|  Politika

Manj sredstev za predsednika republike

Po rebalansu proračuna Türkovemu uradu za tretjino manj od prvotno predvidenega

Predsedniku republike Slovenije bo po rebalansu letos pripadalo za 386.962 evrov manj kot lani.

Predsedniku republike Slovenije bo po rebalansu letos pripadalo za 386.962 evrov manj kot lani.
© Borut Peterlin

Razrez rebalansa državnega proračuna kaže, da se bo pri plačah v javnem sektorju letos privarčevalo 52,1 milijona evrov. Prvotno predvidena sredstva za delovanje urada predsednika republike se bodo zmanjšala za 34 odstotkov. DZ bo letos prejel 2,5 milijona evrov manj kot lani. Sredstva se praviloma znižujejo tudi po ministrstvih.

Predsedniku republike Slovenije bo po rebalansu letos pripadalo 2,7 milijona evrov, kar pa je za 386.962 evrov manj kot lani. Iz obrazložitve je razbrati, da se prvotno predvidena sredstva za delovanje predsednikovega urada na podlagi novih izhodišč rebalansa 2012 zmanjšujejo za 34 odstotkov, zato je predvideno "strogo varčevanje pri poslovanju" urada, pri čemer imajo prioriteto obveznosti predsednika, ki bo svoj program obveznosti, predvsem njihov obseg, prav tako prilagodil varčevalnim ukrepom.

Sredstva za pridobivanje stvarnega premoženja pa se zmanjšujejo za petkrat, zato so predvideli le najnujnejše zamenjave strojne in programske računalniške opreme ter opreme za nemoteno zagotavljanje predstavitev video vsebin, ki se nanašajo na delovanje predsednika države. Minimalne stroške pa so predvideli tudi na postavki "vzdrževanje pisarne bivšega predsednika", saj se ob koncu leta 2012 končuje sedanji mandat.

Za državni zbor je namenjenih 26,3 milijona evrov, kar je 2,5 milijona evrov manj, kot so prejeli. Poslanske skupine so se s predlogom rebalansa sicer že seznanile. Generalna sekretarka DZ Mojca Prelesnik je na kolegiju predsednika DZ pojasnila, da se lahko državnemu zboru v letošnjem letu, da bo še lahko normalno deloval, zmanjša pravica porabe za dober milijon evrov. Rebalans predvideva sicer nižanje plač poslancev in drugim zaposlenim v DZ, vendar pa bo treba več sredstev nameniti za nadomestila bivših poslancev, ki jih prvotni proračun ni upošteval, tako se na tem segmentu proračun DZ zvišuje. A bi hkrati dober milijon evrov v DZ prihranili na račun materialnih stroškov.

Znižali bi se tudi dodatki, ki jih poslanci prejemajo za opravljanje funkcije v volilni enoti, in sicer bi namesto sedanjih 523 do 1013 evrov poslanci prejemali med 500 in 800 evri na mesec. Za uporabo službenih telefonov in računalnikov pa bi poslanci namesto sedanjih 3000 evrov na leto prejemali le še 1000 evrov, je na kolegiju pojasnil predsednik DZ Gregor Virant. Po rebalansu proračuna bo državni svet letos prejel 1,97 milijona evrov, kar je za 314.616 evrov manj kot lani. Med nevladnimi proračunskimi uporabniki se krčijo sredstva tudi varuhu človekovih pravic, ki bo po rebalansu prejel dobra dva milijona evrov, kar je skoraj 200.000 evrov manj kot lani.

Sredstva se krčijo tudi ustavnemu sodišču, ki bo po rebalansu prejel 4,2 milijona evrov, to je nekaj manj kot pol milijona evrov manj kot lani. Računsko sodišče bo prejelo 5,6 milijona evrov, kar je skoraj 391.478 evrov manj kot lani. Za skoraj 300.000 evrov manj kot lani bo prejela Slovenska akademija znanosti in umetnosti. Vrhovno sodišče bo v primerjavi z lanskim letom prejelo 14,2 milijona evrov manj, vrhovno državno tožilstvo pa dober milijon evrov manj. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.