|  Družba

Novinarski organizaciji obsojata izsiljevanje in zlorabe novinarstva

© Arhiv Mladine

V Društvu novinarjev Slovenije in Združenju novinarjev in publicistov obsojajo ravnanja, katerih je osumljen dolgoletni novinar Vladimir Vodušek. V društvu novinarjev poudarjajo, da mora za zlorabe novinarskega poklica veljati ničelna toleranca. Tudi v Združenju novinarjev in publicistov menijo, da izsiljevanje v novinarstvu nima kaj početi.

Kot so zapisali na spletni strani Društva novinarjev Slovenije, je Vodušek dolgoletni novinar, zato suma izsiljevanja, ki bo sicer še predmet nadaljnje preiskave, ni mogoče spregledati. Posebej zato, ker naj bi bil z informacijami, ki jih je imel, "izsiljeval osebne koristi v zameno za molk". Takšno početje je v novinarstvu popolnoma nesprejemljivo, navajajo v društvu.

Kot pojasnjujejo, Vodušek ni član Društva novinarjev Slovenije, a vseeno opozarjajo, da za novinarje pri spoštovanju etičnih načel, tudi ko gre za možen konflikt interesov, veljajo še višja oz. strožja merila od običajnih.

Ob tem poudarjajo, da za Voduška enako kot za vse ostale velja domneva nedolžnosti, dokler mu ni dokazano drugače. Tudi zaradi ugleda poklica je v interesu novinarstva, da institucije pravne države čim prej razčistijo vse okoliščine v primeru Vodušek, navajajo.

Vodušek je bil sicer ustanovni član Združenja novinarjev in publicistov. A kot opozarja predsednik združenja Igor Kršinar, Vodušek ni član združenja, pač pa je sodeloval samo pri ustanovitvi, pozneje pa se je razšel z nekaterimi ustanovnimi člani.

Kršinar je bil šokiran, ko je izvedel za Voduškovo aretacijo, in bo "zelo razočaran, če se bodo očitani sumi kaznivega dejanja izsiljevanja izkazali za resnične". Kot je poudaril, takega početja ne more odobravati in ga obsoja. "V novinarstvu izsiljevanje nima česa početi, pa četudi gre za izhod v stiski oziroma iz tragedije, povezane s poslovanjem medijske hiše," je zapisal v odzivu.

Sicer pa je presenečen zaradi odločitve preiskovalnega sodnika, ki je Vodušku pripor podaljšal za cel mesec. Takega ukrepa ni bil deležen nihče od največjih tajkunov, ki so zagrešili mnogo hujša kazniva dejanja gospodarskega kriminala, je opozoril. Zato je tudi resno zaskrbljen in rahlo skeptičen, ali bo pravna država kazensko preganjala tudi vodstvo Uniorja iz Zreč, ki naj bi ga po trditvah policije Vodušek izsiljeval zaradi spornih poslov.

Voduška je policija prijela v četrtek zjutraj, skupaj s Stanislavom Gabercem je osumljen izsiljevanja podjetij Unior iz Zreč in RHYDCON iz Šmarja pri Jelšah. Zoper oba osumljena je celjski preiskovalni sodnik v soboto odredil enomesečni pripor v Celju. Zagrožena kazen za izsiljevanje pa je od enega do osmih let zapora.

Predstavnik celjske policije Aleš Slapnik je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da sta osumljenca oškodovancema grozila, da bosta o njiju razkrila podrobnosti v medijih in jima tako povzročila škodo. Z izsiljevanjem oškodovancev, ki sta v začetku julija podala kazenski ovadbi zoper oba osumljenca, sta po mnenju Slapnika osumljenca želela pridobiti protipravno premoženjsko korist. Po neuradnih informacijah naj bi RHYDCON pred leti Uniorju izdal račun za storitve, ki pa niso bile opravljene.

Vodušek naj bi tako pred mesecem dni stopil v stik z enim izmed oškodovancev in od njega zahteval denar, v zameno pa dokumentov, ki govorijo o spornem poslovanju podjetij oškodovancev, ne bi objavil v medijih. Najprej naj bi od obeh oškodovancev zahteval 350.000 evrov ali pa, da oškodovani podjetji odkupita njegove terjatve v višini 160.000 evrov oz. da eno od podjetij z njegovim podjetjem sklene pogodbo o oglaševanju v višini 360.000 evrov.

Prav tako naj bi Vodušek skupaj z Gabercem z večkratnimi klici stopnjeval pritisk glede plačila. Po besedah Slapnika so med preiskavo izsiljevanja, ki še poteka, uporabili tudi prikrite preiskovalne ukrepe. Vse do četrtkove aretacije osumljencev so kriminalisti ugotovili, da sta Vodušek in Gaberc opravila več pogovorov in imela več stikov, ki so dodatno potrdili izvrševanje kaznivega dejanja izsiljevanja. Vodušek naj bi tako v pogovorih zahteval, da se plačilo izvrši čim prej. Dogovorjeno je bilo, da do predaje denarja pride že 12. julija, ko bi mu pooblaščenec izsiljevanega podjetja izročil 50.000 evrov, ostali dogovorjeni znesek v višini 100.000 evrov pa bi mu izročil v naslednjih dneh.

V četrtek so tako celjski kriminalisti na Trojanah ob predaji denarja odvzeli prostost Vodušku, po nekaj urah pa tudi Gabercu. Pri obeh osumljencih so kriminalisti opravili osebne in hišne preiskave ter preiskave osebnih vozil. Pri hišnih preiskavah so bili zaseženi mobilni telefoni, osebni računalniki ter več pogodb in računov, ki se kot materialni dokazi nanašajo na izvršitev kaznivega dejanja izsiljevanja. Prav tako so kriminalisti Vodušku zasegli denar, ki naj bi ga prejel pri izsiljevanju.

Zoper Voduška in Gaberca je celjski preiskovalni sodnik v soboto odredil enomesečno pridržanje, zagrožena kazen za izsiljevanje pa je od enega do osmih let zapora. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.