|  Politika

V sindikatih proti odpuščanju v javnem sektorju

© Igor Andjelić

Predsedniki petih sindikalnih central in vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič v odprtem pismu, ki ga danes pošiljajo premieru Janezu Janši, nasprotujejo napovedanemu odpuščanju delavcev v javnem sektorju. Odpuščanje bo še bolj obremenilo proračun in ne bo pripomoglo k izhodu iz krize, so prepričani.

"Podpisniki odprtega pisma ostro nasprotujemo napovedim vlade o odpuščanju delavk in delavcev v javnem sektorju," je na današnji novinarski konferenci podpisnikov odprtega pisma dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. "Menimo, da bi bila to velika napaka, ki bi še bolj poglobila gospodarsko krizo," je povedal.

Po njegovih besedah je "izvirni greh" v ravnanju vlade, ki želi znižati proračunski primanjkljaj le z varčevanjem na odhodkovni strani, čeprav bi lahko na prihodkovni strani z ustrezno politiko veliko pridobila. "Vztrajamo, da je treba poiskati nove davčne vire in uvesti davek na finančne transakcije, ne pa odpuščati," je dejal.

Napovedano odpuščanje po njegovih besedah "ni prava pot" in bi ogrozilo socialni dialog v času, ko potekajo pogajanja o pomembnih reformah, kot sta reformi pokojninskega sistema in trga dela.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je poudaril, da je javni sektor v Sloveniji po stroških in obsegu "povsem primerljiv s povprečjem v EU". "Tu ni nobene patologije," je dejal. Spomnil je, čemu so se javni uslužbenci v zadnjih letih že odrekli in na kaj vse so že pristali, tako med drugim na znižanje plač in stroškov dela". "Pa ni nič bolje. Zakaj se nič ne spremeni? Mi se odpovedujemo, napovedi o rasti pa so vse slabše," je dejal.

Podobnega mnenja so tudi ostali štirje podpisniki odprtega pisma, ki so tudi sodelovali na novinarski konferenci, tako predsednik Neodvisnosti Drago Lombar, predsednik Pergama Janez Posedi, predsednik KS 90 Slovenije Peter Majcen in vodja pogajalske skupine dela reprezentativnih sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič.

Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič je 17. septembra dejal, da je zmanjševanje mase za plače v javnem sektorju realnost. To po njegovih besedah pomeni znižanje plač ali odpuščanje. "In ker smo znižanje plač že izvedli, mislim, da ostane samo druga možnost," je dodal. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.