|  Svet

Pogajanja o sestavi grške vlade propadla, sledijo nove volitve

V Atenah je danes propadel še zadnji krog pogajanj o oblikovanju nove vlade, zato bodo v državi nove predčasne volitve, so po pogovorih grškega predsednika Karolosa Papuljasa s predstavniki grških strank danes sporočili iz urada grškega predsednika. Kdaj bodo volitve, naj bi določili v sredo, za najverjetnejši datum pa velja 17. junij.

Na sredinem srečanju, ki se bo po napovedih začelo ob 12. uri, naj bi se dogovorili tudi o formalnostih glede oblikovanja prehodne vlade, ki naj bi državo vodila do novih volitev, poročajo tuje tiskovne agencije.

Da so propadla tudi današnja pogajanja in s tem zadnji poskus, da bi se izognili predčasnim volitvam, je potrdil tudi vodja grških socialistov Evangelos Venizelos. "Gremo proti novim volitvam, in sicer v zelo slabih pogojih," je po pogovorih dejal Venizelos.

Današnjih pogovorov pri predsedniku države so se udeležili predstavniki večine političnih strank, z izjemo komunistov (KKE), ki so udeležbo zavrnili, in skrajno desničarske Zlate zore, ki ni prejela vabila.

Papuljas je že pred srečanjem danes dopoldne posvaril pred tragedijo, ki grozi Grčiji. "Junij bi lahko bil mesec tragedije za državo," je dejal. Pri tem je omenil oceno dosedanje vlade, da Grčija nujno potrebuje opravilno sposobno vlado, če se želi izogniti bankrotu.

Predsednik je sicer že na ponedeljkovem srečanju s predstavniki treh strank, ki so na volitvah 6. maja zbrale največ glasov, predlagal oblikovanje tehnične vlade.

Predčasne volitve v Grčiji so v skladu z grško zakonodajo nujne, ker so po volitvah propadli vsi poskusi oblikovanja vlade.

Grki so na volitvah kaznovali tradicionalne stranke, ki so se v minulih mesecih v zameno za mednarodno finančno pomoč zavezale k bolečim varčevalnim ukrepom, in nagradili doslej neopazne stranke, ki nasprotujejo mednarodnemu programu pomoči in varčevalnim ukrepom.

Nobena od strank ni dobila dovolj glasov za oblikovanje vlade. Levičarska stranka Siriza, ki je dosegla drugo mesto, še naprej odločno zavrača sodelovanje v kakršni koli vladi, ki bi spoštovala dane zaveze.

Če bodo Grki na novih volitvah potrdili svojo izbiro, kar je zelo verjetno, se zdi, da ne bo druge možnosti, kot da Grčija zapusti območje evra. Po ocenah političnih analitikov je namreč malo verjetno, da bi Nemčija pristala na nova popuščanja Grčiji oziroma ji še naprej nakazovala denar, če ta ne bi bila več pripravljena izvajati dogovorjenih varčevalnih ukrepov. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.