|  Družba

Vatileaks: Za uhajanje informacij naj bi bil kriv kardinal

Glavni krivec za uhajanje zaupnih informacij iz Vatikana naj bi bil kardinal, čigar identiteta pa ni znana, so danes poročali italijanski mediji. Prejšnji teden so sicer zaradi suma razpečevanja tajnih dokumentov aretirali vodjo osebja v stanovanjskih prostorih papeža Benedikta XVI.

Italijanski časnik Il Messaggero pa je danes poročal, da naj bi bil glavni krivec za škandal, ki so ga poimenovali kar Vatileaks, neimenovani kardinal. Aretirani osebni strežnik papeža Benedikta XVI. Paolo Gabriele pa je mogoče le žrtveno jagnje, saj so preiskovalci želeli za vatikanskimi zidovi čim prej najti krivca. "Glavni akterji v Vatikanu so kardinali, šele nato so na vrsti monsignorji, tajniki in drugo osebje," pa je poročal italijanski časnik La Repubblica.

Gabriele, ki je v Vatikanu zaposlen od leta 2006, je eden redkih, ki imajo dostop do zasebnih prostorov papeža. Aretirali so ga mesec dni po tem, ko je papež oblikoval posebno komisijo kardinalov, ki naj bi preiskala uhajanje dokumentov. V javnosti pa so se takoj pojavili dvomi o njegovi krivdi, saj je 46-letnik znan po svoji vdanosti in zvestobi papežu. Špekulirajo, da se je Gabriele po nesreči znašel sredi boja za oblast znotraj vatikanske hierarhije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po besedah vira časnika La Repubblica je odgovorni za uhajanje tajnih dokumentov deloval v papeževo korist, "saj je bil cilj razkriti korupcijo znotraj rimskokatoliške cerkve".

Zaupni dokumenti so v italijanske medije začeli prihajati januarja, kar je močno razjezilo in osramotilo Sveti sedež. Nekateri izmed dokumentov, ki so jih objavili mediji, se ukvarjajo z navedbami o korupciji znotraj Vatikana, predvsem pa z dejavnostmi vatikanske banke in vatikanskega državnega tajnika, kardinala Tarcisia Bertoneja. Dokumenti so prav tako razkrili nekaj vatikanskih skrivnosti, ki se tičejo davčnih težav cerkve, financiranja cerkvenih ustanov in spolnih zlorab otrok, razkrivajo pa tudi notranje spopade za oblast. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.