|  Politika

Janša: Edina napaka pri proslavi je bila, da sem za govornika predlagal Türka

Predsednik Slovenije Danilo Türk

Predsednik Slovenije Danilo Türk
© Borut Krajnc

Koalicijski partnerji so se danes ukvarjali "z realnimi težavami države", le nekaj besed pa namenili nesoglasjem glede državne proslave in pri tem ostali različnih stališč, je pojasnil premier Janez Janša. Kot pravi, je predsednika države Danila Türka za govornika na proslavi predlagal on, kar pa danes ocenjuje kot edino napako, ki jo obžaluje.

Koalicijski partnerji ostajajo različnih stališč glede državne proslave, na katero niso bile povabljene vse veteranske organizacije, kar je sprožilo ostre odzive. V SLS, Državljanski listi in DeSUS menijo, da je bila s tem storjena napaka, ki se ne sme ponoviti.

Po Janševih ocenah je popolnoma jasno, da lahko v Sloveniji "združujemo ljudi, politične sile in tudi druge subjekte samo na osnovi tistih vrednot in simbolov, ki so bili prisotni takrat, ko je Slovenija nastajala".

Na vprašanje, kdo je napisal besedilo povezovalcu programa na državni proslavi Jerneju Kuntnerju, pa je Janša odgovoril, da je bil edini govor na proslavi govor predsednika republike Danila Türka. Kot je pojasnil, je predsednika republike za govornika na proslavi predlagal on sam. Vendar ob tem ugotavlja, da je bila to njegova edina napaka pri tej proslavi, saj da je večina članov organizacijskega odbora za govornika predlagala njega kot predsednika vlade.

"Želel sem, da je to proslava, ki ne bo spet vzbujala takih in drugačnih reakcij in sem tako predsedniku odbora osebno predlagal, naj bo govornik na proslavi predsednik države," je pojasnil Janša. Sedaj to obžaluje in ocenjuje, da je bil to edini del te proslave, ki ga gre obžalovati.

Koalicijski partnerji so se po besedah predsednika Državljanske liste Gregorja Viranta o proslavi pogovorili, pri čemer so ostali različnih stališč. So si pa enotni, da "bodo v prihodnje pri pripravi proslav bolj pazljivi", da ne bi sprožali ideoloških polemik, je dejal in dodal, da se morajo tega v Sloveniji izogibati. Napovedal je, da bodo prihodnjič predsedniki vseh koalicijskih strank zelo natančno pregledali scenarij proslave. Osebno se sicer ne strinja s tem, da določene veteranske organizacije niso bile vabljene na proslavo, saj da je to povzročilo ideološke delitve.

Predsednik SLS Radovan Žerjav je zatrdil, da je stanje v koaliciji v redu. Tudi po njegovem mnenju ni dobro, če s proslavami, ki bi morale Slovence združevati, "povzročamo delitve".

Prvak DeSUS Karl Erjavec pričakuje, da se taki dogodki ne bodo ponavljali, kar je po njegovih besedah Janši jasno povedal. "V vlado smo vstopili zato, da bi reševali resne težave," je dejal in pojasnil, da so tudi večji del današnjega sestanka porabili za razpravo o reševanju aktualnih gospodarskih težav.

"Če bomo nadaljevali na način, ki bo povzročal delitve v narodu, stranke DeSUS ne bo več v tej koaliciji. Če pa bomo zavihali rokave in naredili posel, ki ga kot vlada moramo, potem bomo zraven," je poudaril Erjavec. Po njegovih besedah se je tudi Janša strinjal, da bi bi bilo dobro, da se v prihodnje previdneje lotijo organizacije proslav. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.