|  Politika

Pozitivna Slovenija bo vložila interpelacijo zoper Gorenaka

Minister Gorenak na sestanku s poslansko skupino PS

Minister Gorenak na sestanku s poslansko skupino PS
© Borut Krajnc

Poslanska skupina PS je pripravila interpelacijo zoper ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka, očitajo mu odgovornost za izginule podpise za referendumsko pobudo o zakonu slabi banki. Kot je na novinarski konferenci povedal vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer, bodo interpelacijo vložili v ponedeljek.

PS se je glede izginulih podpisov v tem tednu sešla tako s predsednikom DZ Gregorjem Virantom kot z ministrom Gorenakom, je spomnil vodja poslanske skupine PS. Na podlagi teh pogovorov se je poslanska skupina PS odločila o nadaljnjih korakih.

"Ko smo se pogovarjali s predsednikom DZ in ko smo se pogovarjali z Gorenakom, je bila večina odprtih vprašanj odprtih na tej strani," je povedal Möderndorfer in dodal, da je nepojasnjenih kar nekaj vprašanj glede podpisov in na kakšen način se je z njimi ravnalo. To po njegovih besedah pomeni, "da je ogromno podlag, da se lahko ugotovi, da je minister zrel za interpelacijo".

Interpelacijo bodo vložili v ponedeljek in s tem dnem bodo po Möderndorferjevih besedah začeli teči tudi vsi potrebni postopki za to, da se bodo lahko pogovorili, kako naprej. Nesporno pa je, da minister za notranje zadeve Gorenak glede na znana dejstva ne more več opravljati te funkcije, "saj je z jasnimi koraki bilo povoženo osnovno in temeljno dejstvo, da se prepreči ljudska iniciativa na podlagi zakona o referendumu".

Za PS je pomembno, da se razišče in ugotovi, kaj vse je treba storiti, da do takšnega dejanja nikoli več ne pride.

Dogajanje, povezano z ugotavljanjem verodostojnosti poslanskih podpisov pod zahtevo za razpis referenduma o zakonu o Slovenskem državnem holdingu pa je komentirala tudi poslanka PS Melita Župevc, ki se je udeležila današnjega pogovora z Gorenakom.

"Osebno sem bila osupla, da se kaj takšnega lahko dogaja v demokratični državi v EU in menim, da to kaže na stanje duha v slovenski demokraciji, kaže na vrednote, ali bolje na razvrednotenje, ki ga v slovenski politični prostor vnaša del vladajoče politike," je povedala poslanka. Politika je po njenih besedah očitno pripravljena zlorabiti celo državne organe in uporabiti vsa sredstva, ne glede na škodljive posledice. To je nenazadnje odnos, ki ga kažejo do lastne države in tudi do državljank in državljanov, je dodala.

V poslanski skupini PS po njenih besedah menijo, da za takšno politiko v slovenskem političnem prostoru ne more biti več prostora, "ker enim ni nikoli dovolj, ni več nobenih mej in ni več nobenega spoštovanja". Župevčeva se sprašuje, kako daleč so nekateri pripravljeni iti v svojih preigravanjih, zlorabah in nespoštovanju.

Kot je pojasnila, je imela za Gorenaka danes nekaj vprašanj, vendar odgovorov ni dobila. Javno se je vprašala, koliko anonimnih prijav dobi policija tedensko, mesečno. Zanima jo, kakšen je reakcijski čas policije na te anonimne prijave glede na težo kaznivih dejanj. "Ker če sodimo po hitrosti policije v tem konkretnem primeru, se sprašujemo, ali je šlo za tako hudo kaznivo dejanje ali je šlo za naključje ali pa je šlo za navodilo," je dejala.

Ob koncu je še dejala, da opravičil ni pričakovala in se do danes ni nihče opravičil, lahko pa bi jih o ugotovitvah preiskave o verodostojnosti njenega podpisa pod zahtevo za referendum kdo obvestil, ne pa da so bili v poslanski skupini in tudi ona o tem seznanjeni iz medijev.

"Minister bi sam odstopil, če bi bil v politiki na pravem mestu," je dodal vodja poslanske skupine PS. Ne verjamejo več v naključja, zato jih zanima, kdo je to naročil, je poudaril Möderndorfer in izrazil upanje, da bo to razkrila interpelacija.

Vodja poslanske skupine PS je odgovoril tudi na novinarsko vprašanje, ali pričakuje pri interpelaciji podporo DL, glede na to, da je Virant danes v enem izmed odzivov za medije dejal, da njegovo zaupanje v največjega koalicijskega partnerja precej kopni in je omajano. "Verjamem, da vsak poslanec, ne glede na to, ali je iz vrst opozicije ali koalicije, pri glasovanju o interpelaciji sam pri sebi s svojo vestjo razčisti in ve, kje so meje, ko deluje še v interesu politike in koalicije in kdaj deluje v interesu države in demokracije," je dejal.

To bo sicer prva interpelacija v tem mandatu vlade Janeza Janše in 29. interpelacija v dosedanjih sklicih DZ. Do zdaj je bilo sicer 26 interpelacij vloženih zoper ministre in dve zoper vlado kot celoto. Pri tem sta bili izglasovani le dve - interpelacija zoper zunanjega ministra Zorana Thalerja leta 1996 in interpelacija zoper notranjega ministra Mirka Bandlja leta 1999 v času druge in tretje Drnovškove vlade. V primeru treh ministrov pa DZ o interpelaciji ni odločal, saj so ti odstopili še pred glasovanjem.

Interpelacijo lahko sicer vloži najmanj 10 poslancev državnega zbora. Po razpravi o interpelaciji o delu ministra lahko najmanj 10 poslancev zahteva glasovanje o nezaupnici ministru, zoper katerega je bila interpelacija vložena. Za izglasovanje nezaupnice mora glasovati večina vseh poslancev, torej najmanj 46. Če je ministru izglasovana nezaupnica, je ta razrešen. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.