evrov.
Prvi program pomoči Grčiji iz maja 2010 je v treh letih predvidel do 110 milijard evrov posojil Grčiji. Iz tega programa je Grčija od držav z evrom in IMF skupaj dobila 73 milijard evrov, a denar ni zadostoval za rešitev iz globoke dolžniške krize.
Javna pomoč v okviru drugega programa naj bi po prvih napovedih znašala 130 milijard evrov. Ob upoštevanju sredstev, ki so ostala iz prvega programa pomoči, pa bo ta pomoč višja. Evroskupina je drugi program pomoči zagnala po tem, ko je Atenam uspelo v dogovoru z zasebnimi upniki in preko zakonodajne prisile zagotoviti odpis dolga v višini okoli 105 milijard evrov.
Načrtovano je bilo, da se bo z odpisom dolgov in novim programom javne pomoči grško dolžniško breme do leta 2020 z 160 znižalo na okoli 117 odstotkov BDP, a se bo to, kot kaže analiza, ki jo je pridobil AP, le težko uresničilo.
Grški parlament naj bi sicer danes potrdil drugi paket pomoči, v zameno za katerega je morala Grčija pristati na nove varčevalne ukrepe. Nekaj nasprotovanja je sicer pričakovati, predvsem s strani komunistične stranke, kljub temu pa naj bi dogovor zlahka potrdili. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.