3. 12. 2012 | Politika
Sindikati javnega sektorja pozivajo poslance k zavrnitvi predlogov proračunov
Ljubljana, 17. 11. 2012: Demonstracije proti varčevanju v javnem sektorju
© Borut Krajnc
Sindikati javnega sektorja pozivajo poslance, naj glasujejo proti predlogoma proračunov za prihodnji dve leti, ki znižujeta maso plač za javni sektor za 10 odstotkov glede na realizacijo v letošnjem letu. V nasprotnem primeru bodo "prisiljeni razmisliti o vložitvi 2500 podpisov, ki bi zadržali izvajanje proračuna", so zapisali.
Vlada se o znižanju mase plač s sindikati javnega sektorja ni ne pogajala ne usklajevala, "niti nas ni predhodno o svoji nameri o znižanju seznanila", opozarjajo sindikati javnega sektorja, ki so poziv danes poslali poslankam in poslancem. Seja DZ, na kateri bodo obravnavali in potrjevali proračuna za prihodnji dve leti, se bo začela v torek.
Ker je vlada "avtoritarno zavrnila pogovore in pogajanja s 161.000 zaposlenimi v javnem sektorju o masi plač, predlog česar zavračamo, vas pozivamo, da glasujete proti proračunu za prihodnji dve leti in omogočite socialnim partnerjem, da poiščemo za vse sprejemljivo rešitev", pozivajo sindikati javnega sektorja.
Po njihovem mnenju je namreč nesprejemljivo, da vlada enostransko znižuje maso plač za javne uslužbence, kar neizbežno vodi v obsežna odpuščanja, hkrati pa znižuje davčne obremenitve kapitala. So mar ljudje manj pomembni od dobičkov na kapital, se sprašujeta vodja pogajalske skupine Sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič in vodja pogajalske skupine Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj v skupnem pozivu poslancem.
V njem navajajo, da sta predloga zakona o izvrševanju proračuna za prihodnji dve leti v nasprotju z zakonom o javnih financah, zakonom o sistemu plač v javnem sektorju in zakonom za uravnoteženje javnih financ.
Kot dodajajo, zakon o izvrševanju proračuna ni opredeljen kot zakon, ki bi lahko spreminjal obstoječe predpise glede obsega pravic in višine pravic. Medtem pa predlog zakona o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014 dela natančno to, torej spreminja obseg in višino pravic, kot jih določajo drugi predpisi, med drugim pojasnjujejo sindikati.
Poleg tega predlog zakona o izvrševanju proračuna določa obseg pravic javnih uslužbencev glede sredstev za redno delovno uspešnost in povečan obseg dela v nasprotju in drugače, kot je to uredil zakon za uravnoteženje javnih financ za prihodnje leto. Za leto 2014 pa povsem na novo ureja delovno uspešnost in povečan obseg dela, kar je nezakonito, ker je to predmet zakona o sistemu plač v javnem sektorju in kolektivnih pogodb, argumentirajo sindikati javnega sektorja.
Če bosta proračuna sprejeta, reprezentativni sindikati javnega sektorja napovedujejo, da bodo razmislili o vložitvi podpisov za zadržanje izvajanje proračuna. "Z zaustavitvijo izvajanja proračuna bi pridobili priložnost za pogajanja in možnost, da se izognimo stavkam, ki so sicer neizbežne," so še navedli. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.